Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оперната дива Рене Флеминг представи албума си "Бродуей" с европейско турне

Рене Флеминг и Хартмут Хьол в Двореца на каталунската музика в Барселона
Снимка: Toni Buffalo

На 5 февруари Рене Флеминг и уважаваният пианист Хартмут Хьол зарадваха аудиторията в Двореца на каталунската музика в Барселона с разнообразен репертоар от Брамс, Дворжак, Лехар и Пучини.

Жизнерадостната Флеминг поздрави публиката на каталунски, като отбеляза вьзхищението си от модерната архитектура на концертната зала, която тя сравни с "кутия за бижута." Родена в  Пенсилвания и възпитаничка на „Джулиард скул“ в Ню Йорк, Рене Флеминг заслужено има славата на най-обичаното лирично сопрано от САЩ. Звездата потопи публиката в нестандартен микс от немски арии, последвани от ключови американски автори като Кендър и Еб, Мори Йестън и Джордж Гершуин. Флеминг сподели някои факти от историята на „Писма от Джорджия“, написани от американския композитор и носител на награда „Пулицър“ Кевин Пуц, като отново изрази любовта си към Барселона, където слънцето свети силно през цялата година, така, както започва и песента „Първият ми спомен е от ярка светлина - светлина навсякъде. "

Дворецът на каталунската музика в БарселонаРене Флеминг завърши първата част от концерта с ария от операта „Русалка“ от Дворжак. Флеминг е изпълнила тази роля повече от всеки друг артист в историята на Метрополитън опера, и публиката я аплодира горещо.

По време на втората част от концерта в Барселона Рене Флеминг представи и най-новите си проекти, след оттеглянето си от голямата оперна сцена, а именно - бродуейската възстановка на мюзикъла “Карусел” от Роджърс и Хамерстейн, както и филма „Бел Канто”. Със забележително добра връзка между Флеминг и акомпанятора й Хьол, програмата продължи с арии от Пучини и Лехар.

Носителката на „Грами“ запази хитовете от най-новия си албум “Бродуей” за финала на концерта, когато зарадва европейската публика с непознат репертор от Кендър и Еб и мюзикьла  "Посещението,” което създаде и прекрасен преход към американския музикален театър и опера. Друга специална изненада беше и песента ‘Необичайният път’ от мюзикъла “Девет” по музика на Мори Йестън. Интересен и малко познат факт от биографията на Рене Флеминг са участията й в джаз клубове по време на студентските й години, които помагат финансово за издръжката й в „Джулиард скул“.

Въпреки че емблематичният репертоар от Бродуей се оказа някак непознат за европейската публика, американската звезда зарадва всички присъстващи с най-популярната ария от Джордж Гершуин, като буквално просълзи гостите с емоционалното си изпълнение на „Лятно време“ от операта „Порги и Бес“. Концертьт завърши с любимата на Флеминг ария от операта „Джани Скики“ на Пучини.

Европейското турне на Флеминг продължи с рецитали в Холандия и Франция и завърши на 14 февруари - деня, в който Дивата отпразнува своята 60-годишнина.

Чуйте кореспонденцията на Искрица Огнянова в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации за илюстрациите на Салвадор Дали , каза в "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да напарвим женски фолклорен хор, посочи пред БНР Мая Страмонева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певеци. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова, Янка Танева и..

публикувано на 30.04.24 в 10:46
 Национална библиотека

Изложба в Националната библиотека представя книжовното наследство на българските католици

През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на..

публикувано на 29.04.24 в 12:11

В Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците

В навечерието на един от най-обичаните пролетни празници – Цветница, в Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците в галерия Арт Център. Над 100 творби на 54 автора привличат интереса на плевенчани и гостите на града. "Пролетният салон на плевенските художници е една традиционна изложба. В нея са поканени да участват обикновено всички..

публикувано на 28.04.24 в 07:34

Китаристът Георги Димитров - Жожо с дебютен албум за Naxos

От днес, 26 април, на световния музикален пазар е Баховият албум на Георги Димитров - Жожо. Изключително щастливи и горди сме с младия български китарист, чийто талант беше разпознат и подкрепен още в ранна детска възраст. След завършването на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София и Университета за музика в Грац, сега българинът е..

публикувано на 26.04.24 в 18:35