Театърът е нейният живот. И най-голямата ѝ любов. Но съвсем различна от любовта към семейството ѝ. Едно от важните неща в живота ѝ. Илка Зафирова е на сцената вече 50 години. Не може да преброи ролите си до този момент, но засега няма намерение да пише книга. Кандидатствала е във ВИТИЗ на няколко пъти. Първите два пъти не я приемат заради нейното нестандартно поведение и визия по соц времето (обичала да се обува със зелени и червени чорапогащници) и заради съмненията на съседите ѝ, че е правила опити да избяга от страната, а всъщност тогава тя е по договор в Смолянския театър без да има специализирано образование (тогава съществуваше т.нар. член 9). Приемат я в театралната академия чак на третия път и то защото Моис Бениеш заявява, че иска това момиче в своя клас.
След завършване на ВИТИЗ отива в театъра във Велико Търново, следва Пловдив, Пазарджик и чак след това София в Театър „София”. Винаги е предпочитала да бъде в театрите с група колеги от съмишленици, както тя се изразява "групарка съм". И така е било във всички трупи, където е играла. Особено забележителен е периодът ѝ в театъра в Пазарджик, преди да дойде в София. От 1990 година е в Малък градски театър зад канала. Театърът, който се отделя от Театър „София”. И тя е една от инициаторите за отделянето му и е от създателите на тази театрална трупа. Днес можете да я гледате в спектакъла на Теди Москов "Недоразбраната цивилизация" и "Зимата на нашето недоволство" на режисьорката Бина Харалампиева.
Според актрисата днес има и талантливи актьори, само че има и актьори, за които театърът не е приоритет. Но това не застрашава българския театър. Той няма да умре. Театърът е игра, а човек винаги е обичал да играе.
Интересен и запленяващ е бил животът на Илка Зафирова до този момент. Наричали я навремето, а и днес - скандална, буйна, конфликтна, но тя просто е човек с позиция и винаги казва това, което мисли. И това не я прави конфликтна. А ако за нещо е сбъркала е готова да се извини. Специални са били и хората в нейния живот, които за огромно нейно съжаление, вече не са между нас. Сред тях са поетът и сценарист Константин Павлов, художникът Иван Кирков, режисьорът Леон Даниел, актьорите: Николай Бинев, Домна Ганева, Наум Шопов, Невена Симеонова, Ани Бакалова... Не, не може да изброи всичките, които са оставили трайна следа в нея.
Илка Зафирова се запалва по театъра още като малка, когато с родителите си е ходила на различни постановки в Народния и Музикалния театър, където в определени периоди баща ѝ е работил в техническия състав. Тогава много се е вълнувала очаквайки да се вдигне завесата. И до днес съжалява, че сега все по-рядко се използват театралните завеси. Първоначално записва "Френска филология" и когато разбира, че обичта ѝ към театъра е особено силна, напуска Софийския университет /тогава, за да кандидатстваш другаде – трябва да напуснеш настоящето висше училище/ и поема към актьорската професия. Първата й роля е в Студентския театър във "Всяка есенна вечер", а после в Смолянския театър, където участва като селянка в постановката на Рангел Вълчанов "Юстинианова монета". След това като професионална актриса изиграва безброй героини, които и до днес се помнят от зрителите. В театъра в пиесите „Лодка в гората”, „Човекоядката”, „Свекърва”, „Шърли Валънтайн”, ”Дама Пика”, „Есенна соната” и много, много други. И в киното – „Вълчицата”, „Бялата стая”, „Дами канят”, „Вампири, таласъми”...
Илка Зафирова и до днес, когато започва нова роля, първо прочита пиесата, за да открие смисъла на текста, да установи дали той поставя важни въпроси, дали дава отговори... После се вглежда и в ролята. Случвало й се е и да отказва роли в театъра и в киното. Особено напоследък. Актрисата обича и двете изкуства. Те са много различни, но театърът остава голяма й любов. За нея театърът е необикновено изкуство, където се срещаш на живо с публиката, дишаш заедно с нея... Това е единственото изкуство, което има директна връзка със зрителя и усещането е потресаващо!
„Искам хората в България да излязат от списъка на безследно изчезналите и да се обърнат към себе си”. С тази реплика на героинята ѝ Шърли Валънтайн Илка Зафирова разкри своята тревога към хората и живота в България. И добави думите на Мария Калас, които обикновено произнася с голямо вълнение: „Слънцето няма да изчезне, ако няма повече Травиати, светът може и ще продължи да съществува и без нас. Но аз мисля, че ние можем да направим света едно по-хубаво място. Можем да го оставим по-мъдър и по-богат, след като сме избрали за свой път изкуството.”
„Яна Язова е изключителна дама, съчетание на талант, красота, съчетание на едно голямо умосъдържание. Тя е родена в Лом на 26 май преди 110 години. Точната дата аз установих в открития от мен акт за раждане, който дълги години се намира в Община Лом “, каза за БНР Юлий Йорданов, журналист, писател, автор на книгата „Перлата на перото“,..
"Не си броя ролите, не водя статистика. За 53 години съм изиграла много качествени роли, работила съм с много стойностни хора . А това е голям късмет". Това сподели пред БНР Меглена Караламбова, която преди дни получи почетен "Аскеер" за цялостно творчество. Под наслов "Урок по български" връчиха театралните награди "Аскеер"..
„Още 2015 година, тогава бяхме участвали за пръв път на фестивала на светлините в Берлин. Тогава спечелихме шампионата за видеомапинг върху Бранденбургската врата. Тогава се зароди тази идея като видяхме каква енергия създава на хората, колко е готино да видиш толкова много тълпи от хора, които се възхищават на изкуството и са заедно и..
"Това събитие го организираме от няколко години. Тази седмица ще бъде за 6-ти път. То се случва по един много нестандартен, интересен начин в пет звезден хотел-ресторант, който има тристепенно меню и с музика, която е в две части по половин час. Идеята на събитието е да поднесем музика и то най-вече оперната, класическата музика по един по-лек,..
Българската хард рок група Caliberty e избрана лично от Deep Purple да подгрява концерта им в София в неделя. В интервю за предаването "Преди всички" по програма "Хоризонт" вокалистът Джейми Рашед разказа как се е стигнало до избирането им за подгряваща група: "Когато разбрахме, че Deep Purple ще идват в България, това беше преди..
От години трупата на Русенската опера представя както спектакли и концерти за публиката в града, така и образователни концерти, насочени към учениците. Басът Пламен Бейков, който наскоро пое поста директор на Държавната опера в Русе, отдавна играе ролята и на сценарист, режисьор и лектор в тези образователни програми. В единия им вариант артистите..
На 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, блестящият цигулар Светлин Русев изпълни "Песен" от Панчо Владигеров в една от най-големите катедрали в Париж. Това се случи броени дни след като той буквално "възкреси" едно напълно забравено българско музикално съкровище -..
Европейската комисия върна Стратегическия план на България с 200 забележки . Това обяви пред БНР заместник-министърът на земеделието Иван Христанов..
В назряващата глобална криза с прехраната времето работи за Владимир Путин. Ефектът от блокадата на украинските пристанища с инфлацията и хуманитарната..
" Като ще борим корупцията - или трябва да я борим с всички сили и средства там, където е най-видима, или да бъдем по-пестеливи в изказа си ...