Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЦИК за предизборната кампания: За партии - не повече от 2 млн. лв., за инициативен комитет - 100 000

Снимка: БГНЕС
Общият размер на финансирането на предизборната кампания на партиите и коалициите в изборите за членове на Европейския парламент на 26 май не може да надхвърля два милиона лева, а за инициативен комитет - сто хиляди лева. Това реши Централната избирателна комисия, която прие със свое решение условията и реда за финансиране на предизборната кампания.

Предизборната кампания се финансира със собствени средства на партиите и на членовете на инициативните комитети, на регистрираните от тях кандидати, както и със средства, дарени от физически лица.

Държавата предоставя средства за медийни пакети на партиите, коалициите и инициативните комитети.

Даренията от едно физическо лице за една партия или коалиция не може да надхвърлят повече от 10 000 лева за една календарна година.

Забранява се получаването на анонимни дарения под каквато и да е форма, както и средства от юридически лица, от еднолични търговци, средства от религиозни институции, чужди правителства или от чуждестранни държавни предприятия.

Сметната палата публикува на интернет страницата си отчетите на партиите, коалициите и инициативните комитети в 15-дневен срок от изтичането на срока за представянето им.

ЦИК обяви и списъка на държавите и местата, в които България има разкрити дипломатически и консулски представителства, в които следва да се образуват избирателни секции. Във Великобритания ще се образуват секции само в посолството в Лондон. В Турция ще се гласува в Анкара, Истанбул, Одрин и Бурса, а във Франция - в Париж и Страсбург. Сънародниците ни в САЩ ще упражнят правото си на глас в Ню Йорк, Вашингтон, Чикаго и Лос Анжелис.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спор между депутати от "Възраждане" и "ДПС – Ново начало" спря изслушването за водите на р. Арда за Гърция

Спор между депутати от "Възраждане" и "ДПС - Ново начало" в пленарна зала и с председателя на НС от парламентарната трибуна доведе до прекъсване на изслушването на премиера Росен Желязков и министри от кабинета за предстоящите преговори с гръцката страна за сключване на дългосрочно търговско споразумение за осигуряването на регулирано водоподаване..

публикувано на 13.02.25 в 12:40

ВМРО протестира пред сградата на КЕВР срещу високите цени

ВМРО организира протест пред сградата на Комисията за енергийно и водно регулиране срещу високите цени на тока, водата и газа. Участници в протеста заявиха: "Той използва механизма да определя цените на електроенергията, както и на топлоенергията, както и на водата, но не в интерес на гражданите и на българския народ, а в интерес на..

публикувано на 13.02.25 в 12:33

Има ли отлив на пазаруващи в магазините в София?

4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали на София по-малко хора са в търговските вериги, малко по-малко автомобили на паркингите виждаме днес, но в никакъв случай магазините не са празни. Една от големите търговски вериги обяви големи..

публикувано на 13.02.25 в 12:29

Велико Търново отдаде почит на Трифон Иванов

Трифон Иванов си отиде на 50 години, но продължава да е в сърцата ни, казаха пред БНР на поклонението пред неговата паметна плоча на стадион "Ивайло" треньорът Георги Василев и бившият му съотборник Бончо Генчев: Днес се навършват девет години от кончината на четвъртия в света от САЩ '94. "За съжаление, не мога да съм с него. Но все..

публикувано на 13.02.25 в 12:09

Четирима са пострадали при катастрофата край Владая

Четирима души са пострадали при катастрофата между две коли край Владая, за която БНР съобщи по-рано днес. Сигналът за инцидента е подаден в 9:17 часа, съобщиха от БНР от Центъра за спешна медицинска помощ в София. На място са изпратени четири линейки. Тежка катастрофа затвори пътя край Владая, има пострадали 82-годишният..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Изслушване в парламента за искането на Гърция за водоподаване по р. Арда

Депутатът от "ДПС-Ново начало" Станислав Анастасов поиска в изслушването на премиера Росен Желязков и още трима министри за искането на Гърция за водоподаване по река Арда да се включат и ръководителите на ДАНС и Държавна агенция "Разузнаване":  "За да чуем от тях какво са договаряли Кирил Петков като министър-председател и Асен Василев като..

публикувано на 13.02.25 в 11:37

След кибератаката: Пленумът на ВСС гласува близо 1,7 млн. лева за нови сървъри във ВАС

Пленумът на Висшия съдебен съвет гласува близо 1 700 000 лева за нови сървъри във Върховния административен съд.  Искането, внесено от изпълняващия функциите председател на съда Георги Чолаков, е в отговор на кибератаката, която за близо седмица засегна Единната информационна деловодна система на административните съдилища в цялата страна...

публикувано на 13.02.25 в 11:34