Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Митрополит Гавриил: Да не копираме чужди практики, а да отчитаме традициите на християнското семейство

Весела Банова: Стратегията за детето полага огромни усилия да се увеличи подкрепата към родителите

В Национална стратегия за детето много добре трябва да се прецизира какво е позволено и какво - не във възпитанието, каза пред БНР ловчанският митрополит Гавриил. В петък църквата заяви, че настоява за цялостна редакция на проекта за Национална стратегия за детето 2019 – 2030 г.  

„Националната стратегия трябва да отчита традициите на българското християнско семейство, да не копираме чужди практики, които са неприложими за България. Трябва да има защитеност на родителите и правата им, както и на децата. Наказанията са не само физически, те са и психически. Трябва много добре да се прецизира какво е позволено и какво не е позволено във възпитанието. Българските родители по традиция са добри родители, те са много по-жертвени от други родители по света. Има изключения, но те трябва да се докажат, а не да е обща практика. Където се докажат, държавата трябва да се намесва много строго“, посочи той в интервю за предаването „12+3“. По думите му по въпроса за абортите позицията на църквата е еднозначна – не ги приема.

Митрополит Гавриил обясни, че са имали само 4 дни за даване на становища по темата. В този кратък срок е написан проект на становище, което след той е разпратен до митрополитите на БПЦ. Два дни след това не е имало получено противно мнение. Митрополит Гавриил не изключи възможността и част от тях да не са имали време да го разгледат.

„Заседание на Светия синод ще имаме към края на февруари и затова се наложи да се работи по този начин. Имахме само два дни, за които трябваше този въпрос да се реши. Въпросът беше дали да пуснем това становище, или въобще да нямаме такова“, добави той.  Весела Банова

Според бившия директор на Държавната агенция за закрила на детето Весела Банова има огромни недоразумения в начина, по който разговаряме относно това какво представляват правата на детето.

„Правата на детето не бива да се противопоставят на отговорностите на детето или на правата на родителите. Като общество или смятаме, че децата си заслужава да им създадем и гарантираме детство, или не“, коментира тя и подчерта, че според закона държавата се намесва, само когато животът и здравето на детето са в опасност.

„Отнемането на деца от институциите са единични случаи. Тук става въпрос за спасяване живота на детето. Бедността не е причина сама по себе си, а неглижирането на детето, т.е. системното пренебрегване на неговото здраве, потребности, физическа цялост“, посочи Весела Банова.

Експертът обясни, че стратегията за детето е политически документ, който дава визия за това накъде искаме да вървим като общество до 2030 г. Тази стратегия полага огромни усилия да се увеличи подкрепата към родителите, така че те спокойно да отглеждат децата си, отбеляза Банова. 

Интервютата чуйте от звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК коментира законопроекта на "Възраждане" за чуждите агенти

"Комисията осъжда всякакви ограничения на демократичните ценности и основни свободи като свободата на изразяване, на сдружаване и правото на участие в обществения живот". Така говорителката на Еврокомисията Йордис Фероли коментира внесения от "Възраждане" законопроект за чуждите агенти. Законопроектът беше по подобие на тези в Унгария и Русия...

публикувано на 12.09.24 в 14:46
Катя Панева

Законопроекти забраняват промяна на пола на непълнолетни лица

От ПГ на ПП-ДБ внесоха три проекта за промени в Закона за закрила на детето.  В два от тях се забранява извършването на медицински дейности за промяна на пола на непълнолетни лица, освен в случаите, когато съществува сериозна опасност за живота или здравето им.  Пред "Хоризонт"  Катя Панева - един от вносителите, обясни каква е разликата с внесения през..

публикувано на 12.09.24 в 14:28

Протест по време на първото заседание на СОС след лятната ваканция

Жители от различни квартали на София се събраха на протест пред сградата на Столичната община по време на първото заседание на Общинския съвет след лятната ваканция. За пореден път поставиха проблемите с новата организация на движението по булевард "Патриарх Евтимий" в центъра, със започналия ремонт на улица "Опълченска" и с липсата на..

публикувано на 12.09.24 в 14:27
Левон Хампарцумян

Левон Хампарцумян: Лихвите по кредити и депозити бавно ще се покачват, няма да видим двуцифрени

Има ли балон на пазара на имоти или не, за съжаление разбираме когато се спука. Има много фактори, които действат за увеличаване на цените. В България, където хората са склонни да притежават имота, а не да наемат, също е важен при оценката на пазара, коментира новите изисквания на БНБ за кредитиране Левон Хампарцумян в интервю пред БНР...

публикувано на 12.09.24 в 14:18
Генералният директор на БНР Милен Митев и председателят на БАН академик Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Генералният директор на БНР Милен Митев и председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски подписаха меморандум за сътрудничество между двете институции. Той предвижда информиране на обществото по въпроси, свързани с развитието на научната дейност у нас и инициативи за популяризиране на научните дейности и изследвания, провеждани в академията.  Юлиан Ревалски..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Процес срещу трима адвокати на Навални в Русия

Руски съд започна днес съдебен процес срещу трима адвокати, които са представлявали покойния опозиционен лидер Алексей Навални. Вадим Кобзев, Алексей Липцер и Игор Сергунин бяха арестувани през октомври 2023 г. Тримата са обвинени в участие в "екстремистка" организация - обвинения, за които се предвижда максимален срок от шест години...

публикувано на 12.09.24 в 13:58
Димитър Марков

Димитър Марков: Не виждам пречка този ВСС да упражни едно от конституционните си правомощия

Доведени сме до ситуация, в която почти всички важни въпроси, опиращи до някаква юридическа обосновка, са в графата "Нееднозначни" . Това каза пред БНР Димитър Марков, директор на Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията, и уточни: "Не мога да кажа, че еднозначно е решен въпросът (избор на нов главен прокурор - б.р.). Чисто..

публикувано на 12.09.24 в 13:31