Повече пари за българското кино може да има скоро и то извън бюджета, който получава Националният филмов център и който се разпределя на проектен принцип. Буквално до дни ще започне изработването на икономически стимули за чужди продуценти, които да снимат у нас. В повечето държави членки на Европейския съюз такива финансови стимули вече има.
През октомври миналата година от Асоциацията на филмовите и телевизионните продуценти у нас алармираха, че България е в незавидна икономическа и имиджова позиция в киноиндустрията - 24 от 27 държави в Европейския съюз са приели икономически стимули, за да привличат чуждестранни инвестиции. Механизмът е въведен и в страни извън общността като Сърбия и Република Северна Македония. Така България отдавна не е предпочитана снимачна дестинация. Възстановяването на част от разходите от филмови продукции, извършени на територията на една държава, например, е стандартен финансов инструмент. Така в Румъния предлагат 45% възвръщаемост на инвестицията. Тогава Жана Караиванова, директор на Изпълнителна агенция „Национален филмов център“, беше на страната на продуцентите и смяташе, че чрез икономически стимули за чужди продуценти ще има и повече пари за българското кино. Казва, че това съвсем скоро може да се случи и у нас. Битката се е водила над 10 години. Предстоят и промени в Закона за филмовата индустрия, който миналата година беше два пъти ремонтиран.
Следващия понеделник предстои и официално подписване от страна на България на ревизираната конвенция на Европейския съюз за копродукциите. Общо 38 държави трябва да подпишат конвенцията. До момента това са направили 20. Надеждите са, че до година - година и половина процесът ще завърши.
Христо Гърбов е обичан от публиката актьор. Той може да те накара да се разсмееш от сърце, но и да те разплаче. Мисли, че "Смехът е голяма сила – искрена и разтоварваща, но и пречистваща и оздравителна". Той гостува в поредицата "Магията на театъра" на "Нощен хоризонт". Може да се каже, че всички харесват Христо Гърбов и се радват да го гледат на..
В студените зимни дни имаме време да се обърнем навътре към себе си, да се успокоим , да се научим да чакаме по-светлите дни, да се убедим, че те скоро ще дойдат и ще посрещнем по-топлите и щастливи слънчеви лъчи . Тази философия се утвърждава във времето и в нея ни убеждава житейският поглед на изкуството . То умело запечатва проекцията..
24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..
Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..
Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..
По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...
Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов - „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...