Документален филм „След въглищата“ за съдбата на хората във въгледобивния район Бобов дол ще бъде представен във Френския културен институт днес от 19 часа. Организацията WWF е възложила да се направи план за справедлив преход от работата във въгледобивните мини към алтернативна заетост. Планът ще се подготви от експерти от Софийския университет "Свети Климент Охридски", от Българската академия на науките, шест министерства.
„В България има два въгледобивни региона - Югозападна България, Перник и Бобов дол, и в Югоизточна -Старозагорски. Нашият филм преразказва тази история в Югозападния регион, тъй като за съжаление това, което и филмът удостоверява по един начин е, че няма подкрепа за този преход в енергетиката, който се случва на глобално ниво“, каза Георги Стефанов от организацията WWF.
„Когато въгледобивът стане икономически нерeнтабилен, това са причините за затваряне на голяма част от мините в Перник и Бобов дол. Няма сила, която може да движи процеса на изгаряне на въглищата и да ние не можем да затворим централата от днес за утре, както съкратиха миньорите през последната година-две особено. Факт е това и тук всъщност идва ролята на държавата да каже добре имаме такава ситуация сега имаме такива затруднения има такива възможности.“
„Ние целим всъщност да покажем, че тези региони, въпреки че са базирали своята икономика, икономическото развитие близо век само на тази индустрия… в Бобов дол над 70 процента от икономиката е в този сектор, монополизъм и всъщност хората, няколко поколения наред са израснали с тази концепция, там няма друг тип живот, не е като големият град, като София. Да покажем на хората, че има алтернатива, на база на техния потенциал, на база на потенциала на територията, това е една прекрасна територия, овощната градина на България да дадем този поглед напред извън въглищата“.
„Проблемът е, че тези хора няма да си намерят работа там, където живеят. Ще се наложи да се преместят или да пътуват много, има социално напрежение“, допълни Георги Стефанов.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..