Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекари се противопоставят на искането на кинезитерапевтите за право на частна практика

Протест пред Министерството на здравеопазването на физиотерапевти и рехабилитатори от цялата страна
Снимка: БГНЕС

Лекари по физикална и рехабилитационна медицина остро се противопоставят на искането на протестиращите кинезитерапевти и рехабилитатори да имат право на частна лечебна практика.

Медицината е екипна дейност, в която всяко звено е важно, заяви директорът на Специализираната болница за рехабилитация на детска церебрална парализа доц. Иван Чавдаров. Исканията на колегите си рехабилитатори и физиотерапевти той коментира така:

"Идеята е да влезнат в редицата на Касата, за да могат да черпят пари от там. Съвсем проста е идеята. /.../ Опитите да се прокарат тези искания датират от години, а целта им е да вкарат кинезитерапевтите и рехабилитаторите през задния вход в лекарската професия, като приравнят статута им с този на медиците. /.../ Медицината е екипна дейност и всеки един специалист има своето място в процеса на лечението".

От всички специалисти по здравни грижи у нас физиотерапевтите и кинезитерапевтите са най-облагодетелствани, смята д-р Росица Шейтанова от медицински център "Здраве за всички":

"Защото те могат да работят освен в лечебните заведения в екипи, в частните центрове в екипи, те могат да работят в СПА индустрията, в балнеохотелите, спортно-възстановителните центрове, във фитнес центровете, където те си и работят част от тях, и си формират прекрасни доходи".

От Асоциацията на лекарите по физикална медицина определят искането на колегите си кинезитерапевти като пореден опит да приравнят професията си с тази на лекарите, без да имат необходимия образователен ценз и квалификация, а това е недопустимо и в ущърб на пациентите. Оттам подчертават, че статутът на рехабилитаторите, кинезитерапевтите и физиотерапевтите е ясно и коректно уреден в Националния класификатор на професиите и длъжностите в България и няма нужда от допълнителна регулация.

Не е вярно, че кинезитерапевтите и рехабилитаторите са без статут, коментира началникът на Клиниката по физикална медицина във ВМА доц. Любина Веселинова, която е координатор на експертния съвет към здравното министерство:

"Законодателят е безкрайно ясен кой има право да осъществява лечебна дейност в страната".

Председателят на БЛС д-р Иван Маджаров определи случващото се като "силно тревожна ситуация", в която група хора се опитват да внесат раздор в съсловието:

"Не сме казвали, че можем да работим сами. Ние също страдаме, че в България не е оценен квалифицираният труд. Не можем да си позволим разрушаване на постигнатото дотук, опасно е за всички".

От Асоциацията уточняват, че и сега протестиращите физиотерапевти и кинезитерапевти имат право на частна практика и успешно се възползват от това право. Д-р Илза Попова, директор на Специализирана болница по рехабилитация във Велинград:

"Те имат собствени частни спортни центрове, фитнес центрове".

Това няма как да стане, защото тази дейност е приоритет на лекарите. Не може да си завършил Спортната академия и да искаш да лекуваш болни хора, заяви директорът на Специализираната болница по рехабилитация в Горна баня д-р Йордан Гечев.

Към аргументите си от Асоциацията добавят и решение на Съда на ЕС по дело за защита на пациентите:

"Що се отнася до защита на потребителите, следва да се посочи, че едно частично признаване на професионалните квалификации би могло да доведе до разбиване на регламентираните професии на различните дейности. Това води до опасност от объркване по отношение на обхвата на квалификациите сред бенефициентите, в случая пациентите, на услуги, предоставяни от упражняващите тази професия в държавата член на ЕС".

Повече по темата чуйте в репортажа в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31