Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Късо кино на необичайни места

В последните няколко години забелязваме приятната тендеция филмови прожекции да напускат пределите на киносалоните и да стават достъпни навсякъде и по всяко време. С това предизвикателство са се захванали и хората от екипа на "Кинематограф" - една от най-големите онлайн платформи за късометражно кино у нас.

Сайтът се появява на бял свят през 2012г. и предоставя възможност за напълно безплатно гледане на късометражни филми от цял свят. В последните години организират и тематични минифестивали с прожекции на специално селектирани къси филми, като за миналата година могат да се похвалят с организацията на над 100 събития.
През това лято им предстоят няколко много интересни киноприключения на нетрадиционни места като хижа Амбарица, фестивали на открито във Долна Малина, Видин, Троян, Трявна и Варна, както и участие на два от най-популярните фестивали в последните години - "Беглика fest"  и "Wake Up Fest" в Родопите.

Платформата разполага с повече от 1000 филма от близо 60 държави, като немалка част от тях са български продукции. Впоследно време се оказва, че именно към българските късометражни заглавия има засилен зрителски интерес.

"Хората все повече търсят късото кино. То става медиум, чрез който много хора споделят преживяни неща, за които трудно говорят... Късото кино успява да изведе дълбоки щрихи, които не се продават. Място в него намира и поезията на живота. Това не е изкуство за големия капитал" споделя Юлиян Спасов, основател на платформата. Той сподели още, че и предизвикателствата не са малко. "Не сме много, но всички замесени в този проект сме доброволци. Няма разделение. Е, да, има обособени роли, но в същото време сме изключително гъвкави. Един от основните аспекти на нашата организация е комуникацията. Всеки месец комуникираме с авторите - за делегиране на авторски права, регламентираме превеждането на филмите. Търсим обратна връзка за да бъдем винаги в час - какво търси сектора, какви са проблемите и какво можем да направим за да достигнем реално развитие... Ние сме изцяло самофинансиран проект. До този момент не сме получавали грантове или някакво програмно финансиране".

Какво още сподели Юлиян за успехите, предизвикателствата и бъдещето на проекта "Кинематограф", може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Христов (в средата), Румен Троев (вляво) и Цветан Апостолов от

Александър Христов: Няма смисъл да се прави изкуство, което не е свободно

Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората .  Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" .  " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..

публикувано на 26.12.24 в 18:31

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35