Ваня Настанлиева е автор на детската книга "Сам в гората". В нея тя разказва за таралежа Сам, който се бори със самотата и неприемането на новото място, където си е избрал да живее.
Книгите на Ваня Настанлиева са превеждани и издавани в Австралия, Германия, Дания, Канада, Нова Зеландия, САЩ, Франция и Тайван.
Самата тя живее в Кеймбридж, Великобритания. Завършила е специалност детска илюстрация в престижния едноименен британски университет.
"Тази книжка е много специална за мен, тъй като това е книжката, която аз започнах да работя, когато създавах своята магистратура и се опитвах да изразя моята носталгия - как се чувстваш, когато си на ново място, когато си далеч от всичко познато, това, което обичаш, и отиваш на съвсем ново място. Всичко беше различно за мен", разказва Ваня Настанлиева в предаването "Преди всички" на "Хоризонт".
"Идеята е, че каквито и пречки да имаме в живота, не трябва да се предаваме и трябва да продължаваме да търсим - с любопитство, с любознателност, защото тогава откриваме нещата. Всъщност те са там и чакат ние да ги видим", споделя още тя.
Книжката е като врата за всеки. Който я отвори, може да открие своя история, вярва авторката.
"Децата много често се чувстват по този начин, когато започват училище, дори в детската градина. Първите моменти не винаги са добре дошли или пък не го усещат толкова топло, както им се иска. Смятам, че човек винаги трябва да търси тази топлинка в себе си и да продължава, да не чака някой друг да му даде нещо, а просто той да види какво има да даде. И когато даде, може да даде, всъщност може да получи много повече от това, което е търсил."
"Продължавайте да мечтаете, колкото и да ставате големи не забравяйте детето в себе си и мечтите си. Следвайте мечтите си и те ще се сбъднат", сподели Ваня Настанлиева.
Повече чуйте в звуковия файлКраткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..