Гърция за първи път ще открие свое посолство в Северна Македония, която на свой ред ще направи същото в Атина. Това заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас на пресконференция в Скопие след разговори с премиера на Северна Македония Зоран Заев. Ципрас е на определяно като "историческо посещение" в Скопие като пример за добросъседство в името на сигурността на Балканите.
"Атина ще помага на македонските си съседи да се интегрират по-бързо в Европейския съюз и да охранява въздушното им пространство. Двете страни ще открият нов граничен пункт за по-къса връзка между Кавадарци и Едеса и ще работят за развитие на пътната и железопътната инфраструктура от Солун за Скопие и сръбската граница", обяви Ципрас.
На съвместна пресконференция премиерът на Северна Македония Зоран Заев заяви:
"Гръцкият и македонският народ са приятелски и показаха на Европа и на света, че със смелост и желание изглеждащото до вчера невъзможно, днес е реалност".
"След споразумението от Преспа Гърция подава ръка за сътрудничество на съседната страна", акцентира в изявление гръцкият премиер и предложи Северна Македония да бъде включена към традиционните вече срещи на премиерите на Гърция, България, Сърбия и Румъния:
"Преди няколко години изглеждаше невъзможно да се проведе Съвет за сътрудничество на високо равнище между двете страни. Днес това стана реалност. Подписахме важни меморандуми и споразумения. Одобрихме план за действие, който покрива почти всички сфери на сътрудничество между нас".
Зоран Заев обяви, че е подписан договор за отварянето на нов граничен пункт между двете страни между Промахон и Майден.
Двете съседни страни подписаха договори за сътрудничество в областта на търговията, транспорта, пограничното сътрудничество и енергетика.
"Атина има интерес към разширяване на газовата и петролната връзка между Гърция и Северна Македония", заяви министърът на енергетиката Статакис.
Акцент беше поставен и върху туристическия обмен. В гръцката делегация участват над 140 собственици на гръцки компании, които имат интерес за инвестиции. Днес в рамките на срещата се проведе и двустранен бизнес форум.
Преди визитата Зоран Заев коментира, че страната му ще има огромна икономическа изгода от споразумението с Гърция за смяна на името. Гръцки компании вече обещаха да инвестират над 500 милиона евро в енергетиката на Северна Македония, по-специално в газовите и соларните централи, каза вчера Заев пред Франс прес.
Това е първото посещение на Алексис Ципрас в Скопие след подписването на Преспанското споразумение за уреждане на дългогодишния спор за името между двете страни и на гръцки премиер от много години насам. Миналата година Ципрас и Заев сключиха споразумение, което сложи край на 27-годишната междудържавна криза за името на бившата югославска република. Това проправи и пътя на Скопие към членство в НАТО и към сближаване с ЕС. Заради историческото споразумение от миналата година двамата премиери бяха номинирани за Нобелова награда за мир от тунизиеца Уидед Бушамауи, който бе един от лауреатите на отличието преди четири години.
Разнопосочни са коментарите по повод визитата от гръцките медии и опозицията.
"Започва нова ера в отношенията между Атина и Скопие", поставиха като водеща тема гръцките медии.
Опозицията коментира днешната среща в Скопие като "предизборен трик на Ципрас". Лидерът на опозиционната партия "Съюз на центристите" Василис Левентис коментира така Преспанския договор:
"Договорът е предателство към Гърция. Ципрас обслужи интересите на Тръмп, Меркел и всички около тях. Не защити интересите на гърците".
Всички проучвания на общественото мнение показват, че СИРИЗА ще плати висока политическа цена, като досега изостава с 10 пункта след консерваторите от "Нова демокрация".
Американският президент Доналд Тръмп обяви, че украинският му колега Володимир Зеленски пристига в петък във Вашингтон, за да подпише споразумение със САЩ за украинските редкоземни метали. Сделката е изключително важна част от плана на Киев да спечели подкрепата на новото правителство на САЩ в контекста на усилията на Тръмп да постигне бърз..
Правителството одобри покупката на противотанкови ракети "Джавелин", които са част от проекта за придобиване на нови бойни машини за пехотата. Договорът между България и САЩ трябва да бъде ратифициран и от Парламента. Запрянов: България започва разговори за нови радари Предвижда се тази година страната ни да плати близо 56 милиона лева по..
Гърците са четвърти в Европа по енергийна бедност. Проучване на Европейската комисия, публикувано днес в гръцките медии, показва,че 20% от работещите гърците са подложени на енергийна бедност. Това означава липса на достъп на домакинствата до основни енергийни услуги като отопление,топла вода,осветление и ток за захранване на уреди. Причината е..
Софийският градски съд отмени определението на Софийския районен съд и постанови да бъде конфискуван автомобилът на осъдения за шофиране след употреба на алкохол на Ивайло Цветков - Нойзи. Решението е окончателно. Казусът с автомобила на Нойзи стана повод за поредица от изслушвания във Висшия съдебен съвет и дори протести пред сградата на..
Лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов прочете пред празна зала декларация, в която подчерта, че протестните действия в защита на българския лев едва сега започват. По думите му, в страната ни има двоен стандарт при прилагането на законите и даде примери с действията на полицията и прокуратурата. "Само ден след протеста на..
50-годишна жена от Монтана е задържана за домашно насилие над мъжа, с който живеела на семейни начала. Снощи около 21,30 ч. в ж.к. "Младост" в Монтана възникнал скандал между мъж на 52 години и две години по-млада от него жена. В създалата се ситуация жената нанесла удар с юмрук по лицето на мъжа. С полицейска заповед тя е задържана до..
Отказват ли се САЩ и НАТО от инфраструктура по източния фланг на Алианса? Гръцки медии съобщиха, че Тръмп е решил да прекрати военното присъствие в пристанището на Александруполис. Президентът на Съединените щати отхвърли съобщенията. Но мястото на България в новите стратегически планове на НАТО не е от вчера. Базата в Александруполис е..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...