Димитър Петков е роден в Смолян на 4 май 1919 г. и още от малък е закърмен с родопския фолклор - майка му е народна певица. Това оказва огомно влияние въху бъдещото му творество. Учи химия в Софийския университет, след това завършва Музикалната академия в класа по композиция на Веселин Стоянов и дирижиране при Асен Димитров, като в същото време дирижира Ансамбъла за песни и танци на Министерството нав ътрешните работи. Една година специализира в Москва - композиция при Арам Хачатурян и полифония при Сергей Скребников. От 1954 г. в продължение на 9 години е директор на Софийската опера и преподава полифония в Музикалната академия, а след това е заместник-председател на Комитета по изкуство и култура. Дълги години е председател на Съюза на българските композитори. Пет години е и на дипломатическа служба в Прага като първи секретар на посолството там. При тази много активна обществена заетост Петков намира време и да създаде своите творби, сред които има и фолклорни обработки за танцови постановки, сюита полифонични пиеси за флейта, кларинет и фагот, оперетите си. Най-ярки остават постиженията му в областта на хоровата музика - прекрасни песни, повлияни силно от родопския фолклор. Хоровите песни на Димитър Петков са много популярни и се изпълняват от многобройните хорови колективи, които съществуват у нас през 60-те - 80-те години на отминалия век. През последните години от живота си композиторът се обръща към църковната музика. Умира през 1997 г.
С особена популярност се ползва песента на Димитър Петков “Делю хайдутин“, която можете да чуете в звуковия файл, заедно с негово изказване за влиянието на родопския фолклор в творчеството му. Чуйте!
В 17-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Томбола за билети за концерти и спектакли - Акценти от музикалния афиш през първия месец на 2025 г.: * прожекцията на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев от киносезона на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт..
В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..