Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добрички ученици създадоха интерактивна игра по повод Трети март

Играта представлява пътешествие с образователна цел през символни за града места

Ученици от Добрич създадоха интерактивна игра, посветена на предстоящия национален празник Трети март.

Идеята предложила преподавателката по история Надежда Иванова. Целта й - да се възможност децата да обогатят своите знания по по-интересен, нестандартен и съвременен начин. Играта е наречена „Търси се България“. 

Като дългогодишен историк в Регионалния исторически музей в Добрич, Надежда Иванова е натрупала огромен опит в работата си с деца от всяка възраст. От тази година и като преподавател в две от гимназиите в града, за нея предизвикателството как да обучаваме съвременните деца, така че да им е интересно, се превръща в кауза. 

Връщайки се от поредното си обучение в Каламата, Гърция, тя решава да инициира интерактивна игра по повод Трети март, в чието създаване обаче да участват самите деца.

Изучаването на историята трябва да е увлекателно, без да се стига до "Дисни" вариант

"Знаете, че когато става въпрос за история и за учене на историята, за запознаване с историята, за изграждане на национална идентичност, лично аз, пък и моите колеги са против отиването на културата в сферата на "Дисни". В същото време опита ни е малко да се оттласнем от традиционното възприемане на нещата. И решихме да създадем една игра, която да накара децата да учат и да научат различни неща, които са свързани с техния роден град, с историята, с това кое ни свързва, кое е общото между нас, кои са важните личности и събития. И в същото време да се забавляват, но да използваме и такива интерактивни средства и методи."

Всеки, който иска да участва в играта, трябва да си изтегли в своя телефон напълно безплатното приложение, като единственото условие е докато играем, да имаме интернет връзка. Добре е да сме си взели и селфи стик, тъй като в играта има много задачи, свързани с групови снимки. След инсталирането на играта, отборът трябва да се регистрира и приключението може да започне.

Местата от маршрута са символни за града

"Това е игра от типа "Ловци на съкровища", адаптирана към нещата, които нас ни интересуват и които искаме децата да научат, говорейки си за национален празник и за национална идентичност", разказва Надежда Иванова. "Местата, около които е изграден маршрутът, са символни за нашия град." Тествали са за колко време се проиграва маршрутът, има ли грешки или затруднения.

В създаването на играта активно участие вземат учениците от Частната профилирана гимназия „Райко Цончев" в Добрич. Лидия Лазарова и Кристиян Найденов споделиха, че това за тях е било едно много забавно предизвикателство.

"Играта е едно своеобразно пътешествие с образователна цел. Ученици от първи до 12 клас преминават през предварително установен маршрут и изпълняват поредица от задачи, които ще им помогнат да научат или да си припомнят повече за родината и за историята на родния ни град", обяснява Лидия. 

"Под наставничеството на госпожа Надежда Иванова и госпожа Мария Кирова - учителката ни по информационни технологии, ние със съучениците ни от 9 и 10 клас определихме маршрута, подбрахме обектите, формулирахме задачите и създадохме приложението. Написахме инструкции за участниците и измислихме лого на играта", допълва Кристиян. 

Децата се разделят на отбори, точките се формират според изпълнението на дадена мисия

Задачите в играта са 14. Отборите ще трябва да посетят Музея в Градския парк, площада пред църквата "Свети Георги", паметника на Св. Св. Кирил и Методий, Възрожденското училище в Стария Добрич, Регионалната библиотека "Дора Габе" и Художествената галерия.

Създателите на играта имат и още една задача: да спазят обещанието си да не издават отговорите.

Точките на отборите ще се формират на базата на най-кратко време за изпълнение на дадена мисия, както и на броя на верните отговори. Ако има участници с еднакъв брой точки, то преднина ще има този отбор, който пръв се е регистрирал. Всички инструкции за играта „Търси се България“ са качени на страницата на Регионалния исторически музей Добрич в интернет, в секцията "Новини". Победителите ще получат награда, предоставена от община град Добрич.

Още за играта слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49