Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътуващото читалище "Бащино огнище" издаде нова книга

Средствата от продажбата на "Народен домашен лекар" ще се дарят в помощ на Разбоишкия манастир

Пътуващо читалище "Бащино огнище"
Снимка: Пътуващо читалище "Бащино огнище"

Пътуващото читалище "Бащино огнище" за поредно лято поема на обиколка в страната, за да привлича интереса към българската история. Една от новостите в колекцията му е книгата "Народен домашен лекар", съставена преди повече от век, а сега - възстановена и преиздадена с благотворителна цел. Това е 11-а книга, която издава "Бащино огнище". 

Както е записано в нея, това е книга, "предназначена да послужи на стари и млади, на царе и царици, на офицери и войници, на родители, на учители, на свещеници, на граждани и селяни... а най-много на тези, които нямат достъп до високата усъвършенствана медицина и са изхвърлени от болниците като непотребни твари, нямащи средства нито за преглед, нито за лекарства."

"Съвсем наскоро преди нея издадохме за Пеевия род - едни страхотни революционери, будители от търновско. Пет поколения първенци, но тази книга беше подготвяна близо две години. Тя ни бе предоставена от архиерейския наместник на Годечката духовна околия отец Лъчезар, който я открил в Разбоишкия манастир. Беше в лошо състояние самата книга, защото е на близо 140 години оригиналът, но все пак запазена и съхранена", разказва пред "Хоризонт" основателят на "Бащино огнище" Ивайло Шопски и продължава:

"Съмишленици на Пътуващото читалище я преписаха дословно и възкресихме тази книга, писана от йеромонах Неофит Калчев, който е ученик на Матей Преображенски - Миткалото, съратникът на Апостола на Свободата. Той и цялото монашеско братство някога са били хората, на които са се оповавали всъщност народа и за духовното си здраве, но често пъти и за физическото."

Издаването на книгата "Народен домашен лекар" има и благотворителна цел да бъде в помощ на Разбоишкия манастир, където е била открита.

"Първият успех е, че успяхме да я издадем, защото беше необходима една доста сериозна сума и обявихме кампания в интернет, в социалните мрежи. Благодарение на много хора, които се включиха с мънички суми и един голям крупен дарител, който пожела да е анонимен, успяхме да съберем средствата. Издадохме я и интересът е много голям. Почти всеки ден изпращаме десетки копия от нея на хора, които ни пишат и се свързват с нас през фейсбук групата "Бащино огнище", посочи още Ивайло Шопски.

Цялата събрана сума от книгите ще отиде за манастира, за да можем да оставим и след нас хората да се радват на това наистина магично място, където който отиде, се влюбва в него, сподели Шопски. 

Досега Пътуващото читалище "Бащино огнище" е организирало 129 мероприятия в над 100 града.  

"Включихме кинопрожекции, включихме играта "Познавам ли моята България", която наистина е страхотна. Правим уроци по каба гайда, концерти с нашия прекрасен оркестър от млади музиканти "Шевица". Стремим се постоянно да надграждаме и предстои доста активен сезон. Даже наскоро получих покана, отворих календара и се оказа, че ние до края на лятото изобщо не можем да поемем повече ангажименти, защото всеки петък, събота и неделя сме някъде", отбеляза Ивайло Шопски.

Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33