Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законови промени създават Командване на спецоперациите, решават проблеми с храненето на войската

| обновено на 16.05.19 в 17:05
Народно събрание
Снимка: Ани Петрова

Промени в Закона за отбраната и въоръжените сили създадоха нова структура за специални операции, както и решават проблема с храненето във войската.

Промените обаче бяха приети окончателно без спорния текст, както бе определен от мнозинството в парламента, засягащ намесата на армията в цивилни операции по сигурността.

Предложението за участието на армията в цивилни операции по сигурността беше обречено още от първото четене в ресорната комисия. Още тогава депутатите на ГЕРБ и ДПС и останалите изразиха резерви. Между двете четения текстът трябваше да бъде прецизиран. Но накрая отпадна.

Председателят на Комисията по отбрана Константин Попов от ГЕРБ беше сигурен и след второто четене, че „такива операции трябва да са отговорност на МВР, Министерски съвет не може да диктува това, което се случва в Народното събрание“.

Но от думите на зам. министърът на отбраната Атанас Запрянов става ясно, че няма противоречия между парламент и правителство. След като комисията по отбрана одобри отпадането на текста вчера Запрянов обясни:

„Отпадна, и мисля, че имаше политически консенсус. Ние също – Министерството на отбраната, сме подкрепили това“.

С това обаче вратата не е затворена. Председателят на Комисията по отбрана Константин Попов и началникът на отбраната Ген. Андрей Боцев обаче допуснаха, че ако има нови по-прецизни предложения в бъдеще, армията може да участва в подобни операции.

„Знаете, че ние имаме доста от тези функции и в закона за антитероризма, след като се изглади текстът и се прецени, че може нещо допълнително да се предвиди да изпълнява армията, тогава ще бъде внесено“, каза ген. Боцев.

Промените създадоха и командване на специалните операции. Промяна, която беше обоснована с наличието на такива структури в НАТО.

Парламентът даде възможност военните да получават пари, ако няма безплатна храна.

По време на дебатите в комисията беше отбелязано, че това е частично решение на проблема с храненето в армията, което е затруднено заради обжалвания от фирмите –доставчици.

Други промени ограничават използването на помещенията, предоставени от Министерството на отбраната на военно-патриотични съюзи, сдружения и неправителствени организации само за патриотични цели.

Министърът на отбраната трябва да създаде и да поддържа публичен регистър с информация за предоставената финансова или материална помощ и за предоставените помещения.

Българските граждани, участвали в мисии и операции на въоръжените сили на Република България извън територията на страната, ще ползват социалните кухни към Министерството на отбраната и ще бъдат подпомагани с парични средства, гласи друг приет текст.

Увеличава се максималната продължителност на работната смяна до 24 часа за някои длъжности за цивилни лица в случаите, когато дейността на въоръжените сили налага работата да се извършва съвместно от военнослужещи и от цивилни служители.

До 15 май всяка година лицата, задължени при назначаване на длъжност, трябва да подават декларации по Закона за противодействие на корупцията. Лицата, заемащи висши публични длъжности в Министерството на отбраната, не подлежат на този режим.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мнозинството британци смятат Брекзит за грешка

Повечето британци смятат, че напускането на ЕС е било грешка, но не се очаква политиците да повдигнат въпроса за връщане в организацията, показва проучване и анализ, направени в седмицата, в която се навършиха 5 години от Брекзит. При гласуването на референдума за излизане от ЕС през 2016 година резултатът беше много оспорван - малко под 52%..

публикувано на 02.02.25 в 11:51

Мадона подкрепи протестите на сръбските студенти

Американската певица и актриса Мадона обяви, че подкрепя студентските протести, заради които снощи десетки хиляди хора прекараха нощта на открито в Нови Сад. Днес се очаква да стане ясно и дали ще бъде удължена 24-часовата блокада на Моста на свободата в града под надслов "Три месеца - три моста". Мостът на свободата е едно от трите съоръжения над..

публикувано на 02.02.25 в 11:40
Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: Не изключвам динамика в коалиционната формула

Не изключвам динамика в коалиционната формула, но има предпоставки за 4-годишен мандат . Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател Любомир Стефанов, като добави: " Има всички предпоставки да видим коалиционно парламентарно управление , което, ако се държи по европейски стандарт, и управлява държавата прозрачно, почтено, ефективно..

публикувано на 02.02.25 в 11:32

Гръцките фермери продължават с блокадите

Продължава напрежението сред гръцките фермери от област Еврос поради несигурност за необходимата вода от България. Блокадите на пътища за кратко продължават и днес. Фермерите от област Еврос настояват за спешна среща с аграрния министър, както и с министъра на енергетиката и водите. Проблемът е голям, защото ако не се сключи и продължи..

публикувано на 02.02.25 в 11:25

МФ събира от държавните структури и общините информация, необходима за бюджета

Финансовото министерство съобщи, че спешно събира от държавните структури и общините информация, необходима за изготвяне на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за предварителна оценка на дефицита за миналата година. Стойността на дефицита е един от  критериите за приемане на страната в еврозоната Министърът на финансите Теменужка Петкова..

публикувано на 02.02.25 в 11:17
Константин Проданов

Константин Проданов: 3% дефицит стана норма и предпоставихме занапред определени разходи

Искам да видя политики и конкретни цели в бюджета за 2025 г., а не раздаване на пари на калпак. ДДС-отстъпки за някои сектори,  енергийни помощи на бизнеси, които нямат нужда и бизнес моделът им не зависи от енергийния сектор, не трябва, не можем да похарчим пари, които нямаме. Ако продължим така излиза, че плащаме пари на себе си, които..

публикувано на 02.02.25 в 10:49
Руслан Стефанов и Еленко Божков

Експерти: Притеснително е, че най-голямата компания в България още е в ръцете на Русия

Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания в ръцете на държава, която я е обявила за неприятел . Около това мнение се обединиха в студиото на БНР енергийният експерт и бивш служебен заместник-министър на енергетиката Еленко Божков и  Руслан Стефанов, главен икономист на Центъра за изследване на..

публикувано на 02.02.25 в 10:19