Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как в Елин Пелин учат децата на родолюбие и национална гордост

Снимка: elinpelin.org

Как в град Елин Пелин учат децата на родолюбие, национална гордост и почит към българските национални герои. Всяка трета неделя от месеца деца от 6- до 12-годишна възраст се събират в клуба „Аз съм българче“ в общината в Елин Пелин за да разговарят, учат и споделят по теми, свързани със славната история на България. Кой стои в основата на тази инициатива и как я приемат децата?

Те са Симеона Попгеоргиева и Диана Димитрова. Работят в общината в Елин Пелин. Идеята да основат клуб "Аз съм българче" хрумнала почти едновременно и на двете. Обсъдили я и започнали веднага. Защото днешните деца трябва да знаят повече за историята и българските герои, разказва Симеона:

"Това, което си мислех, е как децата трябва да се съберат на едно друго място, извън училище, където да им се говори за българските герои, но по начин, по който те да се припознаят с тях. Така, както едно дете може да си въобразява, че може да е спайдърмен, много по-лесно, според мен, е едно дете да се припознае с Левски, с Райна Княгиня – това са истински хора, ние учим за тях, те са част от нашата история, от нашето битие".

Така в края на януари провели първата сбирка на клуб "Аз съм българче". Не се наложило да мислят много кой да е първият герой, казва Диана Димитрова:

"Почваме от началото. Началото е Кубрат. И какво по-хубаво да звучи от това – аз съм българче, аз съм Кубрат. Всяко едно дете да се види в образа на онзи велик мъж, който половината свят едва ли не, Европа е била негова по онова време, да не говорим и за неговите наследници, които са били в четирите краища на света. И това дете да види, че този велик мъж е негов прапрадядо.

Неочаквано голям интерес и силна емоция – така ще запомнят първата сбирка на клуба, която им показала, че са на прав път.

"Това беше целта. Мисля, че вдъхновихме децата, които дойдоха на първата ни лекция и ритуалната зала все още кънти от детските гласчета, които размахваха този огромен Кубратов меч, ние им бяхме осигурили един голям дървен меч, и те размятаха този меч и казваха – аз съм Кубрат, аз съм наследник на Кубрат".

А децата дълго ще помнят и ще разказват за необичайните си преживявания:

"Аз се казвам Рада Красимирова Кръстева, втори клас. Запомних, че Кубрат е имал пет сина. Кубрат е дал пръчки на тях, като е била една пръчка, са могли да я счупят, но като са били много пръчки в снопче, не са могли да ги счупят. Че трябва да бъдем задружни." 

"Аз се казвам Адриана Илиева Илиева, трети б клас от училище "Васил Левски". Прабългарите са направили стремето, те са можели да яздят наобратно, защото техните врагове са си мислили, че те се оттеглят, но те всъщност са се обръщали на коня си и са яздили така и са стреляли с лъковете си."

Втората сбирка на клуба е само 2 дни преди деня, в който почитаме гибелта на най-великия българин Васил Левски. А за него може да се разказва много, казват вдъхновителките на идеята Симеона и Диана:

"Как едно дете преминава през всички житейски несгоди, сблъсква се с какво ли не, мисли, пораства, бори се с лишения, пак взема решения, губи близки и избира единствения път – и този път е да мислиш, да чувстваш и да желаеш доброто на всички, които обичаш, защото Левски е обичал българите. тази саможертва, тази обич, тази посветеност е това, което се опитваме да предадем".

А децата поглъщат с широко отворени очи всяка дума за Левски:

"Бате, кой е този синеок герой. Левски, мило братче, се нарича той. Аз съм Денис Илиянов Стойчев, трети б клас съм в СУ "Васил Левски". Той е бил много смел, силен и никога не се е предавал."

Още много истории като тази ще слушат и ще попиват децата. Клубът "Аз съм българче" се събира всяка трета неделя от месеца в ритуалната зала на общината в Елин Пелин. Идеята на организаторите Симеона и Диана е тяхната инициатива да стане национална. И в много български общини да има такива клубове.

"Търсим съмишленици. Ние не искаме да правим нищо само ние, искаме повече хора да участват, искаме това вдъхновение, което ние чувстваме и заради което сме се събрали, да бъде споделено и от други. И ще очакваме с интерес да видим колко хора ще прегърнат идеята".

Репортажа на Маргарита Иванова можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Зорница Тоткова, БАН

Доц. д-р Зорница Тоткова: Мъжете шофьори са по-агресивни от жените и изпитват по-силни емоции

Мъжете шофьори са по-агресивни на пътя, поради различните специфики между половете. По отношения на пътя мъжете поемата в по-голяма степен неоправдани рискове, каза доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към БАН в интервю пред БНР. Тя посочи, че мъжете повече от жените изпитват гняв и имат по-агресивно..

публикувано на 18.12.24 в 15:38

Киев отхвърли руските обвинения за атаки с използване на бял фосфор

Киев определи като "фалшиви и безсмислени" обвиненията на Русия, че е използвал бял фосфор при атаките с дронове през септември. По-рано от руското външно министерство обвиниха Украйна, че многократно е използвала боеприпаси с подобни вещества при нападения с безпилотни апарати. Киев твърди, че е спазил изцяло международните си задължения за..

публикувано на 18.12.24 в 15:25

КЕВР ще реши окончателно за цената на тока на 1 януари

На закрито заседание на 1 януари Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще реши окончателно с колко ще поскъпне електроенергията за бита, считано от същата дата.  Предложението на КЕВР е за ръст с 9 на сто.  Днес това предложение бе подложено на обществено обсъждане с участието на производителите и търговците на енергия, синдикати и..

публикувано на 18.12.24 в 15:08
Д-р Мирослав Ненков

Д-р Мирослав Ненков: Има достатъчно пари в здравеопазването. Лошото е, че огромна част от тях се крадат!

Корупцията е основният проблем в здравеопазването. Това заяви пред БНР д-р Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването. "Цялото нещо трябва да бъде изринато. Няма логика хоспитализациите да са ни рекордни и смъртността да ни е рекордна. Здравната каса иска смел човек, който ще бъде сериозно подкрепен политически и да въведе ред в..

публикувано на 18.12.24 в 14:36
Станислав Попдончев, зам.-председател на БСК

Станислав Попдончев: Трупаме дефицит не защото е необходимо, а защото законодателството го позволява

По начина на развитие на българската икономика не би трябвало да трупаме дефицити. Вината не е на министъра на финансите , заяви Станислав Попдончев, зам.-председател на Българската стопанска камара (БСК), за Бюджет 2025 в интервю пред БНР.  "Фискалната експанзия произтича от законодателни изменения, които се случиха февруари и април в..

публикувано на 18.12.24 в 14:23

Най-малко 12 жертви на израелски удари в Газа

Най-малко 12 души са били убити при израелски удари в Ивицата Газа, предаде АФП, като се позова на агенцията за гражданска отбрана в анклава. 10 от жертвите са загинали при израелска атака рано сутринта срещу къща в град Бейт Лахия в северната част на Газа, където няколко разселени семейства са потърсили убежище. Това съобщи за Франс прес..

публикувано на 18.12.24 в 14:09
Людмила Петкова

Людмила Петкова: Няма да бъда финансовият министър, който да предложи намаляване на доходите и пенсиите

Служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова остро възрази на критиките на политическите сили към проекта на бюджет за 2025 година. Тя отбеляза, че като разходи се залагат всички законови промени за увеличения на възнаграждения и на пенсиите, като в приходната част се предлагат нестандартни мерки, които да изсветлят икономиката...

публикувано на 18.12.24 в 14:07