Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Петков: Чипровските килими имат бъдеще

В Чипровци работи социално предприятие за килимарство, искат да възстановят паралелка в местното училище

4
Снимка: БГНЕС

От три месеца общините Чипровци и Георги Дамяново работят по спечелен  проект на социалното министерство за възраждане на занаятите. В социалното предприятие за килимарство са заети 25 души.

"Те са назначени за това да се обучават на килимарство нови хора, които ще са заети една година. След това от тях най-добрите ще останат 12 месеца и предприятието ще остане да съществува“, разказа в предаването "Хоризонт до обед" кметът на града Пламен Петков.

Опитът на Пирот за популяризиране на традиционното производство 

В Пирот има подобни производства. Там подобни предприятия функционират от 30 години. Те могат да бъдат конкуренция на международния пазар, но специално в България не, отчита кметът на Чипровци.

Съседският опит показва, че държавни институции изкупуват продукцията на предприятието в Пирот. Според Пламен Петков това може да се случва и тук. „Знаете, че постоянно имаме делегации във всички министерства от цял свят, а нашите продукти са уникални – килими, пана, карета. Ние сме известни с килима знаете откога. Имаме медали от 1888 година, още оттогава - на панаири, в Лондон, в Нова Зеландия, в Австралия, в цял свят.“

В Чипровци искат да възобновят професионална паралелка по килимарство

Кметът не крие амбициите си и желанието на съгражданите си, след като вече имат сертификат, предприятието да бъде постоянно надграждано и да кандидатстват и по други проекти. „И другото, което е: да можем да кандидатстваме за паралелка, която я имахме и съществуваше до 1994-95 година в училището, което ни е обновено напълно, санирано. Имаме преподавателите, имаме становете, имаме за багренето на килимите цяло обучение с естествени багрила от билки, така че да е изцяло биокилимът.“

„За това предприятие, за да може да съществува, ще имаме и бродировъчни машини, принтери за ситопечат, за да може тези хора да останат, да се самоиздържат. Имаме и сайт да популяризира, да увеличим пазара и в чужбина.“

Занаятът има бъдеще, интересът към него не замира

Пламен Петков смята, че голяма изложба в Народното събрание или в национален музей може да популяризира каузата. „Да участват и музеят, и фирмите, и тъкачите. Ние имаме и пана, и икони, които се тъкат по друг начин, с нашата техника, които са уникални, на уникални майстори.“

Във всяка чипровска къща има стан, на места дори повече от един, защото е занаят открай време, припомня кметът. Имат си майстори, които ги произвеждат и поръчки за по-малки станове от цяла България. По проекта за социалното предприятие ще им изработят още 10-12 нови стана. По-трудно е с преждата и вълната, която идва само от Габрово.

Петков е оптимист, че занаятът ще оцелее. „Имаме обаждания от цяла България. Искат хората да се научат. Има жени, искат да дойдат за четири-пет месеца, да усвоят занаята, за да могат след това да го практикуват.“

В края на април се провежда традиционен Фестивал на чипровския килим. 
Цялото интервю е в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37