Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Деков от Сдружението за правна помощ на потребителите:

До 150% ГПР по кредитите от небанкови финансови институции

Омбудсманът свиква форум за проблемите на ползвателите на бързи кредити

| обновено на 10.06.19 в 09:17
Снимка: Ани Петрова

Омбудсманът Мая Манолова свиква форум за проблемите на ползвателите на бързи кредити. Повод за кръглата маса са десетки жалби на граждани и сигнали от неправителствени организации и адвокати. В тях се алармира за наличие на неравноправни клаузи в договорите на фирми за бързи кредити, с които пряко се нарушават правата на потребителите.

За БНР един от участниците във форума адвокат Димитър Деков от Сдружението за правна помощ на потребителите каза:

„За съжаление, няма паритет на интересите. Практиките, които са в този сектор, са неприемливи. Много дълго време се опитваме да поставим този въпрос на обществено обсъждане, водим и дела, с които се опитваме по съдебен път да отстраним въпросните дефекти“.

В предаването „Преди всички“ той подчерта, че законовото ограничение от 2014 година за 50% ГПР - годишен процент на разходите, не е сработило и в момента „близо 100% от кредитите, които се отпускат, са с ГПР между 100 и 150 процента“.

„Въпреки че променихме закона, почти всички кредити, които се дават, не спазват закона. На Комисията за защита на потребителите не ѝ е дадено правомощие чрез административна мярка да разпореди на съответната небанкова финансова институция да спазва закона или да я накаже за неравноправните клаузи", допълни Деков.

„Браним се основно чрез искове през Съдебната система“, обобщи той и изтъкна нуждата от административен механизъм.

Модерният механизъм - колективните искове, се бавят обикновено с години, а през времето, в което исковете вървят, практиките „необезпокоявано си продължават“, допълни той.

Преди дни съдия от Софийския районен съд казва, че най-остър е проблемът при заповедното производство. Според Деков основна причината е, че и този вид производства са едностранни, а съдът не проверява дали кредиторът правилно твърди, че има да взима нещо от длъжника.

„Когато кредиторът злоупотребява с правата си и прекалено много натиска своя длъжник, тази процедура му дава възможност той прекалено лесно, прекалено много да натиска“.

В банковото кредитиране има проблем с променените лихви без потребителите въобще да знаят. Рискът е, че банковите заеми са дългосрочни и потребителите може да загубят правата си върху парите, които неправомерно са им взети.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл, а повече по темата за риска от бързите кредити можете да прочетете тук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Рискът при потребителските кредити, отпуснати от небанкови институции

„Невъзможността българинът да покрие ежемесечните си разходи е една от основните причини, поради която за последните пет години има ръст с над 10% на кредитите за малки суми. Притеснението е, че такива кредити се вземат не от банките, а от..

публикувано на 21.05.19 в 13:40
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС прие на първо четене внесения от МС законопроект за въвеждане на еврото в България

С гласовете на 114 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и 10 независими на първо четене беше подкрепен внесеният от Министерския съвет законопроект за въвеждане на еврото в България.  В него се уреждат принципите, правилата и процедурите за..

публикувано на 26.07.24 в 16:29

Костадин Костадинов: КС за пореден път взема решения под натиск на Делян Пеевски

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов коментира, че Конституционният съд за пореден път взема решения под натиск от страна на Делян Пеевски, защото това е неговият съд:  "Ако КС беше взел наистина правилно решение, той трябваше да отмени 100% всички,..

публикувано на 26.07.24 в 16:17

Административният съд потвърди избора на Васил Терзиев за кмет на София

Административният съд София-град потвърди решението на Общинска избирателна комисия – Столична, с което Васил Терзиев е обявен за избран за кмет на Столична община на втория тур, проведен на 5-и ноември 2023 г. Решението за избора му, обявено..

публикувано на 26.07.24 в 16:10
Димитър Кангалджиев

Димитър Кангалджиев: Човешка небрежност е една от основните версии за взрива в Елин Пелин

По информация на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов по време на инцидента в складовете в Елин Пелин е имало още двама души. Министърът посочи, че няма конкретна информация за тях, тъй като спасителните екипи все още не са влезли в складовете..

публикувано на 26.07.24 в 15:56
Кирил Петков

Кирил Петков коментира решението на КС: Няма справедливост в нашата страна

"Има ли справедливост в България? Работят ли прокуратурата и съдебната власт за хората?".  Това попита във Фейсбук Кирил Петков след решението на Конституционния съд.  КС обяви за противоречащи на Конституцията част от промените, свързани..

публикувано на 26.07.24 в 15:50

Френският министър на транспорта: Саботажът в жп мрежата е с тежки последици

800 хиляди пътници са засегнати от масираната атака срещу френската високоскоростна железопътна мрежа. Тя наруши движението по някои от най-натоварените линии часове преди церемонията по откриване на Олимпийските игри в Париж.  След палежи по..

публикувано на 26.07.24 в 15:40

Красимир Каракачанов: Поредното бедствие заварва поредните управляващи неподготвени

" Политици има достатъчно, само че държавници в България няма . Няма хора, които имат държавническо мислене. Всичко е на парче, всичко е в последния момент и за съжаление "скрито-покрито" ".  Това каза пред БНР Красимир Каракачанов, бивш..

публикувано на 26.07.24 в 15:16