Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкачилият Еверест и Канчендзьонга Стефан Стефанов: Българин на който и да е осемхилядник е повод за гордост

6
Стефан Стефанов на Канчендзьонга
Снимка: Личен архив



На 15 май българинът Стефан Стефанов изкачи третия по височина връх на планетата Канчендзьонга (8586 м). Той стъпи на върха първи за този сезон (след шерпите, които фиксират въжетата), с което стана вторият българин след Боян Петров, изкачил този свещен връх. Изкачването до върха и връщането до Лагер 4 Стефанов осъществява с изключителна бързина - за малко повече от 15 часа, колкото е необходимо на останалите само за изкачването. Миналата пролет той стъпи и най-високия връх на планетата - Еверест, не от юг, където с всеки изминал сезон се струпват все повече хора, а от север. 

Стефан Стефанов
Стефан Стефанов е на 50 години и казва за себе си, че не е алпинист, а бивш елитен джудист и настоящ успешен адвокат, баща на 3 деца. 
Многократен републикански шампион по джудо, състезавал се е с успех и по карате Киокушин, победител е и в състезания по Конен спорт. Запален колоездач на дълги разстояния, занимава се с плуване и скално катерене. 

"Мечтите са част от моя живот. Превръщам ги в конкретни цели и планирам пътя си до тях. Приемам, че имам работа за вършене и съм готов да платя цената, като усилия, лишения, неудобство. Забравям трудностите, благодарен съм за наученото по пътя към постигнатите цели и сбъднатите мечти, защото знам, че това ще ми помогне за следващите." Това пише Стефан в свой разказ за изкачването на Еверест през май 2018 г., когато е трябвало да бъде с Боян Петров в една и съща експедиция. Тогава трагедията с Боян под Шиша Пангма осуетява плановете им, но Стефан все пак изкачва Еверест. 

Ледено катерене - част от подготовката
За тазгодишната си експедиция до Канчендзьонга той се готви с едни от най-добрите ни алпинисти - Дойчин Боянов и Виктор Варошкин. 

"И въпреки че Канчендзьонга е наистина много труден връх и последната част е технична - скално катерене, аз се чувствах доста подготвен - и физически, и психически. Разбира се, със задължителния респект и страх, който всеки човек трябва да преодолява и трябва да има в себе си към това, което предстои."
Стефанов казва, че е изкачил върха в състава на силна комерсиална експедиция, съставена от изключително опитни алпинисти - общо седем души. От лагер 4 на 7450 м той започва да използва и допълнителен кислород. Изкачва върха, придружен от шерп.

Стефан Стефанов
"Малко се преекспонира това, с комерсиалните експдиции. Аз не знам коя експедиция не е комерсиална. Трябва да се спре с тези спекулации за т.нар.солови изкачвания и за изкачванията без кислород и без шерп. Само един човек се качи без кислород тази година на Канчендзьонга и това е чилиецът, който остана завинаги на върха, Родриго. Неговото т.нар.солово изкачване не е солово, защото той си е платил услугите до базов лагер, включително, но във всички височинни лагери спеше в палатките на шерпите и го обгрижваха. Всички останали качихме върха с кислород. С изключение на мен, Томас Ротар от Словения, Хуан Пабло от Аржентина и чилиеца Родриго, всички останали, без никакви изключения започнаха да използват допълнителен кислород още на лагер 3 - 6890 м. Даже пренощуваха на 14-и срещу 15-и, използвайки допълнителен кислород! Ако някой твърди обратното, значи е лъжец.”

По скалите
"Аз не съм алпинист, не претендирам да бъда, но съм човек, който обича да говори истината и не съм от хората, които харесват фалшивите герои и, изобщо, героите в планината. Планината не иска герои, иска трезва преценка и отдаденост. И наистина, мисля, че е крайно време в международен аспект да се спре с различни спекулации, свързани с геройствата на безкислородното изкачване. Не омаловажавайте постиженията на хората! Българин на който и да е осемхилядник си е повод за гордост!" - казва Стефанов.

За него изкачването на високи върхове е, преди всичко, опознаване на самия себе си. 

"Най-големият успех на едно изкачване е да се върнеш при семейството си жив и здрав и да продължите да живеете щастливо и пълноценно. Самият връх е връщането, не стъпването на върха, а връщането и да прегърнеш близките си".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Още снимки - в галерията.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53