Частната компания „Космокурс“, която разработва космическия туризъм в Русия, планира догодина да започне изпитанията на собствен ракетен двигател. Основните компоненти на горивото ще бъдат кислород и спирт, които са екологично чисти и напълно безопасни, съобщи в интервю за ТАСС генералният директор на създадената преди пет години компания Павел Пушкин.
За целите на ракетните изпитания трябва да бъде построен първият в Русия частен космодрум край град Нижни Новгород. Вече е подписано и съответното споразумение с местните власти. Цената на целия проект е между 150 и 200 милиона долара. Според вестник „Известия“ финансирането е дело на съсобственика на Уралската добивна металургична компания Искандер Махмудов.
По думите на Павел Пушкин, първият опитен полет е възможен през 2023 г., а първият с туристи на борда – две години по-късно. Около 2030 г. Пушкин планира по 115 полета годишно или по два всяка седмица. Те ще са суборбитални, т.е. корабът ще лети на височина 200 км и обратно за 14 минути. Около 5 минути бъдещите космически туристи ще са в състояние на безтегловност. На борда ще има шестима туристи и един инструктор. Цената на билета ще бъде около 250 хиляди долара.
Директорът на „Космокурс“ е убеден, че в Москва и в Петербург могат да се намерят достатъчно желаещи да полетят в космоса, което да направи инвестицията рентабилна. Не така мисли обаче ръководителят на Института за космическа политика Иван Моисеев. "Подобни начинания не могат да бъдат печеливши заради недостатъчното търсене на предлаганата услуга", казва той за вестник „Комерсант“.
Изминалата година е била най-топлата за България от 1930 годдина насам. Това сочи анализ на Националния институт по хидрология и метеорология. Температурата е била с малко над 2 градуса по Целзий над климатичните норми. Лятото на 2024 г. е било най-горещото, регистрирано досега. Юни е най-топлият за последните 96 години, а през юли и август страната..
За първи път новият български патриарх Даниил отслужи традиционния Богоявленски водосвет - пред паметника на Незнайния воин в София той благослови бойните знамена, флаговете и знамената светини на Българската армия. Президентът, служебният премиер, председателят на парламента, много политици, военни и граждани уважиха ритуала, който беше..
Семейство от Монтана изказа благодарност за оказаната помощ за инвитро процедура и съобщиха новината, че ще имат момче. Над 30 000 лева отпусна общината през миналата година на семейства с репродуктивни проблеми. 15 семейства от община Монтана са подпомогнати през изминалата година по програмата "Инвитро“. Една от двойките изказа своята..
От 2022 г. до момента хлябът у нас е поскъпнал с над 100% въпреки връщането на борсовите цени на пшеницата на нива от 2021 г. Това каза за БНР зърнопроизводителят и бивш служебен заместник-министър на земеделието Тодор Джиков. Това според него означава, че преработвателите и търговците печелят в момента за сметка на ниските цени, които..
Тази година планетите, които са след Марс, т.нар. външни планети, по един или друг начин се преместват в друг знак, което прави годината специфична . Това заяви пред БНР астрологът Мария Василева. По думите ѝ тези планети се придвижват много бавно и тяхното влияние е дългосрочно . Започва голямо разместване, подчерта тя и заяви:..
Възможно е провалът на преговорите на ГЕРБ-СДС за правителство да означава отиване на нови избори, коментира заместник-председателят на парламентарната група на "Възраждане" Петър Петров. ГЕРБ прекратява преговорите за правителство заради несъгласия с ДБ ДБ научили от медиите, че ГЕРБ-СДС прекратяват преговорите Според него вероятна дата..
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че украинците трябва да “проведат реалистични дискусии по териториалните въпроси”, за да намерят решение на конфликта, предизвикан от руската инвазия през 2022 г., в контекста на неблагоприятните за Киев условия на място. “Украинците трябва да проведат реалистични дискусии по териториалните въпроси и..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..