„Даже в друго изследване този брой стига до 40%. Отнесено към нашето население, приблизително една четвърт имат някакви психични разстройства“, обясни тя.
„Това означава тежките заболявания – шизофрения, биполярно афективно разстройство приблизително по 1% от населението, но, да кажем, тревожност – генерализирана тревожност, паническо разстройство, фобии, посттравматичен стрес – честите разстройства, там са над 11%. Да добавим различните фобии на зависимост – към алкохол, психоактивни вещества, модерните – към хазарт, интернет, компютър. Също така се добавят различни депресивни състояния – те са също така една голяма част. Добавят се и хората, които имат и хранителни разстройства. Става един много голям дял.“
Това обаче не означава, че това са болни хора извън обществото, коментира психиатърът. „Повечето от тези състояния не са трайни. Те са временни. Една част от тях минават спонтанно, други – с помощта на психиатри или на други специалисти, са преодолими.“
Началният период на шизофренията често се подценява
11 април е Световен ден за борба с шизофренията. Шизофренията изисква продължително лечение, обясни проф. Вихра Миланова.
Най-често първите симптоми при шизофренията се проявяват в млада възраст. „Заболяване, което засяга хората в най-продуктивната възраст. По-често се проявява във възрастта 17-18-19-20-годишна възраст. Засяга равен брой жени и мъже, като мъжете боледуват по-тежко.“
Специалистът обърна внимание върху факта, че минава дълъг период от началото на заболяването, докато се потърси специализирана помощ. „Обикновено минават две-три, даже повече години. Първите прояви не се приемат от най-близкото обкръжение като болестни, още по-малко от самия пациент.“
Освен затвореност и липса на желание за общуване, нерядко наяве излизат и други характерни симптоми, сред които слухови халюцинации и мисли за преследване. Губи се връзка с реалността. „Те живеят в един друг свят, често пъти не могат да го споделят и затова остават странни, чудати, неразбираеми от най-близките си хора.“
При среща със специалист и особено ако болният приеме да взима лекарства, много бързо проявите на болестта се преодоляват, подчерта проф. Миланова. „Доста пациенти, взимайки лекарства, защото това се налага за по-дълго време, тези хора успяват да продължат да живеят съвсем пълноценно.“
Психиатрията е доста напред в медикаментозното лечение и прецизната диагностика на това състояние, категорична е Вихра Миланова. „Това е заболяване, което изисква продължително лечение. Около 50% от болните много бързо успяват да се възстановят и заболяването има пристъпен ход, тоест, може да се овладеят и предотвратят следващите пристъпи. Около 25% от болните може да нямат други пристъпи и при другата част от болните заболяването протича по-неблагоприятно: с чести влошавания или непрекъснат ход.“
Нарастват разстройствата, свързани със стреса от ежедневието
Има тенденция за увеличаване на онези психични заболявания, които са свързани със стреса в ежедневието. „Така наречените чести заболявания – тревожност, някои форми на депресия, панически разстройства, фобии – това са заболявания, които са относително по-„леки“. Те са свързани много повече със стреса в ежедневието и затова и хората, които търсят помощ при специалист, нараства.“
Българите се самолекуват не само при общи неразположения, но и когато не се чувстват комфортно. Мнозина заобикалят ограничителния режим за закупуване на определени лекарства, набавят си ги, но „самолекувайки“ се по този начин могат да стигнат до зависимост и това е опасно, защото се появява проблем при спиране на лечението, посочи проф. Миланова.
Биполярното разстройство е познато в миналото като циклофрения. Наричано още „хамелеонът в психиатрията“, защото има два различни епизода – депресивен и маниен. Това също е заболяване, което започва в млада възраст, но в повечето случаи протича благоприятно, ако се следва медикаментозно лечение, което да предотвратява пореден епизод, каза специалистът.
По-неблагоприятна е ситуацията на преминаване от едното състояние в друго с много кратки или почти без „светли интервали“, отбеляза психиатърът. „Така нареченият циклиращ ход. Тогава, когато болните взимат единия вид медикаменти, той помага да преминат в противоположното състояние. Например антидепресантът спомага за развитието на мании и обратното.“
Манията трудно се лекува у дома
Много от тези болни не е лесно да бъдат убедени да си взимат медикаментите, особено когато са добре, отчитат лекарите. „Много трудно се лекува мания вкъщи. Още по-трудно е те да признаят и да постъпят в болница, където е по-безопасно да останат в този период и много по-бързо се възстановяват. Те нямат съзнанието за болест или имат критичност, която до края не им позволява да се лекуват пълноценно, не си давайки правилна оценка за това как ги възприемат околните.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Проевропейската президентка Мая Санду печели втория тур на изборите в Молдова, като победи приятелски настроения към Русия кандидат Александър Стояногло. 55,41% от отишлите до урните в неделя са подкрепили Санду, сочат резултатите при почти 100% обработени протоколи. Голяма част от западните лидери я поздравиха за победата, а проруските..
" В случая с изчезналите гласове на "Величие", които ние открихме и се появиха, първоначално аз получих един сигнал за секция в Пазарджик, където гласовете на тази партия са изчезнали . Разгледах протокола, изгледах и видеоналбюдението, така установих това пренасяне на гласовете. В РИК-Пазарджик обаче се бяха усетили и бяха поправили протокола,..
След наводненията в района на Валенсия хората се опитват да разчистят улиците и домовете си, да издирят изчезналите и да превозят телата на загиналите. Все още има труднодостъпни места в засегнатия район, където се разчита предимно на взаимопомощ. В района живеят десетки българи, които солидарно ежедневно се включват в необходимите дейности...
Не бихме подкрепили правителство с участието на Пеевски, независимо дали е явно или скрито . Това заяви пред БНР Севим Али, член на ЦОБ на ДПС. Той ще бъде депутат от АПС. "Моделът "Пеевски" руши държавността и използва всички държавни институции като бухалка". Биршен Ибрямова: Проблемът с ДПС не е вътрешнопартиен, а на цялата..
Протестиращи блокираха движението по главния път София - Варна край търговищкото село Буховци. Те настояват за справедливо разследване на смъртта на 24-годишния Момчил, който загина при катастрофира с мотоциклета си край Попово в началото на април тази година. Близките на младия мъж са убедени, че инцидентът не е само пътно произшествие. Осигурени са..
8000 бойци от Северна Корея са разположени край Курск - вече съвсем близо до района на бойните действия между руските и украинските войски, заяви в четвъртък представителят на Съединените щати в Съвета за сигурност на ООН Робърт Ууд. Ефектът от тях ще е по-скоро политически, отколкото военен, твърдят анализаторите, до които се допитахме...
Западът трябва да помогне на Украйна да устои на руския напор - само това, изглежда, може да убеди Путин да преговаря сериозно за примирие, казва в интервю за БНР преподавателят по международни отношения от Джорджтаунския университет Чарлс Купчан в коментар на публикация във "Файненшъл таймс". Британският вестник писа, че Русия и Украйна..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...