Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започнало е окончателното лицензиране на проекта АЕЦ "Белене"

И унгарски фирми проявяват интерес към проекта

| обновено на 15.04.19 в 16:31
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова
Снимка: БГНЕС

Процедурата за окончателно лицензиране на проекта АЕЦ "Белене" е започнала след изпратеното от Националната електрическа компания писмо до Агенцията за ядрено регулиране, че иска да продължи процеса по лицензиране. Очаква се тя да приключи заедно с избора на стратегически инвеститор на проекта. Това ще позволи на държавата ни да получи по-голям дял в бъдещата проектна компания, обясни министърът на енергетиката Теменужка Петкова, която е на международния форум „Атомекспо“ в руския курорт Сочи:

„Лицензирането на проекта ни дава няколко основни предимства. Ако проектът разполага с този лиценз, инвеститорите ще имат възможност да са наясно какво точно трябва да се изгради, в какво точно трябва да се инвестира, а пък на българската страна дават възможност да имаме едно по-силно участие и да имаме един по-голям дял в този проект на компания, тъй като това да притежаваш лицензиран проект за ядрена централа е нещо наистина изключително ценно“.

Потенциалните стратегически инвеститори ще могат да подават заявление за участие в процедурата за проекта АЕЦ „Белене“ през май, когато тя ще бъде публикувана в официалния вестник на Европейския съюз, съобщи още Теменужка Петкова.

„Процедурата за избор на стратегически инвеститор стартира, но официалният срок за подаване на заявление започва да тече от датата на публикуване на поканата в официален вестник на Европейския съюз. Очакваме тя да бъде публикувана в началото на месец май и срокът е 90 дни“, отбеляза тя.

Теменужка Петкова участва в международния форум „Атомекспо“, който се провежда в руския курорт Сочи. В рамките на събитието тя ще има срещи с компаниите, които до този момент са проявили интерес към АЕЦ „Белене“ – руската „Росатом“, френската „Фраматом“ и американската „Дженерал Илектрик“. Тя ще се срещне и с министъра на иновациите на Сърбия Ненад Попович.

„Знаете, че възможността за реализация на проекта АЕЦ „Белене“ ние разглеждаме като проект, който ще има регионално значение. Поради тази причина ще проведем среща и с колегата от Сърбия, за да можем да видим каква е възможността евентуално сръбски компании да участват като страни по договори за изкупуване на електрическа енергия или под друга форма, такава, каквато процедурата за избор на инвеститор, стратегически инвеститор, предполага“, каза министър Петкова.

Очаква се в рамките на събитието, което тази година е под мотото „Ядрените технологии за по-добър живот“, да се обсъди приносът на атомната енергия към борбата с климатичните промени, както и значението на ядрените технологии за развитието на различни сектори от публичния живот. В дискусиите освен фирмите от бранша, ще участват финансови институции и представители на Международната агенция за атомна енергия, на Световната ядрена асоциация и на Световния енергиен съвет.

Теменужка Петкова е придружавана от ръководителите на Българския енергиен холдинг, НЕК, АЕЦ „Козлодуй“ и Агенцията за ядрено регулиране. Предвижда се в рамките на форума те да имат отделни срещи с представители на компаниите, които проявяват интерес да участват в построяването на АЕЦ „Белене“ и да бъдат стратегически инвеститор на проекта.

И унгарски компании имат интерес към АЕЦ „Белене“, каза днес в Сочи изпълнителният директор на НЕК Петър Илиев. Той отказа подробности с аргумента, че ще се срещне с тях през следващата седмица: „Проявиха интерес, ходиха на площадката на „Белене“ и другата седмица имаме среща с тях за въпроси към нас по процедурата“.

В момента в света се строят 55 нови атомни реактори, като девет от тях са в страни, които досега не са развивали ядрена енергетика, посочи директорът на Световната ядрена асоциация Агнета Ризинг на откриването на „Атомекспо“.

Според Ризинг атомната енергетика е втората по чистота енергия след тази, която се произвежда от вода. Ядрената промишленост си е поставила за цел да постигне заложеното в плана Хармония на Световната ядрена асоциация, който предвижда до 2050-та година 25 процента от електроенергията в света да е произведен от атомни реактори. Това означава, че строителството на ядрени централи трябва да се утрои, посочи Агнета Ризинг. От своя страна генералният директор руската държавна корпорация „Росатом“, която е съорганизатор на събитието, Алексей Лихачов посочи, че на днешния форум присъстват представители от 74 държави.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава борбата с пожара край Стрелча

Единайсети час продължава борбата с пожара край Стрелча.   В момента там гори иглолистна гора. Единият фронт на огъня, в посока към Стрелча, е овладян.   В момента усилията са насочени към другия фронт, в посока Копривщица.   Тежка техника прокарва просеки там, но работата е затруднена от труднодостъпния терен.  На място са всички..

публикувано на 16.07.24 в 21:43

Частично бедствено положение е обявено за района на Горска поляна

Частично бедствено положение за района на Горска поляна обяви кметът на община Болярово Христо Христов. В ранния следобед в близост до пограничното село пламна пожар, като за момент застраши и газокомпресорната станция "Странджа" до българо-турската граница. По последни данни пожарът се е разпространил към село Воден, като по пътя си е засегнал..

публикувано на 16.07.24 в 21:24
Андрей Гюров

БНБ взе решение за установената несъвместимост на Андрей Гюров като подуправител

Управителният съвет на Българската народна банка (БНБ) взе решение във връзка с правните последици от установената от Комисията за противодействие на корупцията (КПК) несъвместимост на Андрей Гюров в качеството му на подуправител, ръководещ управление "Емисионно", и член на УС на БНБ.  Андрей Гюров не участва в гласуването. УС на БНБ заседава по..

публикувано на 16.07.24 в 20:47

Пожарът в с. Ореш, който изпепели 2 къщи, е погасен, няма пострадали хора

Пожарът в свищовското село Ореш е потушен, продължава гасенето около населеното място. Полицията и пожарникарите са евакуирали хора. Пожар край свищовското село Ореш, засегнати са къщи и постройки Изгорели са две къщи, има немалко пострадали имоти. Цяла нощ противопожарни екипи остават в селото. Пожарът е загасен, но само вътре в селото,..

публикувано на 16.07.24 в 20:17
ГКПП-Гюешево

Граничните власти на България и РСМ на среща на ГКПП-Гюешево заради пожарите

Граничните власти на България и на Северна Македония се срещат тази вечер на ГКПП-Гюешево във връзка с пожарната обстановка в пограничните райони, каза за БНР областният управител на Кюстендил Александър Пандурски.  Началникът на Регионалния граничен сектор-Кюстендил, който държи границата от Олтоманци със Сърбия до Кулата, Светлин Костадинов..

публикувано на 16.07.24 в 20:11

Проливен дъжд наводни много пътни отсечки във Великотърновско

Във Великотърновско бурята с проливен дъжд тази вечер наводни много пътни отсечки.  Има много нападали дървета, чието отстраняване започна.  Няма информация за наводнени къщи и пострадали хора.  Край горнооряховското село Първомайци местните хора се организираха и с резачки премахнаха от жп линията София - Варна паднало дърво, което е било препречило..

публикувано на 16.07.24 в 19:55

Кирил Петков към депутатите: Кажете дали сте за или против корупцията

Който не подкрепи законодателния пакет, предложен от "Продължаваме промяната-Демократична България", на практика се обявява срещу борбата с корупцията. Това заяви съпредседателят на коалицията Кирил Петков. Той се обърна към депутатите от 50-ия парламент: "Колеги, много е просто. Става дума да си кажете - ние за корупцията ли сме или против корупцията...

публикувано на 16.07.24 в 19:26