Изложбата "Чуйте ни - артистичен интелект" се открива тази вечер в Пловдив като част от програмата "Европейска столица на културата". Това е една от най-престижните колекции от съвременно изкуство на Стария континент.
Представени са над 80 творби, създадени през последните 30 години от повече от 40 художници, родени и израснали в Източна Европа.
Изложени са в пространствата на емблематични сгради в Старинен Пловдив - Градска художествена галерия, Народната библиотека "Иван Вазов"и СКЛАД.
„Колекция Телеком“ е с фокус върху културата на Източна и Югоизточна Европа, след политическите промени и падането на Берлинската стена. Творбите са експонирани основно в Градска художествена галерия - Пловдив и пространство СКЛАД, както и в Стария град - Балабановата къща, Хиндлиян, галерия “Златю Бояджиев“ и библиотека "Иван Вазов".
Кураторски тур ден преди откриването в тези зони проведоха Натали Хойос и Райналд Шумахер. Тази колекция предизвиква въпроси, носи памет за отминали лични и обществени емоции и концептуални търсения в съвременното изкуство.
В Пловдив колекцията е на шест места, като всяко от тях носи пловдивски отпечатък.
Заедно с творбите от „Колекция Телеком“ в изложбата са включени и нови произведения от български художници, както и българско съвременно изкуство от последните 30 години.
Между авторите в "Колекция Телеком" е пловдивчанката Мартина Вачева, която показва керамичния си проект с позлата, провокиран от тракийското изкуство. Нейните творби са експонирани в Градска художествена галерия - Пловдив.
В пространството на СКЛАД пловдивчанката Албена Михайлова - Бенджи от култовата група "РЪБ", която от 30 години живее в Швейцария, представя фотографии от времето на "РЪБ" и четири фотографии, непоказвани досега.
“Това е бялото петно у нас, няма архив за това, което е правено. Затова тази изложба е толкова ценна. С нея искаме да кажем не само "чуйте ни", но и "вижте ни"“, казва тя.
Репортажът в звуковия файл е с участието на Виктор Янков, Райналд Шумахер, Мартина Вачева и Албена Михайлова - Бенджи.
„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..