Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Държавата не рекламира този тип туризъм

Расте интересът към селския туризъм

Хората търсят активна почивка с културни атракции - фестивали, концерти, забележителности

Сапарева баня привлича туристите с природните си богатства и климата, както и с екологичния и селски туризъм. Засилен е интересът най-вече към балнеолечението.
Снимка: БГНЕС

Селският туризъм е предпочитан от платежоспособни хора от градовете, които търсят качествена храна. Това каза в интервю за "Хоризонт" Борислав Борисов - председател на Асоциацията на българските села. Той смята, че в сектора селски туризъм има неизползван потенциал.

Все повече хора у нас избират селата за своята почивка. Това е видно от данните за миналата година на Асоциацията на българските села, които се базират на допитване сред собственици на обекти.
 
През 2018 година запитванията за настаняване в селски къщи са се увеличили с 20 процента спрямо предходната 2017 година. Реалният ръст на осъществените почивки е 7 процента. 

Интересът към селския туризъм расте и на база фестивали, концерти и културни прояви на село 

Селският туризъм обаче продължава да бъде неатрактивен за туристическите агенции, посочва Борислав Борисов.

"Това пък  е свързано с много ниския процент на чужденци, които идват за селски туризъм в България, който остава твърде нисък - 1,5 процента за 2018 година. Интересно е, че от тези 7 процента ръст на заетостта на обектите за селски туризъм, 5 процента са на база фестивали, семинари или пък други инициативи, свързани с изкуство и концерти в селата, което е една устойчива тенденция, която се забелязва последните години. Тя беше основната причина и за ръста през последните години. На практика хората не търсят само едно просто настаняване и консумация на храна, когато отиват на село, а търсят една активна почивка, която да им увеличава вътрешните изживявания." 

Хората от градовете търсят активен тип почивка, увеличава се делът на семейните пътувания

Кои са най-предпочитаните места за селски туризъм? На първо място е област Ловеч - селата около Троян, Тетевен, Априлци. На второ място се класират къщите за гости в района на Елена - там цените са по-ниски. Следва област Благоевград - там популярни са архитектурните резервати Лещен, Ковачевица, Долен. Районът на Смолян също е популярен като дестинация за селски туризъм. Най-предпочитани са фамилен тип къщи за гости, които се наемат предимно от семейства с деца:

"В тази връзка са предпочитани къщите, които през лятото имат басейн, които отговарят на критерии за безопасност. Масово собственици на обекти за селски туризъм ми казват, че инвестират самите те през последните години да обезопасят максимално обектите си, тъй като това е едно от основните изисквания от страна на гостуващите семейства. Предпочитат се обекти, които са близо до различни забележителности, тъй като хората от градовете предпочитат активен тип почивка, а не просто настаняване. Интересното е, че се увеличава броят на семействата от градовете с деца, които имат изисквания към обектите за селски туризъм по отношение на кухнята, т.е. увеличават се изискванията към вегетарианско меню в селата, към продуктите с биопроизход, към продукти, които са произведени на място в градина в самия обект или в близост." 

Държавата не рекламира този тип туризъм

Селският туризъм като продукт се развива от местни инициативни хора, които намират начин да се рекламират, подчертава Борислав Борисов:

"От страна примерно на самата държава мога да ви кажа, че селският туризъм липсва изобщо като реклама. Даже в стратегията на Министерството на туризма изобщо липсва фразата, ключовата дума "селски туризъм". В Министерството на земеделието и храните, което има ресор "Развитие на селските региони" изобщо липсва каквато и да е реклама на селски туризъм. Да не говорим, че пък в инвестициите по Програмата за развитие на  селските региони в новия програмен период бяха отрязани изобщо инвестициите за селски туризъм, естествено, заради злоупотреби в предходния програмен период."

Развитието на селския туризъм се дължи на частната инициатива, не на еврофондовете

"Ако изобщо говорим за някакъв ръст или добро развитие на селския туризъм през последните години, той изобщо не се дължи на европейските фондове, тъй като по европейските фондове се направиха различни схеми и облагодетелстване по-скоро на частни лица, които се възползваха от пробойните в тази програма, за да си направят собствени частни къщи" допълни Борислав Борисов.

Истинският модел на селския туризъм се дължи на усилията на частната инициатива, на хора, които вярват и използват потенциала на региона си и са вложили своя труд и средства, категоричен е Борислав Борисов.

Чуйте повече от репортажа на Мила Младенова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през деня стана ясно, че това не се е случило 2 пъти в изминалите часове след старта на инцидента...

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30