Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Петков: Чипровските килими имат бъдеще

В Чипровци работи социално предприятие за килимарство, искат да възстановят паралелка в местното училище

4
Снимка: БГНЕС

От три месеца общините Чипровци и Георги Дамяново работят по спечелен  проект на социалното министерство за възраждане на занаятите. В социалното предприятие за килимарство са заети 25 души.

"Те са назначени за това да се обучават на килимарство нови хора, които ще са заети една година. След това от тях най-добрите ще останат 12 месеца и предприятието ще остане да съществува“, разказа в предаването "Хоризонт до обед" кметът на града Пламен Петков.

Опитът на Пирот за популяризиране на традиционното производство 

В Пирот има подобни производства. Там подобни предприятия функционират от 30 години. Те могат да бъдат конкуренция на международния пазар, но специално в България не, отчита кметът на Чипровци.

Съседският опит показва, че държавни институции изкупуват продукцията на предприятието в Пирот. Според Пламен Петков това може да се случва и тук. „Знаете, че постоянно имаме делегации във всички министерства от цял свят, а нашите продукти са уникални – килими, пана, карета. Ние сме известни с килима знаете откога. Имаме медали от 1888 година, още оттогава - на панаири, в Лондон, в Нова Зеландия, в Австралия, в цял свят.“

В Чипровци искат да възобновят професионална паралелка по килимарство

Кметът не крие амбициите си и желанието на съгражданите си, след като вече имат сертификат, предприятието да бъде постоянно надграждано и да кандидатстват и по други проекти. „И другото, което е: да можем да кандидатстваме за паралелка, която я имахме и съществуваше до 1994-95 година в училището, което ни е обновено напълно, санирано. Имаме преподавателите, имаме становете, имаме за багренето на килимите цяло обучение с естествени багрила от билки, така че да е изцяло биокилимът.“

„За това предприятие, за да може да съществува, ще имаме и бродировъчни машини, принтери за ситопечат, за да може тези хора да останат, да се самоиздържат. Имаме и сайт да популяризира, да увеличим пазара и в чужбина.“

Занаятът има бъдеще, интересът към него не замира

Пламен Петков смята, че голяма изложба в Народното събрание или в национален музей може да популяризира каузата. „Да участват и музеят, и фирмите, и тъкачите. Ние имаме и пана, и икони, които се тъкат по друг начин, с нашата техника, които са уникални, на уникални майстори.“

Във всяка чипровска къща има стан, на места дори повече от един, защото е занаят открай време, припомня кметът. Имат си майстори, които ги произвеждат и поръчки за по-малки станове от цяла България. По проекта за социалното предприятие ще им изработят още 10-12 нови стана. По-трудно е с преждата и вълната, която идва само от Габрово.

Петков е оптимист, че занаятът ще оцелее. „Имаме обаждания от цяла България. Искат хората да се научат. Има жени, искат да дойдат за четири-пет месеца, да усвоят занаята, за да могат след това да го практикуват.“

В края на април се провежда традиционен Фестивал на чипровския килим. 
Цялото интервю е в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40