Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добрички ученици създадоха интерактивна игра по повод Трети март

Играта представлява пътешествие с образователна цел през символни за града места

Ученици от Добрич създадоха интерактивна игра, посветена на предстоящия национален празник Трети март.

Идеята предложила преподавателката по история Надежда Иванова. Целта й - да се възможност децата да обогатят своите знания по по-интересен, нестандартен и съвременен начин. Играта е наречена „Търси се България“. 

Като дългогодишен историк в Регионалния исторически музей в Добрич, Надежда Иванова е натрупала огромен опит в работата си с деца от всяка възраст. От тази година и като преподавател в две от гимназиите в града, за нея предизвикателството как да обучаваме съвременните деца, така че да им е интересно, се превръща в кауза. 

Връщайки се от поредното си обучение в Каламата, Гърция, тя решава да инициира интерактивна игра по повод Трети март, в чието създаване обаче да участват самите деца.

Изучаването на историята трябва да е увлекателно, без да се стига до "Дисни" вариант

"Знаете, че когато става въпрос за история и за учене на историята, за запознаване с историята, за изграждане на национална идентичност, лично аз, пък и моите колеги са против отиването на културата в сферата на "Дисни". В същото време опита ни е малко да се оттласнем от традиционното възприемане на нещата. И решихме да създадем една игра, която да накара децата да учат и да научат различни неща, които са свързани с техния роден град, с историята, с това кое ни свързва, кое е общото между нас, кои са важните личности и събития. И в същото време да се забавляват, но да използваме и такива интерактивни средства и методи."

Всеки, който иска да участва в играта, трябва да си изтегли в своя телефон напълно безплатното приложение, като единственото условие е докато играем, да имаме интернет връзка. Добре е да сме си взели и селфи стик, тъй като в играта има много задачи, свързани с групови снимки. След инсталирането на играта, отборът трябва да се регистрира и приключението може да започне.

Местата от маршрута са символни за града

"Това е игра от типа "Ловци на съкровища", адаптирана към нещата, които нас ни интересуват и които искаме децата да научат, говорейки си за национален празник и за национална идентичност", разказва Надежда Иванова. "Местата, около които е изграден маршрутът, са символни за нашия град." Тествали са за колко време се проиграва маршрутът, има ли грешки или затруднения.

В създаването на играта активно участие вземат учениците от Частната профилирана гимназия „Райко Цончев" в Добрич. Лидия Лазарова и Кристиян Найденов споделиха, че това за тях е било едно много забавно предизвикателство.

"Играта е едно своеобразно пътешествие с образователна цел. Ученици от първи до 12 клас преминават през предварително установен маршрут и изпълняват поредица от задачи, които ще им помогнат да научат или да си припомнят повече за родината и за историята на родния ни град", обяснява Лидия. 

"Под наставничеството на госпожа Надежда Иванова и госпожа Мария Кирова - учителката ни по информационни технологии, ние със съучениците ни от 9 и 10 клас определихме маршрута, подбрахме обектите, формулирахме задачите и създадохме приложението. Написахме инструкции за участниците и измислихме лого на играта", допълва Кристиян. 

Децата се разделят на отбори, точките се формират според изпълнението на дадена мисия

Задачите в играта са 14. Отборите ще трябва да посетят Музея в Градския парк, площада пред църквата "Свети Георги", паметника на Св. Св. Кирил и Методий, Възрожденското училище в Стария Добрич, Регионалната библиотека "Дора Габе" и Художествената галерия.

Създателите на играта имат и още една задача: да спазят обещанието си да не издават отговорите.

Точките на отборите ще се формират на базата на най-кратко време за изпълнение на дадена мисия, както и на броя на верните отговори. Ако има участници с еднакъв брой точки, то преднина ще има този отбор, който пръв се е регистрирал. Всички инструкции за играта „Търси се България“ са качени на страницата на Регионалния исторически музей Добрич в интернет, в секцията "Новини". Победителите ще получат награда, предоставена от община град Добрич.

Още за играта слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37