Шедьовърът на Имре Калман оперетата „Теменужката от Монмартр“ за първи път ще бъде представена на българска сцена в оригиналната версия на либретистите Юлиус Брамер и Алфред Грюнвалд. Постановката е на музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново. Премиерата е тази вечер и е част от програма за празника на старата столица 22 март.
Два опита е имало в България през годините да бъде поставена „Теменужката от Монмартр“, но те са били с пренаписано и цензурирано либрето от съветски автори, за да бъде прикрита американската мечта, която се развива в последната оперета на Имре Калман, обясни режисьорът Бойко Богданов.
„Като един печален познавач на живота, Калман възлага задача на своите либретисти Брамер и Грюнвалд накрая да направят едно невероятно намигване на публиката. Това е историята на една улична певица, която случайно става оперетна звезда, примадона, дива или така да се каже американската мечта – как детето от народа внезапно става царицата на театър „Водевил“, добави режисьорът.
В основата на великотърновската постановка е оригиналът на оперния дневник от премиерата преди 89 години, който постановъчният екип открива в немска библиотека, а след това се водят и преговорите за уреждане на авторските права.
Диригент-постановчик на „Теменужката от Монмартр“ на великотърновска сцена е Игор Богданов.
„Характерно е, че до голяма степен е по-лирично като оперетно заглавие, не е толкова развлекателно, не е толкова шаржирано, не е толкова с драматургия, с безумни оперетни страсти. По-различна е. Трудна за постановка, рядко поставяна оперета“ сподели той..
„Теменужката от Монмартр“ е призната от световната музикална критика за най-зрялата творба на Калман. С това си произведение той поставя основите на жанра мюзикъл.
Режисьорът Бойко Богданов открехва завесата на една от сцените, които публиката ще види:
„Тримата наши бохеми преодоляват материалните несгоди и техният лайтмотив е: „Щом се вино лей, щом сърцето ти пей, какво от туй, че нямаш пукнат петак“. Толкова е просто, оперетно, мюзикълно“.
"Любомир Пипков - писма от Париж" е ново интригуващо издание, в което са събрани повече от 150 писма на младия български студент във френската столица до неговите родители Натя и Панайот Пипкови в периода 1926 - 1932 г. Съставител на книгата е проф. Юлиян Куюмджиев , който лично ще я представи на 17 февруари от 18 часа в НМА "Проф. Панчо..
Христо Йоцов - един от най-изявените музиканти, който прекрачва жанровете в музиката - ще отпразнува своя 65-и рожден ден на сцената. Авторският концерт е на 17 февруари, понеделник, в зала "България" от 19 ч. Заедно с него ще бъдат музикантите от Плевенската филхармония, с която имат дългогодишно партньорство, както и неговият брат - Борислав..
Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..
Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..
Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..
Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..
Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..