Венета Ботева напуска този свят на 72 години, унижена и забравена от свободна България. 100 години след смъртта ѝ забравата е не по-малка. В дома й на улица „Митрополит Панарет Рашев“, носеща името на вуйчо ѝ, разрухата е повсеместна.
Огромната къща в началото на стария град във Велико Търново е с типичната архитектура на Следосвобожденска България, паметник на културата, но е в окаяно състояние. Вторият етаж е видимо необитаем, от фасадата падат парчета мазилка. Част от първия етаж е превърнат в склад, пълен с непотребни вещи и стотици касетки с празни бутилки. До него е хранителен магазин, който държат възрастните собственици на къщата на Венета и Иванка Ботеви., които отказаха да коментират за програма „Хоризонт“, споделяйки само, че им е трудно да преживяват, камо ли да направят ремонт на имота. Преди десетина години изгорял покривът на къщата на Венета Ботева, за ремонта собствениците теглили кредит, който още изплащат, коментираха само те.
Община Велико Търново може само да дава предписания към собствениците, коментира арх. Донка Колева - главен експерт в общинската дирекция „Култура“:
„Къщата е декларирана за архитектурна културна ценност в списъците на НИНКН 1980 и 1985 година. Категорията, понеже е свързано с живота на Иванка и Венета Ботеви, е от местно значение. Ние трябва да се отнасяме със съответната почит и към архитектурата, и опазването на тези сгради. Както изисква законодателството, ние правим предписания, но от моята дългогодишна практика мога да кажа, че понякога е невъзможно собствениците, поради възрастта и липсата на достатъчно средства да извършат веднага ремонтите“.
Единственият белег върху сградата, че в този дом са живели Венета и Иванка Ботеви, е разцепена през средата паметна плоча, поставена от признателните търновци през 1948 година.
Докато поддръжката на сградата е задължение на собствениците, то състоянието на паметния знак е отговорност на Общината, уточни архитектът:
„Има едни програми, по които ние обхождаме, имаме мониторинг на тези плочи, но ето сега вие съобщавате за това и мисля, че ще вземем необходимите мерки да проверим плочата и, ако има нарушени текстове, нечетливост, да бъдат възстановени, защото това си е един вид признание какво се е случвало в този дом“.
Къщата на Венета и Иванка Ботеви не е прецедент, но общината и държавата са безсилни да опазят старините, коментира още архитект Колева“
„В законодателството няма форма, с която ние насила бихме казали на тези собственици да напуснат сградата, ако не могат да я поддържат. За разлика от законодателството в европейските държави, където има такъм механизъм и хората доброволно отстъпват, предават или продават имота и вземат друг, който е по техните сили и възможности“.
След последните вандалски прояви, които оскверниха гроба на Иванка и Венета Ботеви във великотърновския парк „Дружба“, доброволци и общината се задействаха и възстановиха паметната плоча и снимките на двете жени в живота на Христо Ботев.
Как гледат на сегашното състояние на къщата на Венета и Иванка Ботеви великотърновци и туристи, както и подробности – можете да чуете в звуковия файл.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..