Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български учени работят за по-икономичен метод за създаване на графен

Ренесансът на графена

Снимка: Добромир Видев

Български учени работят по по-икономичен метод за създаването на графен. Това се случва в рамките на финансирана от ЕС програма. През 2010 г. Константин Новоселов и Андре Гейм получиха Нобелова награда за физика за откриването на новия материал. Технологията има приложение от медицината през пречистването на водата до сателитите и електрическите коли. 

Той е навсякъде около нас, а хората от векове ползват неговите свойства, макар и под друга форма. Графенът, разновидност на графита, изживява своя ренесанс.

„Ние работим при атмосферно налягане. Целта е израстване на такива вертикални наноструктури върху метални повърхности. Тези уникални наноструктури дават възможност за много приложения, за сензори, за новите електромобили, които очакват решаването на проблема с намаляване на тяхното тегло и много бързото им зареждане. Затова е този голям интерес към тези материали. Друга задача, която се изпълнява в България, е характеризирането на графена и графеновите структури – той трябва да определи доколко е чист графенът, дали е подредена структурата, колко слоя има вътре“. Това обясни за БНР доцент доктор Живко Кисьовски.

„Тъй като минаха 15 години, фокусът е отместен от изучаването на графена към масовите приложения“, казва проф. Елена Татарова, която е координатор на проекта ПЕГАСУС. Струващият близо 4 милиона евро проект е с база в Португалия. Той привлича учени от България, Франция, Словения, Германия, а тяхната цел е да открият нов, евтин и лесен начин за производството на графен. Тя подчертава, че материалът дава шанс за доста популярни приложения:

„Използването на този тип въглеродни квантови точки може да доведе до голям пробив в лекуването на рак например“.

Доцент доктор Живко Кисьовски от българския екип обяснява обаче, че подобни проекти дават възможност за достъп на българската наука до най-новите тенденции в световен мащаб, а са и шанс да провокират любопитството на българския бизнес. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест с искане за светофар на опасно кръстовище в "Люлин"

Жители на столичния квартал "Люлин" се събраха на протест на кръстовището на булевард "Д-р Петър Дертлиев" и булевард "Панчо Владигеров" с искане да бъде изграден пешеходен светофар. - Искаме да бъде изграден светофар на това натоварено кръстовище. Отвориха околовръстното към центъра. Става голямо движение, особено сутрин в трафика, когато..

публикувано на 11.09.24 в 10:09
Ирена Георгиева

Близо два милиона българи оценяват услугата на СПА хотелите като много добра

Над 840 хиляди регистрации на туристи са направени от началото на годината до края на август в 16 общини, които развиват СПА туризъм във вътрешността на страната. Това съобщи заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева в рамките на Единадесетия годишен конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, като се позова на данните от..

публикувано на 11.09.24 в 10:08

Bършец отбелязва 60 гoдини oт oбявявaнeтo cи зa гpaд

Bършец днес отбелязва 60 гoдини oт oбявявaнeтo cи зa гpaд.  На тържествена сесия на Общинския съвет от 10:30 часа ще бъде разгледано предложение за допълнение на Наредбата за символите и почетните знаци.  По повод 60 години град ще бъде утвърден Почетен знак "Д-р Дамян Иванов", посветен на 150 години от рождението на лекаря, известен с..

публикувано на 11.09.24 в 10:05
Училищен автобус, илюстративна снимка, архив.

Гънчо Гънчев: Ученици остават без транспорт в община Карлово

Транспортът на учениците в Карловско е под въпрос от малките населени места до общинския център, където учат. Няколко дни преди началото на учебната година няма подписани договори  и има напрежение сред родителите. За проблема съобщи адв. Гънчо Гънчев, който е и общински съветник. Т"ози проблем не е само в Карлово, той е от години и..

публикувано на 11.09.24 в 10:01

Фондация "Подарете книга" събира дарения от учебни пособия за деца от социални домове

14 години Фондация "Подарете книга" се занимава с деца от социални институции. Подаряваме най-ценното: време , каза пред БНР Анастасия Цонева от фондацията, която работи с 11 дома. "Времето с тези деца много зарежда всички ни, много ни мотивира. Но доброволците понякога нямат този ресурс. При нас доброволчеството е дългосрочно...

публикувано на 11.09.24 в 09:59

Борисов: Естествените партньори сме тези, които бяхме в сглобката, плюс БСП и ИТН

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че подава ръка на партиите от сглобката, за да се търси вариант на управление след изборите. Борисов включи и като бъдещи партньори БСП и ИТН. По думите му прагматизмът в политиката трябва да надделее. Лидерът на ГЕРБ е категоричен, че хората трябва да чуят какво ще се прави след изборите от всички..

публикувано на 11.09.24 в 09:59

Депутатите няма да обсъждат промените в Закона за опазване на околната среда

Депутатите няма да продължат днес обсъждането на първо четене на промените в Закона за опазване на околната среда, които предвиждаха отпадане на втората инстанция за обжалване на инвестиционни проекти, свързани с обекти от национално значение и стратегическа важност. Гласовете на ГЕРБ-СДС, ДПС и ИТН не достигнаха, за да остане точката в работната..

публикувано на 11.09.24 в 09:51