Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неполучени преди близо три десетилетия абитуриентски албуми събудиха спомени и сълзи

Журналистка от Добрич издири заснети преди 27 години абитуриенти

4
Албум със снимки на ученици, които са имали уроци в Опитното поле в Добрич преди близо три десетилетия
Снимка: Мая Щърбанова

Журналистката Калояна Донева от Добрич откри насред опожарена сграда албум със снимки на ученици, заснети преди 27 години и издири хора от фотографиите. Така тя успя да върне спомените на бившите вече ученици и да извика сълзи на радост в очите им. 

Албумът вероятно е съхраняван в изгорялата сграда на бившия Център за ученическо, научно и техническо творчество, известен като Опитното поле. През последните месеци сградата стана обект на редица пожари, за част от които виновникът беше задържан от полицията. 

Мястото, където са се обучавали хиляди ученици, днес е тъжна, изоставена сграда, за която дори не е осигурена охрана, която се руши с всеки изминал ден.

Калояна Донева отива до Опитното поле от чисто любопитство и водена от желание да види какво е останало от горялата многократно сграда. Насред отломките обаче тя се натъква на стари абитуриентски албуми, които огънят не е успял да превърне в пепел.

"Реших просто да го разгледам, да видя какво е, какво е било, какво има сега там и както се разхождах из отломките, намерих сини албуми, които всъщност моята майка има също. И реших да потърся собствениците да им ги върна. Предположих, че няма да си ги получили. И така 27 години по-късно открих четири албума, подвързани със сини обвивки, но открих само двама от учениците, които са абитуриентите тогава - Иванка Донева и Антон Фотев."

Никой, оказва се, не помни защо не са си получили албумите преди 27 години. Но пък спомените колко хубаво място е било Опитното поле са живи и до днес у Антон Фотев и Иванка Донева.

"Чудно как са стигнали нали до Опитното поле нашите албуми. Опитното поле за жалост вече го няма, пък беше много хубаво за децата тогава. Защото ние сме били деца и сме си ходили там, и си спомням как ни запознаваха с растения, отзад имаше животни развъждаха, показваха, гледахме... В момента вече няма нищо такова", разказа Антон Фотев.

"Там си спомням, че ходехме на практика. И учехме нещо за земеделието, караха ни да чистим боб и леща и такива неща от плевели. Това е, което си спомням, беше интересно", допълни Иванка Донева. 

Върнатите снимки от старите ленти, заснети преди 27 години, връщат и спомените по щастливите и безгрижни ученически години на Иванка Донева и нейния клас.

"Не мога да си спомня точно какво. Знам, че някои се харесаха, някои не се харесаха. "Ще си ги вземем, няма да си ги вземем тези албуми" и стана така, че никой не отиде да си ги вземе тези албуми. Фотографът, който ни ги е правил, е работил в Опитното поле като учител и сигурно там ги е съхранявал. Може би и е чакал да отидем да си вземем, обаче никой не е отишъл." 

Историята с върнатите албуми, намерени тъкмо в подобна печално остаряваща в самота сграда още веднъж ни напомня, че миналото е за да се пази и съхранява, защото много често именно то е онова, което успява истински да ни развълнува днес.

Повече можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Петев

Боян Петев, един от основателите на Български клуб по волейбол гост в "Америка - илюзии и реалности"

От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите  на   волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..

публикувано на 04.11.24 в 11:37
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21