Освен че пише завладяващи книги и обикаля света, за да мотивира хората към по-активен начин на живот, той има и многобройни победи в най-тежките ултрамаратони в света, сред които: "Хардрок“ (160 км), три пъти печели „Спартатлон“ (245 км), два пъти финишира първи в "Бадуотър" (216 км), 7 поредни години е първи и поставя рекорд в ултрамаратона "Западни щати" (160 км).
Всеизвестен е със забележителната си издръжливост и бързина. Обявяван е от „Нешънъл Джиографик“ за „приключенец на годината“, а „Спортс Илюстрейтид“ го нарежда сред 50-те спортисти в най-добра форма.
Роден е в Дълют, Минесота, на 26 октомври 1973 г. Има трудно детство, тъй като и двамата му родители се борят с тежки здравословни проблеми. Когато майка му се разболява от множествена склероза, Скот започва да се храни здравословно, да спортува и да се обучава за физиотерапевт.
“Когато имаш случай на хронично заболяване в семейството, ти или бягаш от мисълта, че можеш да влияеш на здравето си, или правиш всичко, на което си способен, за да останеш здрав. Аз избрах второто.” - казва Скот, който спазва режим, изготвен специално за нуждите на организма му, и се храни вече 20 години изцяло с растителна храна.
Днес 45-годишният ултрабегач живее в град Боулдър, Колорадо, заедно със съпругата си Джени и двете им деца. Казва за себе си, че се опитва бъде пример за останалите – за това „как можеш да остаряваш добре, ако водиш здравословен начин на живот, вместо да чакаш да грохнеш или да се разболееш“.
Бягането на свръхдълги разстояния изисква да намериш сили "извън тялото и ума", защото "трансформацията настъпва, когато си притиснат и ти е най-трудно" - разкрива Скот, за когото "смисълът на живота е да повярваш, че няма невъзможни неща и че ограничения няма".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
След сутрешното бягане до Боянския водопад с Кирил Николов-Дизела и гостуването си в БНР, Скот Юрек бяга още 8 км и в Борисовата градина с няколко десетки свои почитатели. Вижте снимки в галерията.
Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София. Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..
Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..
Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..
Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...
Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...
Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..
Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски". Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..
Нямам отговор защо точно сега беше взето решението на Върховния касационен съд (ВКС) да регистрира Българска православна старостилна църква (БПСЦ) , но..