Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подготвя се план за алтернативна заетост в Бобов дол „след въглищата“

Георги Стефанов от организацията WWF
Снимка: Радостина Билярска

Документален филм „След въглищата“ за съдбата на хората във въгледобивния район Бобов дол ще бъде представен във Френския културен институт днес от 19 часа. Организацията WWF е възложила  да се направи план за справедлив преход от работата във въгледобивните мини към алтернативна заетост. Планът ще се подготви от експерти от Софийския университет "Свети Климент Охридски", от Българската академия на науките, шест министерства.

„В България има два въгледобивни региона - Югозападна България, Перник и Бобов дол, и в Югоизточна -Старозагорски. Нашият филм преразказва тази история в Югозападния регион, тъй като за съжаление това, което и филмът удостоверява по един начин е, че няма подкрепа за този преход в енергетиката, който се случва на глобално ниво“, каза Георги Стефанов от организацията WWF.

„Когато въгледобивът стане икономически нерeнтабилен, това са причините за затваряне на голяма част от мините в Перник и Бобов дол. Няма сила, която може да движи процеса на изгаряне на въглищата и да ние не можем да затворим централата от днес за утре, както съкратиха миньорите през последната година-две особено. Факт е това и тук всъщност идва ролята на държавата да каже добре имаме такава ситуация сега имаме такива затруднения има такива възможности.“

„Ние целим всъщност да покажем, че тези региони, въпреки че са базирали своята икономика, икономическото развитие близо век само на тази индустрия… в Бобов дол над 70 процента от икономиката е в този сектор, монополизъм и всъщност хората, няколко поколения наред са израснали с тази концепция, там няма друг тип живот, не е като големият град, като София. Да покажем на хората, че има алтернатива, на база на техния потенциал, на база на потенциала на територията, това е една прекрасна територия, овощната градина на България да дадем този поглед напред извън въглищата“.

„Проблемът е, че тези хора няма да си намерят работа там, където живеят. Ще се наложи да се преместят или да пътуват много, има социално напрежение“, допълни  Георги Стефанов.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33