Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тереза Мей: При провал на днешния вот Брекзит ще бъде загубен

Северноирландските юнионисти няма да подкрепят премиерката

Тереза Мей
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британската премиерка Тереза Мей направи последен опит да спаси сделка за Брекзит преди важното гласуване тази вечер в Камарата на общините. Засилват се обаче очакванията, че тя може отново да претърпи загуба, тъй като все още голям брой депутатите не смятат за достатъчни правно обвързващите промени в нейната сделка, засягащи най-вече „предпазния механизъм“ за ирландската граница.

С пресипнал глас след късните преговори в Страсбург Тереза Мей се изправи днес пред депутатите на фона на не особено обнадеждаващата картина преди вота и се почувства задължена да ги предупреди:

„Опасността за тези от нас, които искаме да изпълним желанието на гласувалите хора е, че ако сделката не бъде одобрена тази вечер, Брекзит ще бъде загубен“.

Преди това правният съветник на правителството сър Джофри Кокс обяви, че рискът Обединеното кралство да остане обвързано с правилата на ЕС след Брекзит остава непроменен, въпреки последните развития по сделката на премиерката.

Северноирландските юнионисти (ДЮП), които осигуряват парламентарното ѝ мнозинство, заявиха, че няма да подкрепят сделката, а това е лоша новина за премиера. Ако Тереза Мей загуби вота тази вечер, утре ще последва ново гласуване дали Обединеното кралство да излезе от ЕС без сделка. Но ако го спечели, страната ще излезе със сделка на 29 март.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Няма пробив в преговорите между ЕС и Великобритания за Брекзит, според български евродепутати

Няма пробив в преговорите между ЕС и Великобритания за Брекзит след снощната извънредна среща между британския премиер Тереза Мей и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Това коментират български евродепутати в Страсбург, според които..

публикувано на 12.03.19 в 14:59
Тереза Мей и Юнкер на пресконференцията в Страсбург

ЕС и Великобритания договориха “правно обвързващи промени“ за Брекзит

Европейският съюз и Великобритания се договориха за “правно обвързващи промени“ по сделката за Брекзит. Това стана ясно след проведените късно снощи извънредни разговори на премиера Тереза Мей в Страсбург. Часове преди обсъжданията на..

публикувано на 12.03.19 в 07:00
ВИЖТЕ ОЩЕ

Икономическият и социален съвет с предложения за промени в пенсионната система

Икономическият и социален съвет на България ще представи анализ на действащата пенсионна система и предложения за усъвършенстването ѝ. Документът беше приет през декември миналата година с консенсус от членовете на Съвета - работодателски, синдикални..

публикувано на 24.02.25 в 08:28

Евростат представя данни за инфлацията в ЕС

Очаква се Евростат да представи данни за инфлацията в страните членки на Европейския съюз. Те са ключови за България, защото ценовата стабилност е последният от критериите от Договора от Маастрихт, който не изпълняваме за въвеждане на еврото. Според..

публикувано на 24.02.25 в 08:18
Фридрих Мерц

Смяна на властта в Германия, Мерц обеща "независимост от САЩ"

Смяна на властта предстои в Германия – консервативният блок ХДС/ХСС очаквано спечели вчерашните предсрочни парламентарни избори и ще има нужда само от един коалиционен партньор за съставяне на правителство. Това вероятно ще бъдат социалдемократите на..

публикувано на 24.02.25 в 08:04

"Граждански събор в подкрепа на Украйна" организират пред президентството

У нас пред сградата на президентството гражданско движение БОЕЦ и още три организации свикват тази вечер  "Граждански събор в подкрепа на Украйна". Ще бъдат издигнати искания за справедлив мир и победа на Украйна. Лидерът на БОЕЦ Георги..

публикувано на 24.02.25 в 08:00

ЕС приема още санкции срещу Русия

Очаква се днес министрите на външните работи на ЕС да одобрят 16-ия санкционен пакет срещу Русия - на датата, на която преди три години започна руската инвазия в Украйна. Украинският им колега Андрий Сибига ще участва по видеоконферентна връзка...

публикувано на 24.02.25 в 07:51
Военни в центъра на Киев, 10 март 2022 г.

Навършват се 3 г. от началото на руската война в Украйна

В деня, в който се навършват три години от пълномащабното руско нахлуване в Украйна, Русия отново предприе атака с дронове камикадзе. Тревога за въздушна опасност беше обявена в редица области на страната, включително района на столицата. В..

публикувано на 24.02.25 в 07:37

След общинските услуги и в евро - напрежение в Бобошево, без драми в Кюстендил

Без агресия и батални сцени като тези от протеста на "Възраждане" в София, но все пак съпътствано от напрежение се оказа въвеждането на еврото и в Кюстендилско.  В Бобошево възникна такова заради предстоящото обозначение на стойността на вcичĸи..

публикувано на 24.02.25 в 07:25