Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неполучени преди близо три десетилетия абитуриентски албуми събудиха спомени и сълзи

Журналистка от Добрич издири заснети преди 27 години абитуриенти

4
Албум със снимки на ученици, които са имали уроци в Опитното поле в Добрич преди близо три десетилетия
Снимка: Мая Щърбанова

Журналистката Калояна Донева от Добрич откри насред опожарена сграда албум със снимки на ученици, заснети преди 27 години и издири хора от фотографиите. Така тя успя да върне спомените на бившите вече ученици и да извика сълзи на радост в очите им. 

Албумът вероятно е съхраняван в изгорялата сграда на бившия Център за ученическо, научно и техническо творчество, известен като Опитното поле. През последните месеци сградата стана обект на редица пожари, за част от които виновникът беше задържан от полицията. 

Мястото, където са се обучавали хиляди ученици, днес е тъжна, изоставена сграда, за която дори не е осигурена охрана, която се руши с всеки изминал ден.

Калояна Донева отива до Опитното поле от чисто любопитство и водена от желание да види какво е останало от горялата многократно сграда. Насред отломките обаче тя се натъква на стари абитуриентски албуми, които огънят не е успял да превърне в пепел.

"Реших просто да го разгледам, да видя какво е, какво е било, какво има сега там и както се разхождах из отломките, намерих сини албуми, които всъщност моята майка има също. И реших да потърся собствениците да им ги върна. Предположих, че няма да си ги получили. И така 27 години по-късно открих четири албума, подвързани със сини обвивки, но открих само двама от учениците, които са абитуриентите тогава - Иванка Донева и Антон Фотев."

Никой, оказва се, не помни защо не са си получили албумите преди 27 години. Но пък спомените колко хубаво място е било Опитното поле са живи и до днес у Антон Фотев и Иванка Донева.

"Чудно как са стигнали нали до Опитното поле нашите албуми. Опитното поле за жалост вече го няма, пък беше много хубаво за децата тогава. Защото ние сме били деца и сме си ходили там, и си спомням как ни запознаваха с растения, отзад имаше животни развъждаха, показваха, гледахме... В момента вече няма нищо такова", разказа Антон Фотев.

"Там си спомням, че ходехме на практика. И учехме нещо за земеделието, караха ни да чистим боб и леща и такива неща от плевели. Това е, което си спомням, беше интересно", допълни Иванка Донева. 

Върнатите снимки от старите ленти, заснети преди 27 години, връщат и спомените по щастливите и безгрижни ученически години на Иванка Донева и нейния клас.

"Не мога да си спомня точно какво. Знам, че някои се харесаха, някои не се харесаха. "Ще си ги вземем, няма да си ги вземем тези албуми" и стана така, че никой не отиде да си ги вземе тези албуми. Фотографът, който ни ги е правил, е работил в Опитното поле като учител и сигурно там ги е съхранявал. Може би и е чакал да отидем да си вземем, обаче никой не е отишъл." 

Историята с върнатите албуми, намерени тъкмо в подобна печално остаряваща в самота сграда още веднъж ни напомня, че миналото е за да се пази и съхранява, защото много често именно то е онова, което успява истински да ни развълнува днес.

Повече можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24