Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протести срещу стратегията за детето в София, Бургас и Сливен

| обновено на 02.06.19 в 19:53
5
Протестът в София срещу Националната стратегия за детето.
Снимка: Добромир Видев

Десетки протестиращи срещу Националната стратегия за детето организираха тази вечер шествие по централните софийски улици. Те изразиха несъгласието си със създаването на структури, подобни на норвежките, чиято цел, според тях, е търговия и отвличане на български деца.

Ето какво казаха протестиращите:

"Всеки един от тези, от които нещо зависи в момента, имат пряка или косвена връзка с НПО-тата и получават по нещо полекичка оттук-оттам, защото наистина става дума за пари. Ето, затова се опитват да ни игнорират по всякакъв начин".

"Долу ръцете от нашите деца!".

"Половин милион деца всяка година, според статистиката, са в риск от бедност и тъй като те не могат да решат този проблем, затова се заемат с другите".

Бургаските родители излязоха този път и с децата си на протестно шествие срещу "замразения" проект на Национална стратегия за детето. 

С плакати "Не пипайте децата ни", "Да запазим семейството" бургаски родители преминаха с протестно шествие по централните улици в града: 

"Вкарват клин в обществото между родителите и социалните служби, между родителите и държавата, между семейството, между родителите и децата".

"Тук сме, за да защитим децата на България, защото не сме съгласни с управляващите, не сме съгласни с въпросната стратегия, която казва, че е отхвърлена, а всъщност е прокарана в законодателството на България.

"И съм тук да заявя гражданската си и родителска си позиция, че съм абсолютно против всякакви стратегии, които са точно копие на норвежката детска система, от която съм пострадала аз самата и не искам това да се случи и в България.

Протестите ще продължат, казаха още родителите. Шествието премина от Бургаския свободен университет, по "Александровска" и стигна до Морското казино.

Протест срещу Националната стратегия за детето се проведе тази вечер и в Сливен, като част от четвъртия национален протест. Около 20-ина млади родители дойдоха в центъра на града да изкажат недоволството си от възможността частни компании да стават приемни родители и въвеждането на детско правосъдие. 

Организаторът на протеста Надежда Маргинова каза, че макар и да не съществува в правния мир Националната стратегия за детето, то в предстоящите законодателни промени ще има подобни текстове, които напомнят норвежкия вариант.

"В правна форма я няма, но е факт, че има промени в Закона за закрила на детето, които влизат от януари 2020 година. Факт е, че има нов Закон за социалната услуга, където също е в духа на стратегията".

Протестиращите родители настояха стратегията и подобни на нея законови мерки да не се приемат в България. "Не сме съгласни с тази стратегия". "Твърдо против прилагането на тази стратегия в България. Доказано е в други страни, че тя работи негативно".

Миналия месец премиерът Бойко Борисов заяви, че национална стратегия за детето няма и определи протестите като безпочвени.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17