САЩ ще оставят „малка мироопазваща група“ от 200 военни в Сирия след планираното за пролетта изтегляне на американски войски. Това съобщи Белият дом като неназован източник, цитиран от „Вашингтон пост“ пояснява, че тези военни ще бъдат разположени в сирийско-кюрдските контролирани области в североизточната част на страната и сирийски гарнизон в югоизточната част на страната.
Лаконичното съобщение от пресслужбата на държавния глава не включва специфики за ролята на военните и колко ще продължи мисията им. Упоменато е единствено, че те ще останат в страната „за период от време“.
Според запознати броят е възможно да бъде променен и да стане малко над 200.
По-рано президентът Доналд Тръмп обяви, военните на САЩ ще се изтеглят напълно от Сирия, след като по думите му битката срещу групировката Ислямска Държава е била спечелена. Това се очаква да се случи до края на април.
Решението за изтеглянето бе посрещнато критично от представители на Министерството на отбраната, според които десетки хиляди бойци, разпръснати из Сирия и Ирак, продължават да представляват заплаха.
Тази седмица американските съюзници Франция и Великобритания отказаха молбата на Вашингтон да оставят свои военни в региона при положение, че американците се изтеглят напълно.
Законодатели вече приветстваха новината за оставането на части в Сирия. Републиканецът Линдзи Греъм коментира, че това ще гарантира предотвратяване връщането на екстремистите и ще попречи на Иран да запълни вакуума, който би останал при пълно изтегляне.
През декември президентът Тръмп обяви намерението си да върне военните от Сирия у дома след като обяви, че групировката „Ислямска държава“ е била победена. Това доведе до оставки на ключови фигури от Министерството на отбраната.
Земетресение с магнитуд 5,2 по Рихтер беше регистрирано между гръцките острови Санторини и Аморгос. Това е най-силният трус досега, регистриран от събота насам, когато започна сериозната сеизмочна дейност в региона. Най-малко 11 000 души са се евакуирали от Санторини Според първоначалната оценка епицентърът на земетресението се е намирал на 16..
Във Великобритания продължава процесът срещу българите, обвинени в шпионаж в полза на Русия. След поредния ден в Централния наказателен съд, в който отново беше разпитана козметичката Ваня Габерова, станаха ясни още подробности от личния ѝ живот, като тя отново повтори твърденията си, че е измамена, но никога не се е съмнявала, че Бисер..
Скулпторът Александър Пройнов откри тази вечер в Монтана изложба, наречена "Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години В художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана са показани 35 скулптури, изработени от бронз през последните 27 години. Именно тогава Александър Пройнов дава начало на изложбата..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че „всички са възхитени“ от предложението му Съединените щати да завладеят Ивицата Газа. Тръмп обяви тези си намерения, малко по-рано, на съвместна пресконференция с израелския премиер Бенямин Нетаняху, който е първият чуждестранен лидер, който посещава Вашингтон след встъпването в длъжност на Тръмп...
ЦРУ се превърна в първата разузнавателна агенция на САЩ, която се присъедини към програмата за доброволни съкращения, инициирана от президента Доналд Тръмп, предаде АФП. Сред основните му предизборни обещания беше да намали радикално федералната работна сила в името на ефективността и икономиите, отбелязва агенцията. "Директорът на ЦРУ Джон Ратклиф..
БСП преболедува лидерския комплекс и самоизолацията. Това открои временният председател на БСП Атанас Зафиров, който официално даде старт на кампанията си за председател на партията. В централа на "Позитано" 20 в София, той декларира, че участието на левицата в кабинета не е на всяка цена и подкрепата на БСП може да бъде оттеглена, ако не се..
Хърватската потребителска платформа "Ало, инспекторе" обяви за петък - 7 февруари, нов общ бойкот на всички стоки и услуги. В събота ще започне едноседмичен бойкот на една търговска верига, която ще бъде обявена по-късно. В Хърватия обявиха ден на бойкот на големи вериги магазини и аптеки Бойкотът срещу търговската мрежа в Хърватия се..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..