Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинската синагога става културен център

Рушащият се паметник на културата ще бъде възстановен по европейска програма

Сградата на синагогата във Видин
Снимка: Уикипедия

Проектът за реставрация на рушащата се синагога във Видин е одобрен от Националния институт за недвижимо културно наследство. Бившият еврейски молитвен дом ще се превърне в културен център. 

"Проектът е на стойност 9 775 000. 8 275 000 са безвъзмездно финансиране по „Региони в растеж“, а останалите 1 500 000 се осигуряват като заемни средства във връзка с механизма за финансов посредник от фонда за градско развитие „Север“, съобщи кметът на Видин Огнян Ценков. 

Видинската синагога е втората по големина у нас и е паметник на културата. Видинчани очакват реставрацията от 25 години. 

„Синагогата е била построена по подобие на тази в Будапеща преди 125 г. с дарения както от местните евреи, така и от граждани от цяла България. Тя представлява трикорабна базилика с абсида, олтарът е бил изработен от мрамор и украсен със слонова кост, а прозорците са били цветни“ - разказа Ценков.

На първото ниво ще бъдат изградени многофункционална зала и музей, а на второто ще има галерия с постоянна експозиция на творби на художника Жул Паскин, библиотека и музей на Холокоста. 

Авторски колектив от катедра "Теория и история" към Университета за строителство и архитектура е разработил технически проект за възстановяване на еврейската синагога във Видин. Идеята е тя да се превърне в многофункционална сграда със запазен периметър за еврейската общност, казва ръководителят на проекта архитект Любомир Станиславов: 

"Сградата ще бъде реставрирана отвън в оригиналния вид, в който е била. Отвътре ще бъде също възстановена, но ще има и нови елементи. Те ще бъдат много ясно обособени с различен материал. Това ще бъде една многофункционална зала с изложбени площи и в нея ще могат да се провеждат различни културни събития, изложби, концерти, конференции, дори и сватби." 

Синагогата вече няма как да изпълнява предназначението си на молитвен дом, но от еврейската общност са доволни, че ще бъде реставрирана. „Сега нямаме достатъчно хора, трябва да бъдат от 7 до 9 мъже, за да може да функционира като култов храм. Ние искаме заради акустиката да се възстанови сградата като туристически обект“, обясни Стрея Пунчева, секретар на организация „Шалом“ във Видин.

Наричали синагогата "белия лебед на Дунава“, защото отдалече се виждала като лебед на фона на реката и на града, разказа Нора Лозанова от „Шалом“. "И сега се вижда, че е красива. Който дойде във Видин, първо пита какво е това. И се учудват защо тази сграда не е възстановена и не е поддържана. Наистина е много красива сграда."

Местните хора се надяват след две години, когато синагогата вече ще е действащ културен център, тя да привлича повече туристи заедно със средновековната крепост „Баба Вида".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09