Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разместване на политическите пластове в Обединеното кралство

Шотландците не искат втори референдум за независимост

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В една наглед спокойна седмица по отношение на Брекзит след великденската ваканция на британските депутати, без драматични среднощни гласувания в парламента и без оставки, всъщност се случиха някои важни неща.

Първо: твърдите закани на брекзитиърите за отстраняване на Тереза Мей като лидер на Консервативната партия и респективно като премиер, отново не срещнаха необходимата подкрепа.

Второ: големите надежди, възлагани на междупартийните преговори за излизане от кризата, си останаха само надежди и по всяка вероятност следващата седмица сделката на Тереза Мей за Брекзит ще бъде внесена за гласуване в парламента за четвърти път.

И трето: първият министър на Шотландия Никола Стърджън подаде заявка за втори референдум за независимост на Шотландия.

Кореспондентът на БНР в Обединеното кралство Веселин Паунов обобщава събитията в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

Наточените преди Великден ножове за скалпа на Тереза Мей бяха временно прибрани. По принцип, съгласно правилата в Консервативната партия, Мей може да бъде спокойна, че след като вотът на недоверие срещу нея не успя миналия декември, подобен вот не може да бъде искан до една година.

Противниците на Тереза Мей обаче потърсиха вратичка чрез промяна на правилата. По този повод влиятелният Комитет 1922 се събра на спешно заседание, след което бе гласувано дали правилникът да бъде променен, за да се стигне до по-ранен вот на недоверие в премиера. Мей вече бе заявила, че ако депутатите гласуват нейната сделка, тя ще се оттегли преди началото на преговорите от следващата фаза на Брекзит.

Мнозина се надяват това да стане преди 23 май, когато са европейските избори, за да бъдат избегнати, но при сегашното състояние на нещата без да се случва нещо особено, ако кризата около Брекзит остане нерешена, е много вероятно Мей да продължава да е премиер. Гласуването в Комитет 1922 бе в полза на Тереза Мей. Председателят Греъм Брейди заяви след гласуването обаче, че е било решено от Тереза Мей да бъде поискан ясен график за оттеглянето й, ако сделката за Брекзит не бъде одобрена:

„Ние стигнахме до пределно ясна формулировка, която изисква от Тереза Мей да предложи яснота за графика на нейното напускане в случай, че споразумението за излизане от ЕС не бъде прието. Сега очакваме нейния отговор. Но мисля, че това е много ясно послание, че партията иска яснота и сигурност. На базата на нейния отговор колегите ще вземат решение.“

На този фон на продължаваща неяснота какво се случва и какво ще се случи, не бе изненада и че преговорите на правителството с лейбъристите не отбелязаха напредък с дежурните взаимни обвинения - от страна на лейбъристите, че Мей не преминава нейните „червени линии“ и от правителството, че лейбъристите не предлагат нищо конструктивно и приемливо. И се появиха съобщения, че Тереза Мей е готова да поеме риск и да вкара своята сделка с леки козметични промени за гласуване за четвърти път в Камарата на общините.

Доколкото е известно, промените в споразумението за напускане са насочени към конкретни различни парламентарни фракции с надежда те отново да размислят и да подкрепят премиера. Според някои съобщения ще бъдат предложени допълнителни гаранции за проблематичния „предпазен механизъм“ за ирландската граница, а според други - той изобщо ще бъде изваден от споразумението.

Председателят на парламентарното мнозинство Андреа Ледсъм каза, че в графика на парламента следващата седмица не е включено гласуване по сделката, но това, разбира се, не е гаранция, че няма да се случи. И понеже пак става дума само за догадки, най-добре е да изчакаме и следващата седмица, когато се очаква да стане ясно и дали Обединеното кралство ще участва в европейските избори.

А някои вече са нетърпеливи за тях и вече започнаха кампания. Като лидерът на новата партия „Брекзит“ Найджъл Фарадж и новата центристка партия „Промяна за Обединеното кралство“ на отцепниците от двете основни партии - Консервативна и Лейбъристка. След седмица обаче - на 2 май - на Острова се провеждат местни избори. Изглежда, че на британците различните видове избори в кратък срок от време почват да им идват в повече.

Политическият кореспондент на Би Би Си за Източна Англия Андрю Синклеър как водещите кампании ги посрещнат по домовете: „Това не са нормални избори. Това, което достига до нас като настроение, е много апатия, много гняв, свързан с Брекзит. Забележете, това е район, гласувал силно за излизане от ЕС. И усещането е, че новината следващата седмица оттук ще бъде колко ниска е била избирателната активност или как независимите депутати или депутатите от малки партии са се представили особено добре.“

„Самите партии са нетърпеливи да говорят за местни проблеми. Местен лидер на консерваторите писа до всички домакинства в своята община, за да им каже, че тези избори са за местни въпроси, а не за Брекзит. Но реалността е, че хората си мислят за Брекзит. Настроението не е добро. Хората не искат да разговарят с кандидатите. Кандидат на консерваторите бе псуван и ударен в лицето. Знаем също, че кандидат на лейбъристите също е бил ударен, след като е станало дума за Брекзит“, допълва Синклеър.

Шотландия, след дълго затишие, отново влезе в новините. Никола Стърджън заяви пред депутатите в парламента в Единбург, че иска втори референдум за независимост на Шотландия. Първият министър на Шотландия обаче отбеляза, че не бърза и че е важно какво ще се случи с Брекзит.

„Някои искат бързо провеждане на референдум, за други допитването трябва да се проведе по-късно. Моята работа като първи министър е да взема решение не просто в интерес на моята партия, а в национален интерес. Ето защо приоритетът е да сме сигурни, че сме научили урока от Брекзит. Да се бърза с незабавно решение, преди да бъде ясно какво става с Брекзит, не е информиран избор“, заяви Стърджън.

И допълни: „Но ако трябва да защитаваме интересите на Шотландия, не можем да чакаме безкрайно. Ето защо смятам, че изборът между Брекзит и бъдещето на Шотландия като независима европейска нация трябва да бъде предложен до края на мандата на този парламент.“

А това ще рече до май 2021 година. Никола Стърджън припомни, че нейната управляваща Шотландска национална партия е била избрана с мандат за нов референдум, за което има мнозинство и в парламента и обяви, че ще внесе необходимото законодателство за провеждане на референдума до края на тази година.

Разбира се, необходимо е одобрението на Лондон и британското правителство едва ли ще даде разрешение за такъв референдум, но от друга страна кой знае какво ще стане със същото това правителство през следващите месеци. Ден след изявлението на Никола Стърджън бе направено проучване, което обаче показа, че всъщност мнозинството от шотландците не искат втори референдум за независимост.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Британският премиер Тереза Мей по време на специалното си обръщение на 21 март.

Редови функционери в партията на Мей може да поискат оставката ѝ

Британският парламент днес подновява работата си след Великденската ваканция. Много депутати от Консервативната партия продължават да не одобряват стратегията на премиера Тереза Мей и водените от нея преговори с опозиционната Лейбъристка партия за..

публикувано на 23.04.19 в 07:58
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдът остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу Дома на Европа

Софийският районен съд остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу сградата на Европейската комисия в София по време на протеста на "Възраждане" в събота. Петима души са привлечени като обвиняеми във връзка с протеста на..

публикувано на 24.02.25 в 21:57

Пловдивчани подкрепиха Украйна

Със запалени свещи под формата на сърце, подредени пред катедралния храм "Света Богородица", украинската общност в Пловдив отбеляза третата годишнина от началото на широкомащабната война на Русия срещу Украйна. "24 февруари е датата, която..

публикувано на 24.02.25 в 21:36
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп изрази готовност да се срещне не само с Путин, но и със Зеленски

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изрази готовност да се срещне не само с руския президент Владимир Путин, но и с украинския - Володимир Зеленски. На пресконференция с гостуващия във Вашингтон френски президент Еманюел Макрон Тръмп, който..

публикувано на 24.02.25 в 21:13

Кирил Петков: Европа е силна, а ние сме в нейния център

Стотици хора участват тази вечер в София в шествие в подкрепа на Украйна. От сградата на президенстската администрация участниците в Гражданския събор в подкрепа на Украйна се отправиха към представителството на Европейския парламент и на Европейската..

публикувано на 24.02.25 в 20:44

Състоянието на папа Франциск е показало "леко подобрение“

Състоянието на папа Франциск е показало "леко подобрение“, съобщиха от Ватикана. Главата на Римокатолическата църква прекара 11-ия си ден в болница с двустранна пневмония, предаде АФП. "Критичното клинично състояние на Светия отец показва леко..

публикувано на 24.02.25 в 20:34

ООН прие втора резолюция за Украйна

Общото събрание на ООН прие втора за деня резолюция по повод 3-годишнината от началото на руското пълномащабно нахлуване в Украйна. Проектът беше на Съединените щати, но в текста бяха внесени толкова поправки, че в крайна сметка американският представител..

публикувано на 24.02.25 в 20:09
Президентите на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и на Франция Еманюел Макрон - Вашингтон, 24 февруари 2025

Макрон призова Тръмп да подкрепи Украйна

Френският президент Еманюел Макрон се срещна с Доналд Тръмп в Белия дом в опит да укрепи подкрепата за Украйна срещу "агресора“ Русия. Макрон пристигна в Белия дом Срещата дойде в момент, когато отношенията на американския президент с Москва..

публикувано на 24.02.25 в 20:00