Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БСК е подала жалба до ЕК заради таксите за третиране на отпадъците

Снимка: Община Шумен

Искаме реално въвеждане на принципа „замърсителят плаща“, заяви пред БНР зам.-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков. Той припомни, че „битката“ се води от 2001 г.:

„Това е задължителен принцип за всички държави-членки. В конкретния случай всички граждани и собственици на имоти и бизнесът в това число знаят много добре, че при нас определянето продължава да бъде на база на данъчна оценка на имотите или отчетна стойност на активите. През 2017 г. законът беше променен, с което бяха въведени различни основи за трите вида услуги – събиране и транспортиране на отпадъците, след това третиране, депониране и третият вид услуга – поддръжката, осигуряване чистотата на местата за обществено ползване – нещо, което няма никаква връзка с битовите отпадъци, които гражданите генерират в своите имоти“, обясни Бранков в предаването „Преди всички“ и добави, че именно това е и причината да подадат жалба до ЕК с искане за отмяна на този режим.

От писмена комуникация между ЕК и БСК става ясно, че ЕК може да санкционира България за неприлагането на принципа „замърсителят плаща“ при определяне на такса „Битови отпадъци“. Бранков посочи какво съдържа отговорът на ЕК:

„Те са предприели проучване, чиито резултати вече са готови и те вероятно ще анализират и публикуват допълнително. Също отбелязват факта, че е променен принципът за определяне на такса „Битови отпадъци“ в нашия Закон за местните данъци и такси. Отбелязват факта, че е отложено влизането в сила на тези изменения до 2022 г. На тази основа те са взели решение да прекратят разследването по тази наша жалба. Дават ни възможност в съответни срокове да възразим, което и БСК ще направи. Ние ще настояваме отново за отмяна на действието, включително и на новите изменения в закона, тъй като те дават основание да не бъде приложен принципът „замърсителят плаща“ в определени случаи“.

Той е убеден, че санкции за България ще има заради неизпълнение на целите за рециклиране на битовите отпадъци.

По думите му два пъти е отлагано влизането в сила на измененията в Закона за местните данъци и такси, като последното – до 2022 г. Обосновката за отлагането я слушаме от 2001 г. насам, подчерта още Димитър Бранков. Все пак той допълни, че има и положителна нагласа в много от общините за промяна в начина на изчисляване на таксата за битови отпадъци.

Изпълнителният директор на Сдружението на общините в България Силвия Георгиева бе категорична, че подкрепят пълноценното прилагана на принципа „замърсителят плаща“, както и справедливото определяне на лицата, които трябва да понесат разходите за управление на отпадъците.

„Общините като основно отговорни за системите за управление на отпадъците имаме доста сериозни ресурсно необезпечени ангажименти. Цялата отговорност по почистването на населените места и обществените територии се финансира от такса „Битови отпадъци“. Десетилетия държавата се опитва да осигури чистотата в България единствено и само с промени в данъчните закони, т.е., в Закона за местните данъци и такси, без да се прави връзка между осигуряване на законодателно координиране на екологичните и данъчните закони“, коментира тя.

Георгиева отбеляза, че експертната работа е показала много дефицити, включително нормативни. Общините предлагат преминаването към новия модел на изчисляване на таксата да стане след преброяването през 2021 г. По думите й основен проблем е неясната дефиниция на понятието „ползватели на услугата в имота“. Предлага се преброяването на тези ползватели да се случи през 2021 г.

Силвия Георгиева увери, че няма да се иска ново отлагане на измененията в закона.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Директорът на Сикрет Сървис Кимбърли Чийтъл.

Изслушват директора на Сикрет Сървис пред Надзорната комисия на Конгреса на 22 юли

Надзорната комисия, която е главният разследващ орган на Камарата на представителите в американския Конгрес, извика директора на Сикрет Сървис Кимбърли Чийтъл, за да даде обяснение за действията на агентите при опита за убийство на кандидата за президент Доналд Тръмп по време на предизборен митинг в Бътлър, Пенсилвания.  ФБР: Стрелбата срещу Тръмп е..

публикувано на 14.07.24 в 20:59
Снимката е илюстративна, архив.

Кувейт съобщи за "гигантско петролно откритие" - находище, чиито запаси се оценяват на 3,2 млрд. барела

От петролната компания на Кувейт съобщиха, че са направили "гигантско петролно откритие" източно от Остров Файлака. Петролните му запаси се оценяват на 3,2 милиарда барела. Според главния изпълнителен директор на компанията, цитиран от АФП, залежите в това находище се равняват на производството на страната за три години.  Агенция "Блумбърг"..

публикувано на 14.07.24 в 20:31

Мотористи от Италия загинаха на пътя Монтана - Берковица

Двама мотористи загинаха на пътя Монтана - Берковица. Полицаите изясняват причините за тежката катастрофа, която стана в късния следобед.  50-годишен мъж и 48-годишна жена, жители на Италия, са загинали на място, след като моторът им се е ударил с лека кола, пътуваща от Берковица за Монтана.  Катастрофата е станала малко след железопътния прелез,..

публикувано на 14.07.24 в 20:22
Снимката е илюстративна, архив.

Иракските власти откриха масов гроб, за който се смята, че е на жертви на ИД

Иракските власти откриха масов гроб с тленни останки, за които се смята, че са на жертви на  групировката "Ислямска държава" (RO). Предполага се в него  има поне 140 тела. Те са открити на около 70 километра западно от Мосул в Северен Ирак - град, който де факто беше столица на самопровъзгласилия се халифат на "Ислямска държава". В пика на своята мощ..

публикувано на 14.07.24 в 19:58
Джейн Гудол

Загуба на местообитания, лов и трафик на бебета са сред основните заплахи за шимпанзетата

Днес отбелязваме деня на нашия най-близък генетичен роднина в животинското царство - шимпанзетата. Споделяме над 98 процента от нашето ДНК с шимпанзетата, които всъщност са човекоподобни маймуни и за разлика от същинските маймуни нямат опашка. Те имат обаче сложна система за комуникация, социална структури и точно като хората са способни както..

публикувано на 14.07.24 в 19:35
Пораженията от израелски въздушен удар в района на Ал-Маваси в Хан Юнис, южната част на Ивицата Газа, 13 юли 2024 г.

Училище, администрирано от ООН, е взривено при израелски въздушен удар в Нусейрат, Ивицата Газа

Училище, администрирано от ООН, бе взривено при израелски въздушен удар в Нусейрат, в централната част на Ивицата Газа. Има убити и ранени. Според медии, контролирани от "Хамас", става дума за най-малко 15 убити. Говорител на израелската армия каза, че училището е било използвано от бойци на групировката за атаки срещу израелски войници...

публикувано на 14.07.24 в 19:32
Кирил Петков (вляво) и Николай Денков (на втори план в центъра) от ПП-ДБ при президента Радев (вдясно), архив.

От ПП-ДБ искат среща с президента, за да обсъдят политическата криза

От "Продължаваме промяната - Демократична България" поискаха среща с президента Румен Радев, за да обсъдят политическата криза и възможностите за решаването ѝ. След изключването на повечето от депутатите от парламентарната група на ДПС, групата на ПП-ДБ стана втора по сила в Народното събрание. Президентът Румен Радев заяви, че ще връчи втория..

публикувано на 14.07.24 в 19:06