Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят в Кюстендил прави изложба с уникални традиционни облекла от региона

"Багри от долините на Струма и Места" събира облекла, тъкани и накити от музеите на няколко града

4
Участнички в конкурса "Кюстендилска пролет"
Снимка: БГНЕС

Уникална етно изложба е подредена в зала "Стримон" на Регионалния исторически музей в Кюстендил. 

За първи път в една експозиция са събрани автентични традиционни облекла, тъкани и накити от фондовете на музеите в Брезник, Перник, Кюстендил, Банско и Гоце Делчев. Изложбата е под надслов "Багри от долините на Струма и Места". 

"Акцентът в нея е традиционният народен костюм, който заема изключително важно място в бита, в труда, в обществения живот на българина", казва уредникът Веска Спасова, която разкрива детайли за фолклорното богатство в този край на България.

Всеки регион има своята специфична народна носия, която е изпълнена със символиката на старите вярвания, със сакралните знаци, които идват от хилядолетия назад.

"Общото, което ги обединява, това е общобългарският етнически стил, който се свързва с формата, с украсата, с начина на изработката. Те са домашно тъкани. Формата при женския костюм са четирите основни типа - еднопрестилчена, двупрестилчена, сукманът, саята. Украсата е с гайтани, с шевици, със сърмени ширити. При женското облекло украсата е предимно при пазвената извивка, при полите и при ръкавите."

Изложбата показва булчинска носия, беневреци, ментета, кърпи, накити с непреходна стойност.

"Облеклото може да бъде знак за пол, за възраст, за семейно положение, за религия. Женското облекло дава информация - например жената дали е сгодена или е свободна, дали е жена или е девойка. Самата изложба започва с Граово - това е историко-географска и етнографска област, която обхваща Пернишката и Брезнишката котловина", разказва още Веска Спасова.

Може да се види сукман, по който има орнаменти със сърмен ширит и мъниста. Интерес представлява и малка везана шапчица, която е елемент от женското забраждане от средна Западна България. "Изработва се от малка ивица конопено платно, което е полусферично, с геометрична орнаментика, везба, която е предимно в червен цвят." 

Изложбата ще може да бъде посетена до края на ноември.

Чуйте повече в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Росен Карамфилов: Човешкият път не може да бъде просто една права линия

От печат излезе новата книга на Росен Карамфилов "Входове и изходи". "Отделните разкази са обвързани с една невидима, червена нишка, която ги направи и едно цяло. Животът е необятен и човешкият път не може да бъде просто една права линия или една отсечка. Той е нещо много по-сложно. Има много завои. Важно е как ги взимаме, за да не се..

публикувано на 02.10.24 в 18:08
Проф. Сава Димитров

БНР ще връчи една от наградите в конкурса "Панчо Владигеров" 2025

Преди броени дни проф. Сава Димитров беше преизбран за ректор на Националната музикална академия (НМА) "Проф. Панчо Владигеров" в София. През месец март 2025 г. НМА ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс, носещ името на композитора Панчо Владигеров, който се мести от Шумен в София.  На 25 септември проф. Сава Димитров и генералният..

публикувано на 02.10.24 в 18:08
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Финалите на престижния хоров конкурс "Нека пеят народите" ще минат и през България

Детският хор на БНР, двукратен носител на приза "Ансамбъл на годината" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче", се класира за финала на престижния хоров конкурс „Нека пеят народите“, организиран от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Финалистите са общо осем, по четири в двете категории на конкурса – „Деца и..

публикувано на 02.10.24 в 16:14

Супергероят Крали Марко оживява в нова българска видеоигра

И двамата Бояновци са млади татковци и споделят, че са горди от факта, че и родителството е намерило място в играта. Или по-скоро малките Василеви и Йорданови. Героите в Marko: Beyond Brave говорят на измислен език, подобно на тези в "Тримата глупаци" или "Миньоните" , например, а част от думичките са именно такива, използвани от техните..

публикувано на 02.10.24 в 13:50
Крум Балджийски

Крум Балджийски: Има огромен чар в съживяването на изоставени места

Изложбата "Rural Murals 2024 - Spirit of a Place - Изложбата" ще покаже творби и фотографии от тазгодишния проект "Стенописи в дивото". Настоящата локация на проекта е Любница, махала от село Мухово до язовир "Тополница" недалеч от София. "Организирам този проект от 2019 г., като каня интернационални художници, стенописци, фотографи и..

публикувано на 02.10.24 в 10:04

Толкова нежност в едно сърце, а то е за всичко

Нежна и красива поезия оставя в житейския си път Кинка Константинова. В своите 37 книги. Родена през 1928 г., през 2011 г. тя си отива от този свят и нейната дъщеря, професор по музика, продължава издаването на останалите. Живее в София, била е член на СБП, превеждана в Русия, Беларус, Франция, Румъния, Сърбия, Армения, а наскоро..

публикувано на 01.10.24 в 16:43