Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вирусологът проф. Кълвачев: Всичките близо 100 случая на морбили у нас са сред неваксинирани

Проф. Златко Кълвачев в студиото на програма „Христо Ботев”
Снимка: Стаматина Никова

Въпреки че вече има близо 100 случаи на заболели от морбили у нас, опитите на „антиваксъри“ да се омаловажи добиващото епидемични стойности вирусно заболяване продължават, а в дискусионни групи в интернет могат да бъдат намерени различни тези, с които се обяснява защо ваксините са опасни и не дават гаранция срещу вирусите. Преди дни от Фейсбук дори съобщиха, че засилват борбата с дезинформацията за ваксините. От социалната медия обявиха, че ще скриват групи и страници, които разпространяват неверни информации за ваксините, от функцията "търсене" на сайта си.

Оказва се, че проблемът не е само български. Здравните власти в САЩ съобщават за над 200 случая на заболяването, регистрирани в 11 щата. Законодателите там дори обмислят варианти за включване по-категорично в дебата „за“ или „против“ ваксините.

Един от най-добрите вирусолози у нас - професор Златко Кълвачев, лекар в МБАЛ "Надежда", а преди това - вирусолог в Института за научни изследвания в Каракас, Венецуела, където ръководи лабораторията по вирусология, коментира за БНР:

„Сега виждаме резултата, реалността от това, което стана, благодарение на дезинформацията“.

Кълвачев, който е автор на повече от 150 научни публикации и 4 изобретения, специализирал в Русия, Финландия, Индия и в САЩ, допълни:

„Ваксините са изключително полезни. Те са избавили човечеството от редица смъртоносни болести. Има безкрайно много примери. Няма нито един пример, научно доказан, публикуван в научно списание, за това, което се говори - за аутизъм или за нещо друго. Да, всички ваксини, всички продукти имат странични явления. Аспиринът също има. Да не пием аспирин ли?! Категорично трябва да засилим здравната информация - да достига до правилното място и хората трябва да вземат правилни решения, но информирани, защото имаме лично здраве, но има и обществено здраве. Аз съм съгласен, че трябва да зачитаме личното право на този, който не иска да ваксинира детето, но в същото време съм съгласен и с огромната група, която не иска в детската градина или в училище да ходи едно заболяло дете и да ръси вируси“.

В случая с морбили у нас няма пробив в системата, защото всичките близо 100 случая са сред неваксинирани, допълни медикът. Имунизационният календар у нас е „много хубав“ и работи чудесно, но предвид сегашната обстановка и зачестилите случаи е редно втората имунизация да се изтегли няколко години по-напред, изрази лично мнение той.

„Сега е 13 месеца и 13 години. Нищо няма да се случи, ако се смъкне с няколко години и втората имунизация. Това го решава министерството. Тези неща трябва да са перманентни, не трябва кампанийни“.

Здравните власти у нас реагират адекватно на ситуацията, категоричен е той. Медикът сподели, че не е имал проблеми с антиваксърски настроения в миналото. Той даде пример с Япония, където при съмнения, че ваксините създават проблем, експертна група провежда необходимите изследвания:

„След това обаче, като завърши тази проверка, тази група излиза с експертно становище. Това е ставало винаги по света. В България имаше толкова случаи, които са разследвани по най-различни ваксини и проблеми и след това никой не излезе да каже какъв е резултатът. Резултатът винаги е бил, че няма връзка между появата, дори и на смъртни случаи и ваксинациите“.

Заключенията на експертите трябва да достигат не само до подателите на искане за изследване, а „до цялото общество, за да се види, че действително няма случай“.

Има проблем с общата здравна култура на населението, категоричен е ученият.

Репортажът на Младен Петков и интервюто на Лора Търколева с проф. Златко Кълвачев можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балотаж ще определи следващия президент на Румъния

Министър-председателят на Румъния Марчел Чолаку е сигурен участник на втория тур на президентските избори в страната на 8 декември. Данните от екзитпол, публикувани непосредствено след края на днешния първи тур, показват незначителна разлика между следващите трима кандидати за поста държавен глава в северната ни съседка. Това съобщи АФП. За..

публикувано на 24.11.24 в 22:00
Ракети ATACMS - илюстративна снимка

Уолстрийт джърнъл: Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с ATACMS

Руската Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с американските ракети ATACMS, съобщава Уолстрийт джърнъл, като се позовава на Института за изучаване на войната.  Институтът е изготвил карта на около 200 военни обекта като летища, учебни полигони и складове за боеприпаси, които попадат в обсега на ракетите ATACMS и Storm..

публикувано на 24.11.24 в 21:49

Полицията в София издирва трима души, набили продавач в търговски център

Полицията в София издирва трима души, които са нападнали и набили продавач в търговски център. Инцидентът е станал в късния следобед. По първоначална информация нападателите са тийнейджъри. Причината за нападението е забележка, отправена от пострадалия към младежите. На мястото има екипи на полицията.

публикувано на 24.11.24 в 21:06

Българската база на Антарктида е открита за новия сезон

Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон. Това съобщиха във фейсбук от Българския антарктически институт като цитираха ръководителя на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев по информация на Елка Василева - единствената жена, която е на базата в момента. На 23 ноември 2024 г. българската антарктическа база "Св...

публикувано на 24.11.24 в 20:53

Главчев: Натискът върху границата с Турция, свързан с нелегалните опити за преминаване, е намалял със 70%

Основно България и Румъния изпълниха своите задължения. Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев в предаването на bTV "Защо, господин министър" по повод пълноправното членство на страните в Шенген от 1 януари 2025 година. По думите на Главчев натискът върху българската граница с Турция, свързан с нелегалните опити за..

публикувано на 24.11.24 в 20:34

11 400 жители на област Кюстендил са поискали помощ за отопление

11 400 жители на област Кюстендил са подали заявление за помощ за отопление, по данни на Регионалната дирекция  "Социално подпомагане“. Издадените заповеди за отпускане са 9 732, а издадените заповеди за отказ – 1361. В процес на обработка са 272 заявления.  Целевата помощ е в размер на 110.75 лв. на месец или общо 553.75 лв. Тя се отпуска за..

публикувано на 24.11.24 в 20:26

Украйна показа останките от руската ракета "Орешник"

Службата за сигурност на Украйна показа пред журналисти останките на руската балистична хиперзвукова ракета "Орешник", която беше изстреляна в четвъртък по украинския град Днипро, съобщиха Франс прес и Асошиейтед прес.  От службата са потвърдили, че пускът на ракетата се е състоял от полигона "Капустин Яр" в Астраханска област и тя е преодоляла..

публикувано на 24.11.24 в 20:16