При всеки случай на смяна на диоптрите хората след 60-годишна възраст трябва да се преглеждат за глаукома, казват специалистите. Ако обаче имате диабет, високо кръвно или сърдечни проблеми, трябва да мерите очното си налягане и на 45 години.
От 10 до 16 март в Клиниката по очни болести на Александровска болница от 11 до 17 часа ще се проведат безплатни прегледи за глаукома, без направление по Здравна каса, съобщи за БНР д-р Анани Тошев, офталмолог в Първо очно отделение на Александровска болница.
„Целта е да повишим знанието на пациентите за проблема глаукома, да направим скринингови прегледи на колкото се може повече хора, имащи най-вече рискови фактори за заболяването, за да може да открием заболяването в по-ранен етап и да можем да помогнем“, каза д-р Тошев в интервю за предаването „Хоризонт до обед“.
Като рискови фактори за глаукома той посочи възрастта, високото вътреочно налягане, някои характеристики на зрителния нерв и поле, както и заболявания като късогледство, захарен диабет, високо кръвно, сърдечна недостатъчност.
Специалистът отбеляза, че ако човек не се самонаблюдава, няма да открие никаква симптоматика: „Това е един тих крадец на зрение“.
Лечение на глаукомата има, категоричен е д-р Тошев. По думите му заболяването не може да бъде излекувано напълно, но може да се стопира. Според него лазерното лечение е оптимален подход.
Здравната каса поема 50% от медикаментите, необходими за лечението на глаукома, което е абсолютно недостатъчно, категоричен е Георги Димитров – председател на Сдружението „Пациентска организация глаукома“.
„Водим неравна битка. Досега срещите ни с трима министри завършиха с неуспех. Един болен от глаукома трябва само за капки да харчи около 50-60 лв. месечно“, изчисли той. По думите му Здравната каса не заплаща омразните изследвания.
По данни на НЗОК болните от глаукома са 87 525, съобщи Димитров. Той добави, че има и много хора, които не са диагностицирани.
Телефоните, на които можете да се запишете за преглед, са 02/923 04 15 от 9 до 13 часа. А на 12 март от 14 часа във Втори хирургичен блок на Александровска болница ще се проведе лекция за глаукомата с вход свободен.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Автентични предмети и оръжия от Руско-турската освободителна война от 1877-78 година са показани в музей на открито във Велико Търново в чест на националния празник 3 март. Инициативата е на клубовете „Традиция“ в региона. Редки и оригинални образци на въоръжение от XVIII и XIX век и артефакти от Освободителната война се подредени до..
С цялото си сърце аз съм в този празник - 3 март. Да обичаш Родината и да почиташ героите, и да разказваш на младите какво се е случило, не е въпрос на мода, а на дълг, заяви писателката Силвия Томова в интервю пред БНР. В предаването "Преди всички" Томова заедно с писателя и драматург Недялко Славов коментираха темата за паметта и..
"В героичното минало на България е закодирано и нашето бъдеще. Най-истинският начин да почетем паметта и да съхраним завета на нашите предци, за които Отечеството е над всичко, е като се фокусираме върху просперитета на страната ни днес. България – домът, в който живеем и искаме да живеят и децата ни все по-добре, е най-голямата ценност, за която..
Държавни глави и лидери от цял свят честитиха на българския народ Националния празник 3 март в поздравителни адреси, изпратени до президента Румен Радев по повод отбелязването на 147 години от Освобождението на България, съобщиха от пресцентъра на държавния глава. 147 г. от Освобождението на България Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш..
Съединените щати трябва да помислят за борба с нелегалните имигранти, трафика на наркотици и престъпността, написа президентът доналд Тръмп в социалната си мрежа "Трут Соушъл". "Трябва да се тревожим по-малко за руския президент Владимир Путин и повече за банди изнасилвачи мигранти, наркобарони, убийци и хора от психиатрични болници, които..
По повод националния празник на България 3 март Държавният департамент на САЩ публикува на сайта си изявление на първия дипломат на САЩ Марко Рубио: "От името на САЩ, моля приемете най-топлите ми поздравления за вашия Ден на освобождението. След 122 г. на дипломатически отношения, приятелството и тясното сътрудничество между нашите..
Опитите за политическа пропаганда с такъв празник – 3 март, са нежелателни и трябва да се преодолеят. И не бива политици да дават тон на подобна посока, каза историкът проф. Пламен Павлов в интервю пред БНР. "Днешните политици, ако не са в състояние да излязат от примитивните емоции, винаги в подобни моменти , не дай си Боже да имаме..
" КС е представил едни данни, а манипулациите в България са много по-големи. Тези данни дали ще бъдат признати от "Информационно обслужване", или отново..
Цялото интервю на Снежана Иванова с Радан Кънев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Моделът "Кой" продължава да се утвърждава . Имаме силни съмнения, че Делян Пеевски упражнява натиск и търговия с влияние през бюджета на страната ...