Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смесени реакции във Великобритания на договорените промени по Брекзит

| обновено на 12.03.19 в 11:56
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Смесени са реакциите във Великобритания на новината от Страсбург, че британският премиер Тереза Мей е договорила с ЕС необходимите “правно обвързващи промени“, които да убедят британските депутати да подкрепят нейната ревизирана сделка за Брекзит, която след обсъждане ще бъде подложена на гласуване късно тази вечер.

Депутатите искаха от премиера да получи правно обвързващи гаранции  по въпроса за "предпазния механизъм" за ирландската граница и Тереза Мей смята, че ги е получила.

Ето някои от първите реакции. Консерваторът Майк Пенинг, гласувал първия път против сделката на Мей, заяви, че сега вече е готов да я подкрепи. Но друг по-краен брекзитър Стив Бейкър заяви, че първо ще изчака да чуе какво ще кажат за промените правните експерти, но на пръв поглед промените изглеждат по-скоро козметични.

В подобен предпазлив дух се изказаха и северноирландските юнионисти, които осигуряват парламентарното мнозинство на премиера. Техен говорител изтъкна, че постигнато ще бъде подложено на щателен анализ, параграф по параграф, преди да произнесат присъдата си.

Лидерът на лейбъристите Джеръми Корбин директно заяви, че преговорите са се провалили и призова да се гласува против сделката на Мей.

Крайната дума ще имат депутатите, на които от правителството ще бъде предложено гласуване освен по споразумението за напускане и политическата декларация и по още три съпровождащи документа. Първият, правно обвързваща декларация, че Великобритания ще може да излезе от „предпазния механизъм“, гарантиращ, че няма да има твърда ирландска граница. Вторият, общо изявление, което е допълнение към политическата декларация за бъдещите отношения между Обединеното кралство и ЕС. И третият, едностранна декларация, че нищо не може да спре оттеглянето на страната от „предпазния механизъм“, ако преговорите за бъдещите отношения след Брекзит се провалят. 

Веднага се набива в очи, че правните гаранции не са част от споразумението за напускане, а в допълнение към него и че там се казва, че „се намалява рискът Обединеното кралство умишлено да попадне в капана на предпазния механизъм завинаги“.

Използването на думата „намалява“ вместо „премахва“ риска, може да не бъде прието от някои като достатъчна гаранция.

Според политическия кореспондент на Би Би Си Крис Мейсън "това може в огромна степен успешно да убеди много хора и въпреки всичко сделката пак да не бъде одобрена". "Явно всички с нетърпение ще изчакат правната интерпретация на юридическия съветник на правителството Джефри Кокс и на правните съветници на отделните групи, преди да решат как ще гласуват“, добави той. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп подписа заповед за налагане на санкции на Международния наказателен съд

Американският президент подписа заповед, с която налага санкции на Международния наказателен съд. Доналд Тръмп определи решенията на съда като "нелегитимни и неоснователни", вредящи на Америка и нейните съюзници. Мерките според указа предвиждат финансови и визови ограничения на лица и техните семейства, които съдействат за разследвания срещу..

публикувано на 07.02.25 в 08:07
Мариян Карагьозов

Мариян Карагьозов: Отношенията между Сирия и Турция винаги са били проблематични

Равносметката от голямото земетресение в Турция и Сирия преди 2 години е 53 000 жертви и над 107 000 ранени – това е приблизително съпоставимо с мащаба в Ивицата Газа в момента. Разрушенията бяха огромни. Около 30% от разрушените постройки са възстановени. Това обясни пред БНР Мариян Карагьозов от Института по балканистика на БАН, бивш..

публикувано на 07.02.25 в 08:05

"Възраждане" организира кръгла маса, посветена на приемането ни в еврозоната

"Възраждане" организира кръгла маса, посветена на приемането на България в еврозоната. Дискусията е експертна и в нея онлайн от Съединените щати ще се включи проф. Стив Ханке, съобщи евродепутатът Станислав Стоянов, който е и председател на партията "Европа на суверените нации" в Европейския парламент: Станислав Стоянов съобщи и за инициатива..

публикувано на 07.02.25 в 08:03
Марко Рубио

Марко Рубио заяви, че Ивицата Газа в момента "е необитаема"

Американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че ивицата Газа в момента "е необитаема", поради опасности като неизбухнали боеприпаси и че обитателите ѝ ще трябва да живеят другаде, докато анклавът се възстанови, предаде Ройтерс. Той не коментира въпроса дали палестинците ще могат да се завърнат в нея, според предложението на американския..

публикувано на 07.02.25 в 07:54

След протестите: Таксиметровите шофьори на среща с представители на Летище София

Представители на Летище София и на "Съюз Такси" ще се срещнат, за да обсъдят проблемите на бранша, който е засегнат от новата организация на движение пред Терминал 2, въведена в началото на годината. Преди седмица таксиметрови шофьори се събраха на протест и блокираха входа и изхода на Терминала.  От бранша не са съгласни с изискването да..

публикувано на 07.02.25 в 07:53
Димо Дренчев

Димо Дренчев: Да забравим за еврозоната поне за тази година!

Трябва да забравим за еврозоната поне за тази година , ако трябва формално да отговорим на критериите. Това заяви пред БНР депутатът от "Възраждане" Димо Дренчев.  "Много опростено се представя, че "Възраждане" е срещу еврото. Нашата теза е, че България на този етап не е готова да приеме еврото и да се откаже от лева. Това, което искаше..

публикувано на 07.02.25 в 07:45
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Продължава процесът срещу българите, обвинени в шпионаж във Великобритания

Ваня Габерова, обвинена с други български граждани в шпионаж в полза на Русия, заяви през сълзи в Централния наказателен съд в Лондон, че не е знаела нищо за планове да я използват като "сексуална примамка" и твърди, че е била "излъгана, манипулирана, използвана и разобличена". 30-годишната Габерова е обвинена, че е била част от шпионска..

публикувано на 07.02.25 в 07:44