Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Портретът на Дориан Грей“ в Благоевград – съвременен прочит в сложна плетеница от литература и театър

С голям интерес благоевградската  публика, а и не само, очаква премиерата на  постановката „Портретът на Дориан Грей“, която ще бъде точно след седмица. Не само защото ръкавицата е хвърлена към единствения роман на класика Оскар Уайлд и  саркастичния му поглед към разядената лондонска аристокрация в края на XIX век. Но и заради абсолютно съвременния прочит на сюжета, поставен на сцената на театъра.

Нещо повече - версията, която избира екипът, е на Мерлин Холънд, който е внук на Оскар Уайлд и който е дал съгласието си. В главните роли - сър Хенри е Калин Врачански, в ролята на Дориан Грей се превъплъщава младият актьор Севар Иванов, Мариана Бонева е Сибил Вейн.

Да облечеш  лондонската аристокрация от преди два века в удобството на съвременната висша мода с младежкия привкус на тениски, джинси, много злато и цветни мотиви, си е истинско предизвикателство. Още по-голямото е да придадеш на Оскар Уайлд  актуалността на настоящето.

Млад екип, който свири на един инструмент и то хармонично. В това успяват да ни убедят директорът на театъра Маргарита Мачева и гост-режисьорът Стайко Мурджев. Постановката бе определена като съдбовна на фона на дългогодишната управленска и театрална депресия на културната институция.

„Като директор на театъра смятам, че такъв постановъчен екип не е събиран от години, с толкова сериозни имена. Мисля, че това е една от първите предпоставки да се случи страхотно представление“, каза Маргарита Мачева.

„Портретът на Дориан Грей“ е един литературен паметник, към който трябва да се отнасяш много сериозно, много подготвен за сложните парадоксални смисли, които носи самият роман“, обясни Стайко Мурджев. И изрази надежда зрителите в Благоевград да успеят да се свържат с посланията на спектакъла.

Според него съвременният прочит на романа не означава опростен, поевтинял прочит, или че актьорите са облечени в джинси и тениски, а една съвременна динамика на общуването. „Мисля, че се случва една интригуваща амалгама между епохата на Оскар Уайлд – XIXвек в Лондон, и космополитното живеене тук и сега“, каза Стайко Мурджев. Според нето на премиерата ще може да се види „елегантна, сложна и пищна плетеница от литература и театър“.

И сега към най-любопитното и коментираното от историята на тази постановка. Тя е по версията на Мерлин Холънд, който е внук на Оскар Уайлд, разбира се не пряк, и с него са водени преговорите.

„Това е много голямо постижение, постижение на управата на театъра“, каза Стайко Мурджев.

„Тази адаптация на романа беше най-вярна. Любопитен факт от преговорите беше, че той искаше след като се преведе от английски на български, българският превод след това обратно да се преведе на английски, за да може да сравни и види езика“, сподели Маргарита Мачева.

Преводът на текста от Деница Димитрова „наистина е страхотен, голямо постижение“, добави Мурджев.  

Костюмите в „Портретът на Дориан Грей“ са безспорна провокация  към зрителя и към автора им Петя Боюкова.

„Те са съвсем съвременни, а не модернизирани костюми… Но са костюми на едно особено общество, много високо общество… или костюми от висшата мода по някакъв начин“, обясни тя.

Музиката на спектакъла е дело на  Петър Дундаков, който също повдигна завесата.

„Тя също съдържа едно вдъхновение от чисто романтичното опиянение на това време, когато е писан романът, до съвсем съвременни конотации на електронно процесиране и моделиране на звука“, обясни той.

Целият репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41

Зимно издание на фестивала "Алегра" представя "Проектът Бетовен"

По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..

публикувано на 06.02.25 в 17:16