Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекари се противопоставят на искането на кинезитерапевтите за право на частна практика

Протест пред Министерството на здравеопазването на физиотерапевти и рехабилитатори от цялата страна
Снимка: БГНЕС

Лекари по физикална и рехабилитационна медицина остро се противопоставят на искането на протестиращите кинезитерапевти и рехабилитатори да имат право на частна лечебна практика.

Медицината е екипна дейност, в която всяко звено е важно, заяви директорът на Специализираната болница за рехабилитация на детска церебрална парализа доц. Иван Чавдаров. Исканията на колегите си рехабилитатори и физиотерапевти той коментира така:

"Идеята е да влезнат в редицата на Касата, за да могат да черпят пари от там. Съвсем проста е идеята. /.../ Опитите да се прокарат тези искания датират от години, а целта им е да вкарат кинезитерапевтите и рехабилитаторите през задния вход в лекарската професия, като приравнят статута им с този на медиците. /.../ Медицината е екипна дейност и всеки един специалист има своето място в процеса на лечението".

От всички специалисти по здравни грижи у нас физиотерапевтите и кинезитерапевтите са най-облагодетелствани, смята д-р Росица Шейтанова от медицински център "Здраве за всички":

"Защото те могат да работят освен в лечебните заведения в екипи, в частните центрове в екипи, те могат да работят в СПА индустрията, в балнеохотелите, спортно-възстановителните центрове, във фитнес центровете, където те си и работят част от тях, и си формират прекрасни доходи".

От Асоциацията на лекарите по физикална медицина определят искането на колегите си кинезитерапевти като пореден опит да приравнят професията си с тази на лекарите, без да имат необходимия образователен ценз и квалификация, а това е недопустимо и в ущърб на пациентите. Оттам подчертават, че статутът на рехабилитаторите, кинезитерапевтите и физиотерапевтите е ясно и коректно уреден в Националния класификатор на професиите и длъжностите в България и няма нужда от допълнителна регулация.

Не е вярно, че кинезитерапевтите и рехабилитаторите са без статут, коментира началникът на Клиниката по физикална медицина във ВМА доц. Любина Веселинова, която е координатор на експертния съвет към здравното министерство:

"Законодателят е безкрайно ясен кой има право да осъществява лечебна дейност в страната".

Председателят на БЛС д-р Иван Маджаров определи случващото се като "силно тревожна ситуация", в която група хора се опитват да внесат раздор в съсловието:

"Не сме казвали, че можем да работим сами. Ние също страдаме, че в България не е оценен квалифицираният труд. Не можем да си позволим разрушаване на постигнатото дотук, опасно е за всички".

От Асоциацията уточняват, че и сега протестиращите физиотерапевти и кинезитерапевти имат право на частна практика и успешно се възползват от това право. Д-р Илза Попова, директор на Специализирана болница по рехабилитация във Велинград:

"Те имат собствени частни спортни центрове, фитнес центрове".

Това няма как да стане, защото тази дейност е приоритет на лекарите. Не може да си завършил Спортната академия и да искаш да лекуваш болни хора, заяви директорът на Специализираната болница по рехабилитация в Горна баня д-р Йордан Гечев.

Към аргументите си от Асоциацията добавят и решение на Съда на ЕС по дело за защита на пациентите:

"Що се отнася до защита на потребителите, следва да се посочи, че едно частично признаване на професионалните квалификации би могло да доведе до разбиване на регламентираните професии на различните дейности. Това води до опасност от объркване по отношение на обхвата на квалификациите сред бенефициентите, в случая пациентите, на услуги, предоставяни от упражняващите тази професия в държавата член на ЕС".

Повече по темата чуйте в репортажа в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Дупница цената на водата е почти трикратно увеличена

Цената на питейната вода в Дупница вече е почти трикратно увеличена -  от 1,37 лв.  до 3,74 лв. за кубически метър , след като на практика фалиралото общинско ВиК дружество, със задължения от около 3 милиона лева, е в ликвидация, а градът и 16-те села от 1 август се обслужват от "Кюстендилска вода". Същевременно общинските съветници трябва да..

публикувано на 04.08.24 в 21:00
Заместник-министърът на земеделието и храните Лозана Василева.

Д-р Лозана Василева е назначена за заместник-министър на земеделието

Със заповед на служебния премиер Димитър Главчев д-р Лозана Василева е назначена за заместник-министър на земеделието и храните на мястото на Таня Георгиева, която беше освободена след нейна молба по лични причини.  Таня Георгиева подаде оставка като зам.-министър на земеделието Кандидатурата на Василева, която до момента заемаше поста на..

публикувано на 01.08.24 в 18:47
Проф. Радка Аргирова

Проф. Аргирова: Covid-19 не може да се нарече сезонен, ще е активен през цялата година

" Covid-19 не е престанал да мутира, той е в състояние на еволюция . За  Гърция и Белгия има данни за ръст  на заболелите,  в САЩ има също сериозен ръст  в отделни щати, което означава, че изменчивостта на този коронавирус продължава, каза за "Нощен Хоризонт"  вирусологът проф. Радка Аргирова . Три вируса излагат на риск почивката на кипърци..

публикувано на 01.08.24 в 09:55

Цветан Цветанов: При бързи избори ДПС може да не бъде политически субект в парламентарната надпревара

"При една ситуация на бързи избори ДПС може да не бъде политически субект в парламентарната надпревара. Възможно е кръгът около Пеевски и този около Чакъров да бъдат в различни конфигурации с други партии – мандатоносители и с наименованията на коалиции, които обаче няма да бъдат "ДПС".  Такава прогноза направи пред БНР Цветан Цветанов, председател..

публикувано на 31.07.24 в 14:00
Десислава Христозова

Деси, къде си? – как да се преборим с излишните килограми заедно

Над 60 процента от българското общество има проблеми с килограмите . Затлъстяването е като лавина. Да си дебел е стигма. Обществото се прави, че приема тези хора. Мисията на Десислава Христозова е да покаже на светло хората с наднормено тегло , как живеят те и как се борят с излишните килограми. На това е посветена нейната..

публикувано на 30.07.24 в 09:42

Задава ли се контрол върху личната кореспонденция през чат приложения?

С добрата инициатива на законодателя се въвеждат мерки, които нарушават драстично и нашите права . Това заяви пред БНР Богомил Шопов, съосновател на "Електронна граница - България", във връзка с обсъждана промяна в директива за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации. Става дума за предлагана задължителна..

публикувано на 30.07.24 в 09:13
Биляна Гяурова

Биляна Гяурова за решението на КС: Късогледство и двоен стандарт

" Конституционният съд не успя да надскочи собствените си ограничения и да бъде на висотата на актуалната политическа и геополитическа обстановка. Това конституционно решение не е просто затворено в рамките на България, а има проекция и извън нашата територия." Това каза пред БНР Биляна Гяурова, директор на Българския институт за правни..

публикувано на 30.07.24 в 08:35