Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрички ученици създадоха интерактивна игра по повод Трети март

Играта представлява пътешествие с образователна цел през символни за града места

Ученици от Добрич създадоха интерактивна игра, посветена на предстоящия национален празник Трети март.

Идеята предложила преподавателката по история Надежда Иванова. Целта й - да се възможност децата да обогатят своите знания по по-интересен, нестандартен и съвременен начин. Играта е наречена „Търси се България“. 

Като дългогодишен историк в Регионалния исторически музей в Добрич, Надежда Иванова е натрупала огромен опит в работата си с деца от всяка възраст. От тази година и като преподавател в две от гимназиите в града, за нея предизвикателството как да обучаваме съвременните деца, така че да им е интересно, се превръща в кауза. 

Връщайки се от поредното си обучение в Каламата, Гърция, тя решава да инициира интерактивна игра по повод Трети март, в чието създаване обаче да участват самите деца.

Изучаването на историята трябва да е увлекателно, без да се стига до "Дисни" вариант

"Знаете, че когато става въпрос за история и за учене на историята, за запознаване с историята, за изграждане на национална идентичност, лично аз, пък и моите колеги са против отиването на културата в сферата на "Дисни". В същото време опита ни е малко да се оттласнем от традиционното възприемане на нещата. И решихме да създадем една игра, която да накара децата да учат и да научат различни неща, които са свързани с техния роден град, с историята, с това кое ни свързва, кое е общото между нас, кои са важните личности и събития. И в същото време да се забавляват, но да използваме и такива интерактивни средства и методи."

Всеки, който иска да участва в играта, трябва да си изтегли в своя телефон напълно безплатното приложение, като единственото условие е докато играем, да имаме интернет връзка. Добре е да сме си взели и селфи стик, тъй като в играта има много задачи, свързани с групови снимки. След инсталирането на играта, отборът трябва да се регистрира и приключението може да започне.

Местата от маршрута са символни за града

"Това е игра от типа "Ловци на съкровища", адаптирана към нещата, които нас ни интересуват и които искаме децата да научат, говорейки си за национален празник и за национална идентичност", разказва Надежда Иванова. "Местата, около които е изграден маршрутът, са символни за нашия град." Тествали са за колко време се проиграва маршрутът, има ли грешки или затруднения.

В създаването на играта активно участие вземат учениците от Частната профилирана гимназия „Райко Цончев" в Добрич. Лидия Лазарова и Кристиян Найденов споделиха, че това за тях е било едно много забавно предизвикателство.

"Играта е едно своеобразно пътешествие с образователна цел. Ученици от първи до 12 клас преминават през предварително установен маршрут и изпълняват поредица от задачи, които ще им помогнат да научат или да си припомнят повече за родината и за историята на родния ни град", обяснява Лидия. 

"Под наставничеството на госпожа Надежда Иванова и госпожа Мария Кирова - учителката ни по информационни технологии, ние със съучениците ни от 9 и 10 клас определихме маршрута, подбрахме обектите, формулирахме задачите и създадохме приложението. Написахме инструкции за участниците и измислихме лого на играта", допълва Кристиян. 

Децата се разделят на отбори, точките се формират според изпълнението на дадена мисия

Задачите в играта са 14. Отборите ще трябва да посетят Музея в Градския парк, площада пред църквата "Свети Георги", паметника на Св. Св. Кирил и Методий, Възрожденското училище в Стария Добрич, Регионалната библиотека "Дора Габе" и Художествената галерия.

Създателите на играта имат и още една задача: да спазят обещанието си да не издават отговорите.

Точките на отборите ще се формират на базата на най-кратко време за изпълнение на дадена мисия, както и на броя на верните отговори. Ако има участници с еднакъв брой точки, то преднина ще има този отбор, който пръв се е регистрирал. Всички инструкции за играта „Търси се България“ са качени на страницата на Регионалния исторически музей Добрич в интернет, в секцията "Новини". Победителите ще получат награда, предоставена от община град Добрич.

Още за играта слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22