Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протести срещу стратегията за детето в София, Бургас и Сливен

| обновено на 02.06.19 в 19:53
5
Протестът в София срещу Националната стратегия за детето.
Снимка: Добромир Видев

Десетки протестиращи срещу Националната стратегия за детето организираха тази вечер шествие по централните софийски улици. Те изразиха несъгласието си със създаването на структури, подобни на норвежките, чиято цел, според тях, е търговия и отвличане на български деца.

Ето какво казаха протестиращите:

"Всеки един от тези, от които нещо зависи в момента, имат пряка или косвена връзка с НПО-тата и получават по нещо полекичка оттук-оттам, защото наистина става дума за пари. Ето, затова се опитват да ни игнорират по всякакъв начин".

"Долу ръцете от нашите деца!".

"Половин милион деца всяка година, според статистиката, са в риск от бедност и тъй като те не могат да решат този проблем, затова се заемат с другите".

Бургаските родители излязоха този път и с децата си на протестно шествие срещу "замразения" проект на Национална стратегия за детето. 

С плакати "Не пипайте децата ни", "Да запазим семейството" бургаски родители преминаха с протестно шествие по централните улици в града: 

"Вкарват клин в обществото между родителите и социалните служби, между родителите и държавата, между семейството, между родителите и децата".

"Тук сме, за да защитим децата на България, защото не сме съгласни с управляващите, не сме съгласни с въпросната стратегия, която казва, че е отхвърлена, а всъщност е прокарана в законодателството на България.

"И съм тук да заявя гражданската си и родителска си позиция, че съм абсолютно против всякакви стратегии, които са точно копие на норвежката детска система, от която съм пострадала аз самата и не искам това да се случи и в България.

Протестите ще продължат, казаха още родителите. Шествието премина от Бургаския свободен университет, по "Александровска" и стигна до Морското казино.

Протест срещу Националната стратегия за детето се проведе тази вечер и в Сливен, като част от четвъртия национален протест. Около 20-ина млади родители дойдоха в центъра на града да изкажат недоволството си от възможността частни компании да стават приемни родители и въвеждането на детско правосъдие. 

Организаторът на протеста Надежда Маргинова каза, че макар и да не съществува в правния мир Националната стратегия за детето, то в предстоящите законодателни промени ще има подобни текстове, които напомнят норвежкия вариант.

"В правна форма я няма, но е факт, че има промени в Закона за закрила на детето, които влизат от януари 2020 година. Факт е, че има нов Закон за социалната услуга, където също е в духа на стратегията".

Протестиращите родители настояха стратегията и подобни на нея законови мерки да не се приемат в България. "Не сме съгласни с тази стратегия". "Твърдо против прилагането на тази стратегия в България. Доказано е в други страни, че тя работи негативно".

Миналия месец премиерът Бойко Борисов заяви, че национална стратегия за детето няма и определи протестите като безпочвени.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45