Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зачестяват случаите на незаконно практикуване на хомеопатия у нас

| обновено на 13.05.19 в 18:08
Снимка: Архив

От години в България хора, които не са лекари и нямат никакво медицинско образование, безпрепятствено практикуват метода хомеопатия, алармираха днес от хомеопатичната общност у нас на пресконференция, организирана от редакционната колегия на в. „Форум Медикус“ и Българската медицинска хомеопатична организация.

Според тях явлението е придобило застрашителни размери.

Практикуващите хомеопатия безконтролно и безнаказано се рекламират в интернет, пишат статии, издават книги, регистрират сдружения и организации, провеждат семинари и онлайн обучение на други хора без медицинска квалификация, съобщават от организацията.

Кой има право да практикува хомеопатия у нас регламентира Законът за здравето. В глава 6, чл. 167, алинея 2 е записано, че „Право да практикуват хомеопатия имат български граждани и граждани на държава - членка на Европейския съюз, другите държави от Европейското икономическо пространство и Швейцария, които притежават образователно-квалификационна степен „магистър“ по професионално направление „Медицина“ или „Дентална медицина“.

У нас хомеопатия може да се изучава единствено в медицинските университети, посочи проф. Людмил Пейчев - декан на Фармацевтичния факултет и ръководител на Катедрата по фармакология и лекарствена токсикология към МУ в Пловдив, който е член на Българската медицинска хомеопатична организация. Той уточни, че всички медицински университети в страната предлагат обучение по клинична хомеопатия като избираема дисциплина, както и следдипломно обучение по хомеопатия. Курсът на обучение продължава 2 години, с продължаващи квалификационни курсове по веднъж годишно след това. За фармацевтите обучението е едногодишно.

Практикуването на медицински метод от хора без лекарско образование е рисково за здравето на българските граждани, защото липсата на квалификация може да доведе до извършването на неадекватна диагностика и преценка кога състоянието на пациента позволява лечение само с хомеопатия, и кога тя може да се прилага само като допълващ основното лечение метод, посочват медицинската хомеопатична организация.

Наблюдават се и други нерегламентирани практики като приготвяне на медикаменти в домашни условия от самопровъзгласили се „лечители“-хомеопати, и директната им продажба на пациентите. 

В същото време липсват адекватни мерки от страна на институциите относно прилагането на закона.

Стана ясно, че у нас работят над 2400 квалифицирани лекари-хомеопати. Повечето от тях имат по една или две медицински специалности и дългогодишна практика.

От хомеопатичната организация призовават гражданите да се доверяват на доказани специалисти, които работят законно, за да избегнат рисковете за здравето и живота си.

С подробна информация и списъци на лекарите-хомеопати разполагат Районните здравни инспекции в страната. Пак там гражданите могат да подават сигнали за незаконни практики или съмнителни лечители, с които са се сблъскали.

Лекарите, практикуващи хомеопатия, по закон са длъжни да разясняват подробно на гражданите, потърсили помощта им, какъв е очакваният резултат от прилагането на метода и да получат изрично писмено съгласие на лицето за неговото приложение. В своята практика те могат да използват единствено разрешени за употреба хомеопатични лекарствени продукти, като изрично се забранява всяка форма на въвеждане в заблуждение на лицата, потърсили тяхната помощ за възможностите, по които хомеопатията може да повлияе върху здравословното им състояние, коментира адв. Мария Петрова, която има опит в тази сфера.

По думите ѝ всякакви „самозванци“, „билкари“, „чудаци“, „магове“ и други лица, на които думата хомеопатия им звучи много престижно и избират да я ползват, за да придадат значимост и тежест на работата си, трябва да знаят, че действат в противоречие със закона.

Глобата за незаконно практикуване на хомеопатия е от 500 до 1500 лева при първо нарушение и от 1500 до 5000 при последващи нарушения. Контролът се осъществява от РЗИ.

Репортаж на Маргарита Иванова в предаването „12+3“ на програма „Хоризонт“ можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19