Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боряна Найденова: Пеенето и дирижирането в църква не е просто музициране, а участие в богослужението

Хор при храм "Св. Св .Кирил и Методий" с диригент Боряна Найденова.
Снимка: insacris.com

„Пеенето и дирижирането в църква не е просто музициране, интерпретиране на музикални произведения, а участие в богослужението, което има особени правила и е подчинено на църковния канон. Изпълняват се музикални композиции върху религиозни текстове, които би следвало да бъдат разбирани от диригента и от певците в хора. Това е много сериозна и много дълбока материя. В продължение на много години, човек осъзнава колко е сериозно пристъпването и боравенето с нея“. Това каза за БНР Боряна Найденова, която ръководи смесения хор „Петър Динев“ и ансамбъл „Инсакрис“ при храма „Свети Свети Кирил и Методий“ в София. Тя сподели, че е завършила „Хорово дирижиране“ в Музикалната академия и още в гимназиалните си години е имала желание да бъде хоров диригент, но дирижирането на църковен е било голямата изненада в живота ѝ. Найденова обаче не смята, че младите хора, които преминават през хора, стават по-добри:

„Смятам, че те, идвайки в хора, те вече са добри хора. Не мога да кажа, че точно пеенето в хора ги е направило по-добри, но те развиват нещо в себе си, в своя духовен свят. При всички положения това ги обогатява, смирява, дава им някакво усещане за духовна близост не само помежду ни, но и с всички тези хора, които идват на неделните литургии. Макар и непряк, контактът им с тях, те усещат тяхното отношение по реакцията им след литургия. Всичко това не може да не въздейства, особено на един млад човек с чиста душа, а те са такива“.

Цялата богослужебна музика е силно функционална, категорична е Найденова:

„Всички текстове, които се пеят на богослужения през цялата година, отговарят на литургичния момент, който в конкретния ден се почита. На църковните песнопения основната им функция е да съдействат на църковните служители, на духовниците в храма, да постигнат, заедно с всички участници в литургията, определено състояние - разбиране и съпричастие към това, което се случва в момента, което се чества“.

В църковното песнопение има и други параметри на съвършенство, а не само „технически неща“, като това всички да пеят едновременно, с една и съща форма на устата и да изговарят звуците по един и същи начин:

„Изпитвала съм мигове на усещане за съвършенство и това са миговете, в които кожата ти настръхва заради това, че ти усещаш, че си влязъл в едни и същи вибрации с всичките си хористи. Тогава си сигурен, че на всички кожата е настръхнала! Това са миговете на съвършенство. Също форма на съвършенство е, когато по време на изпълнение съставът е изпаднал по някаква причина в затруднена ситуация и всеки член на екипа се е мобилизирал максимално, за да спаси, каквото може да се спаси, независимо от грешката“.

Вибрациите на Великден са нещо неописуемо и за хористите това е любимата литургия в целия богослужебен цикъл:

„Тази литургия е през нощта. Тогава има особена мистичност в излъчването на всеки от участващите в хора, в пеенето. Нощното осветление на храма е съвсем различно. Това е момент на някакво невероятно тайнствено свещенодействие. Много пъти сме го усещали“.

Интервюто с Боряна Найденова можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Украйна: Одеса е атакувана с балистични ракети

Одеса е атакувана с балистични ракети, в града отекнаха експлозии, съобщи кметът на града Генадий Труханов в приложението "Телеграм". Местните власти призоваха всички жители да се укрият в бомбоубежищата. Местните канали в "Телеграм" съобщават за поразена цел близо до жилищни сгради в града. Българите в Одеска област наброяват над..

публикувано на 25.11.24 в 11:04
Васил Божков

Втори неуспешен опит за старт на дело срещу Васил Божков

За втори път не успя да започне разпоредителното заседание по второто дело срещу Васил Божков в Софийския градски съд. Той е обвинен в опит за изнасилване на Мария Филипова, за подбудителство към умишлено убийство на Йордан Динов, Манол Велев и Бойка Стоянова. По делото подсъдим е и Николай Станков. Той е предаден на съд за стрелбата срещу..

публикувано на 25.11.24 в 10:57

Бум на случаите на домашно насилие в Гърция

Нараства вълната от домашно насилие в Гърция. Властите променят наказателния закон. Гръцката полиция публикува шокиращи данни за размерите на домашното насилие. За първите десет месеца са регистрирани над 15 хиляди случaя,което е двойно повече от миналата година. Арестувани са 11 300 души, обвинени в насилие. Повечето от жертвите са жени,..

публикувано на 25.11.24 в 10:35

Експрети: Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол

Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол. Около това мнение се обединиха Гинка Илиева и Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа. От днес - 25.11, до 27-ми ноември в София ще се проведе Националната годишна среща по приемна грижа. Този година фокус на форума е предизвикателното детско поведение и..

публикувано на 25.11.24 в 10:25
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Калин Джорджеску и Елена Ласкони на президентски балотаж в Румъния

Прозападният румънски премиер Марчел Чолаку изпадна от надпреварата за президентския пост, сочат почти окончателни резултати от вчерашните избори за държавен глава в северната ни съседка, предаде АФП. Чолаку остава на трето място с 19,16% от вота при преброени над 99% от бюлетините. Проруският независим кандидат Калин Джорджеску е първи..

публикувано на 25.11.24 в 10:22

Близкият изток, Украйна и Тръмп са водещи теми на среща на външните министри от Г-7

Близкият изток, Украйна и Тръмп ще са сред водещите теми в дневния ред на започващата днес двудневна среща на министрите на външните работи на страните от Г-7 в италианския град Фюджи, предадоха агенциите ДПА и АНСА, цитирани от БТА. Това е последната среща на на външните министри на страните от Г-7 за тази година, през която ротационен..

публикувано на 25.11.24 в 10:18

Образованието в България VS образованието в чужбина

Нов български университет организира серия от събития, уебинари и лекции, които ще запознаят бъдещите студенти с богатото разнообразие от програми и възможности за обучение . Инициативата, която започва днес и ще продължи до 29 ноември, е част от кандидат-студентската кампания на Университета и тази година ще се фокусира върху темата..

публикувано на 25.11.24 в 10:16