Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Портретът на Дориан Грей“ в Благоевград – съвременен прочит в сложна плетеница от литература и театър

С голям интерес благоевградската  публика, а и не само, очаква премиерата на  постановката „Портретът на Дориан Грей“, която ще бъде точно след седмица. Не само защото ръкавицата е хвърлена към единствения роман на класика Оскар Уайлд и  саркастичния му поглед към разядената лондонска аристокрация в края на XIX век. Но и заради абсолютно съвременния прочит на сюжета, поставен на сцената на театъра.

Нещо повече - версията, която избира екипът, е на Мерлин Холънд, който е внук на Оскар Уайлд и който е дал съгласието си. В главните роли - сър Хенри е Калин Врачански, в ролята на Дориан Грей се превъплъщава младият актьор Севар Иванов, Мариана Бонева е Сибил Вейн.

Да облечеш  лондонската аристокрация от преди два века в удобството на съвременната висша мода с младежкия привкус на тениски, джинси, много злато и цветни мотиви, си е истинско предизвикателство. Още по-голямото е да придадеш на Оскар Уайлд  актуалността на настоящето.

Млад екип, който свири на един инструмент и то хармонично. В това успяват да ни убедят директорът на театъра Маргарита Мачева и гост-режисьорът Стайко Мурджев. Постановката бе определена като съдбовна на фона на дългогодишната управленска и театрална депресия на културната институция.

„Като директор на театъра смятам, че такъв постановъчен екип не е събиран от години, с толкова сериозни имена. Мисля, че това е една от първите предпоставки да се случи страхотно представление“, каза Маргарита Мачева.

„Портретът на Дориан Грей“ е един литературен паметник, към който трябва да се отнасяш много сериозно, много подготвен за сложните парадоксални смисли, които носи самият роман“, обясни Стайко Мурджев. И изрази надежда зрителите в Благоевград да успеят да се свържат с посланията на спектакъла.

Според него съвременният прочит на романа не означава опростен, поевтинял прочит, или че актьорите са облечени в джинси и тениски, а една съвременна динамика на общуването. „Мисля, че се случва една интригуваща амалгама между епохата на Оскар Уайлд – XIXвек в Лондон, и космополитното живеене тук и сега“, каза Стайко Мурджев. Според нето на премиерата ще може да се види „елегантна, сложна и пищна плетеница от литература и театър“.

И сега към най-любопитното и коментираното от историята на тази постановка. Тя е по версията на Мерлин Холънд, който е внук на Оскар Уайлд, разбира се не пряк, и с него са водени преговорите.

„Това е много голямо постижение, постижение на управата на театъра“, каза Стайко Мурджев.

„Тази адаптация на романа беше най-вярна. Любопитен факт от преговорите беше, че той искаше след като се преведе от английски на български, българският превод след това обратно да се преведе на английски, за да може да сравни и види езика“, сподели Маргарита Мачева.

Преводът на текста от Деница Димитрова „наистина е страхотен, голямо постижение“, добави Мурджев.  

Костюмите в „Портретът на Дориан Грей“ са безспорна провокация  към зрителя и към автора им Петя Боюкова.

„Те са съвсем съвременни, а не модернизирани костюми… Но са костюми на едно особено общество, много високо общество… или костюми от висшата мода по някакъв начин“, обясни тя.

Музиката на спектакъла е дело на  Петър Дундаков, който също повдигна завесата.

„Тя също съдържа едно вдъхновение от чисто романтичното опиянение на това време, когато е писан романът, до съвсем съвременни конотации на електронно процесиране и моделиране на звука“, обясни той.

Целият репортаж чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32