Буци изминава пътя от стандартните класически фокуси през иновативната магия като илюзия, до развиването на бизнес модели за успешна реализация на идеи. Насърчава служителите на големи световни компании да бъдат по-смели и вярващи в себе си.
Завършил е икономика в Сорбоната, но по призвание е илюзионист. Вярва, че граница между възможно и невъзможно няма. В София той бе лектор на най-големия форум за иновации у нас – Innovation Explorer.
„Основната идея е, че трябва да бъдеш смел. Особено когато си илюзионист. Не просто да създадеш някаква идея, а тя да е такава, че хората да си кажат - „Не, това е невъзможно, няма начин той да направи това”. Повечето от фокусите са такива. Мисля, че в реалния живот е същото“, казва Буци в специално интервю за БНР.
Да си по детски луд и смел и да вярваш в невъзможното - рецептата на Буци за успех
Той смята, че „лудата креативност” се гради върху три компонента.
„Първият от тях е да възстановиш връзката с детето вътре в теб. Това е да си щур като дете, да мислиш извън границите, да се пуснеш по вълната на своето въображение. Вторият компонент е да не приемаш, че нещо е невъзможно. Като илюзионисти, ако си кажем - "не, това е невъзможно, няма как да го направя", просто няма как да създадем нещо. Същото е и в реалния живот. Когато трябва да бъде създаден някакъв проект и попиташ - „може ли да направим това и това”, хората често ти отговарят - „Не, не в никакъв случай, няма как, това е твърде сложно, нямаме този бюджет, липсва ни това и това”. Това е второто нещо - никога да не приемаш, че нещо е невъзможно. При последния трети компонент на „лудата креативност” ще се върнем на идеята да бъдеш смел. Както в реалния живот, така и при магията, ти трябва кураж, за да можеш да изпробваш идеите си в реалния свят.“
Да бъдеш достатъчно луд, за да преследваш и да се бориш за всяка идея, и всъщност наистина да го направиш – това „проповядва“ Йоханес Алиняк – Буци като съвременен бизнес-гуру.
„Ако се вгледаш в хората, които са постигнали невероятни неща, те са направили точно това. Имали са смелостта да се изправят и да кажат - „Трябва да направим това”, въпреки, че са им казвали, че е невъзможно. Просто са били достатъчно луди да не се отказват и да си кажат - „Знаете ли, всъщност ще го направя”.
Латинска Америка отключва магията
За Буци всичко с магията започнало в един бар в Париж, където сервитьорите били илюзионисти. По-късно отново магията го отвела в Латинска Америка.
„Исках да пътувам и да открия света по свой начин. Да имам време да помисля и да реша с какво да се занимавам. Приготвих си раницата и заминах за Латинска Америка. По пътя правих фокуси пред хората, с които пътувах. Те много ги харесваха и ми казаха, че трябва да ги покажа на останалите в хостелите и в хотелите. Така и правех. Изнасях представления по местата, където отсядах. На някои места се договарях - аз правя безплатно шоу, те ми дават съответно безплатна храна и нощувка. Когато се прибрах в Париж, реших със сигурност, че това е нещото, с което искам да се занимавам.“
Започнал с Мексико, а после на юг с автобус. Обиколил Белиз, Гватемала, Никарагуа, Хондурас, Коста Рика. „След това с кораб заминах за Колумбия и от там към Перу, Боливия и Аржентина. В Аржентина работих в продължение на един месец като илюзионист и сервитьор. След това заминах за Рио, където също бях около месец.“
Великото при магията е в това, че няма бариера, няма граница, допълва Буци. „Можеш да вземеш тесте карти в джоба си, да обикаляш света и да правиш фокуси, без да се налага да говориш. Хората ще те разбират само чрез магията. Латинска Америка беше наистина началото на магията за мен. Това беше пътешествието, което ми отвори очите. Сериозните неща с компаниите и създаването на бизнеса ми като илюзионист бяха след това.“
От малкия бизнес до света на големите идеи
Във Франция започнал като микропредприемач. „В началото правих всичко - рождени дни, фирмени партита. След пет години в този бизнес, натрупвайки опит и с достатъчно много ангажименти, можеш да решиш какво не искаш да правиш повече.“ Например фокусите на рождени дни, които били доста изтощителни, защото не ти плащат много, а коства огромна енергия, за да задържиш вниманието на всички деца и гости на партито.
Създаването на собствени фокуси нарича начало на креативната част в биографията си. Написал е книга за професионални илюзионисти, която „не би била интересна за широката публика“.
„С тази книга навлязох в детайли в прецизността на артистичната креативност. Ако искаш да създадеш илюзия, трябва да овладееш до съвършенство инструментите на тази креативност и да боравиш перфектно с тях. След като публикувах тази книга реших, че не искам да пиша за илюзионисти, а да говоря за работата си, за магия, пред хора, които не се занимават с магия и така да ги вдъхновявам.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов. Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост. Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура. Той е автор на много творчески и..
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...