Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Кръстев: Държавата не спазва ангажимента си да финансира библиотеките

Снимка: azcheta.com
"Темата за книгите се появява на две-три години, в предизборна ситуация, всички обещават и накрая не се случва нищо." Този коментар направи в предаването "Преди всички" Александър Кръстев, създател на сайта "Аз чета". Той изтъкна, че според стратегия на Министерството на културата държавата се ангажира всяка година да отпуска 8 милиона за българските библиотеки, но това не се изпълнява.
"Най-големият проблем обаче е, че от четири години в България има стратегия за развитие на библиотеките, в рамките на която държавата поема ангажимент всяка година да дава финансиране в размер на поне 8 милиона лева за българските библиотеки. Няма нужда да казвам, че това обещание не се изпълнява и то не само не се изпълнява в пълния си обем, но имаме няколко нулеви години. И едва миналата година субсидиите за библиотечния фонд в страната достигнаха може би 1 милион." 

"Има над 2 хиляди обществени библиотеки в България и ако има някаква съвсем малка добра новина това е, че част от тях имат финансиране и от местните власти. Не знам дали да ги нарека предприемчиви или добри кметове, но понякога кметовете отделят ресурс и за общинските библиотеки. Всичко останало означава, че ако има нови книги, те се финансират от членски карти и от дарения", посочи Кръстев.

ДДС върху книгите затруднява по-малките издатели, подчерта Александър Кръстев. Самите издатели по думите му също кампанийно повдигат въпроса и не са достатъчно настоятелни. Липсва и сериозен финансово-икономически анализ какво би се променило, ако се намали ДДС.

"Това ДДС означава различно отношение на търговците към част от издателите. За по-малките издатели това означава непосилни търговски отстъпки, които изискват търговците и съответно забавяне на възможностите за тяхното развитие."

Като обясни, че книгите имат твърда корична цена, но през различни отстъпки и промоции тя бива намалявана за крайния читател, Александър Кръстев поясни:

е са най-големите злодеи търговците. Още повече немалка част от маркетинга и комуникацията минава именно през търговците, особено при по-малките издателства."

Като добра новина, макар и обвързана с популизма, Александър Кръстев отчита вкарването на книгите при продуктите и услугите от първа необходимост.

"Наистина е много важно политиците да си спазват обещанията, които вече са направени. А именно, тези 8 милиона лева за библиотеките да започнат да бъдат давани. Много често всяка година има бюджетен излишък. Никога тези пари не идват в библиотеките, а много често се взимат от тях. Освен всичко друго, дори да има промяна в ДДС, нека тези данъци да се връщат обратно в сектора. Дори да няма промяна в ДДС, нека тези 20 процента от коричните цени да се връщат при българските автори, за промотиране на българските автори, българската литература в чужбина. Това е нещо, което българската държава не прави и затова наричаме българската литература малка", отбеляза Александър Кръстев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16