Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боряна Найденова: Пеенето и дирижирането в църква не е просто музициране, а участие в богослужението

Хор при храм "Св. Св .Кирил и Методий" с диригент Боряна Найденова.
Снимка: insacris.com

„Пеенето и дирижирането в църква не е просто музициране, интерпретиране на музикални произведения, а участие в богослужението, което има особени правила и е подчинено на църковния канон. Изпълняват се музикални композиции върху религиозни текстове, които би следвало да бъдат разбирани от диригента и от певците в хора. Това е много сериозна и много дълбока материя. В продължение на много години, човек осъзнава колко е сериозно пристъпването и боравенето с нея“. Това каза за БНР Боряна Найденова, която ръководи смесения хор „Петър Динев“ и ансамбъл „Инсакрис“ при храма „Свети Свети Кирил и Методий“ в София. Тя сподели, че е завършила „Хорово дирижиране“ в Музикалната академия и още в гимназиалните си години е имала желание да бъде хоров диригент, но дирижирането на църковен е било голямата изненада в живота ѝ. Найденова обаче не смята, че младите хора, които преминават през хора, стават по-добри:

„Смятам, че те, идвайки в хора, те вече са добри хора. Не мога да кажа, че точно пеенето в хора ги е направило по-добри, но те развиват нещо в себе си, в своя духовен свят. При всички положения това ги обогатява, смирява, дава им някакво усещане за духовна близост не само помежду ни, но и с всички тези хора, които идват на неделните литургии. Макар и непряк, контактът им с тях, те усещат тяхното отношение по реакцията им след литургия. Всичко това не може да не въздейства, особено на един млад човек с чиста душа, а те са такива“.

Цялата богослужебна музика е силно функционална, категорична е Найденова:

„Всички текстове, които се пеят на богослужения през цялата година, отговарят на литургичния момент, който в конкретния ден се почита. На църковните песнопения основната им функция е да съдействат на църковните служители, на духовниците в храма, да постигнат, заедно с всички участници в литургията, определено състояние - разбиране и съпричастие към това, което се случва в момента, което се чества“.

В църковното песнопение има и други параметри на съвършенство, а не само „технически неща“, като това всички да пеят едновременно, с една и съща форма на устата и да изговарят звуците по един и същи начин:

„Изпитвала съм мигове на усещане за съвършенство и това са миговете, в които кожата ти настръхва заради това, че ти усещаш, че си влязъл в едни и същи вибрации с всичките си хористи. Тогава си сигурен, че на всички кожата е настръхнала! Това са миговете на съвършенство. Също форма на съвършенство е, когато по време на изпълнение съставът е изпаднал по някаква причина в затруднена ситуация и всеки член на екипа се е мобилизирал максимално, за да спаси, каквото може да се спаси, независимо от грешката“.

Вибрациите на Великден са нещо неописуемо и за хористите това е любимата литургия в целия богослужебен цикъл:

„Тази литургия е през нощта. Тогава има особена мистичност в излъчването на всеки от участващите в хора, в пеенето. Нощното осветление на храма е съвсем различно. Това е момент на някакво невероятно тайнствено свещенодействие. Много пъти сме го усещали“.

Интервюто с Боряна Найденова можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сигнали за незаконен добив на инертни материали в защитена зона в Дунава

Жители на свищовското село Вардим сигнализираха за всекидневна незаконна дейност за добив на инертни материали в защитената зона на едноименния остров в Дунава. Регионалната екологична инспекция във Велико Търново неколкократно е правила проверки и е санкционирала великотърновската фирма за нарушения на Закона за биологичното разнообразие. Във..

публикувано на 17.07.24 в 21:34

От утре започва реконструкция на част от столичната ул. "Опълченска"

В четвъртък, 18 юли, започва първият етап от цялостната реконструкция на ул. "Опълченска" от кръстовището с бул. "Сливница" до бул. "Тодор Александров", съобщиха от Столичната община. Във връзка с ремонта се въвеждат промени в организацията на движение, които ще важат до 14 септември. Движението ще се осъществява само в едното платно. Променя се..

публикувано на 17.07.24 в 21:21

Регионалният министър призова строителния бранш да се включи в борбата с пожарите с тежка техника

Министърът на регионалното развитие инж. Виолета Коритарова призова строителния бранш с тежка техника да се включи в борбата с пожарите в различните региони на страната.  Всички структури в състава на министерството също са в готовност за реакция. Цялата техника на държавното дружество "Автомагистрали" ще се включи в спасителните дейности...

публикувано на 17.07.24 в 21:04
Служебният премиер Димитър Главчев в МС.

МС: "Български пощи" ще обменят безплатно до 10 хил. лв. на ден след влизане в еврозоната

"Български пощи" ще могат да обменят безплатно до 10 хиляди лева на ден след влизането на България в еврозоната. Служебното правителство възложи на държавното дружество да извършва услугата. Дружеството ще обменя безплатно банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс в размер до 1000 лв. на ден на човек. За суми от 1000 до 10 000 лв...

публикувано на 17.07.24 в 20:48
Снимката е илюстративна.

Квалифициран електронен подпис може да се получи вече по куриер до адрес

От днес може да се получи Квалифициран електронен подпис по куриер до адрес. Услугата е без аналог у нас и в Европа и е възможна чрез Борика. До момента беше задължително явяване в офис, а вече идентификацията може да стане онлайн. Става въпрос за подписа на хардуерен носител като клиентът получава флашката до посочен адрес. Новата услуга става възможна..

публикувано на 17.07.24 в 20:31
Доц. Григор Сарийски

Доц. Григор Сарийски: Има основания да се смята, че Ивелин Михайлов се занимава с банкова дейност без лиценз

Според икономиста доц. Григор Сарийски има основания да се смята, че идеологът на партия "Величие" Ивелин Михайлов се занимава с банкова дейност без лиценз, събирайки заеми от различни хора във връзка с изградения в село Неофит Рилски комплекс "Исторически парк" и така е ощетил бюджета: "По-големият проблем не е толкова, че са ощетявани държавни..

публикувано на 17.07.24 в 20:14
Снимката е илюстративна.

Две от трите огнища на новия пожар в Старозагорско са овладени

Движението на влакове между село Михайлово и Стара Загора продължава да бъде спряно заради разразилия се по-рано пожар по протежението на железопътната линия. Няма опасност за населените места в близост.  Пожар между Калояновец, Арнаутито и Михайлово спря придвижването на влакове Екипи на пожарната гасят запалили се сухи треви и храсти на фронт..

публикувано на 17.07.24 в 19:52