Всички гръцки партии застанаха зад премиера Алексис Ципрас с искане за строги мерки към Турция заради незаконните сондажи.
Снощи и Съветът за национална сигурност на Гърция се събра на извънредна среща, председателствана от премиера Ципрас, на която обсъдиха ситуацията в Източното Средиземноморие и последващите действия на Атина по отношение на турските сондажи в Изключителната икономическа зона на Кипър.
Неочаквано за гръцките политически стандарти, в разгара на предизборната кампания, опозицията подкрепи премиера Ципрас за строги санкции към Анкара.
Лидерът на „Нова демокрация“ Кириакос Мицотакис заяви пред гръцките медии: „Европейският съюз да наложи строги санкции, ако Анкара продължава с нарушение на суверенните права на остров Кипър“. Мицотакис промени и риториката по случая с Турция, като призова за „национално единство и решителност“.
Министърът на външните работи Йоргос Катругалос заяви от Брюксел, където участва в Съвета по външните работи, че Атина се опитва да реши проблема само и единство по пътя на дипломацията. Според него Гърция няма да прекрати дипломатическите отношения с Анкара още повече по време на криза, но има риск от „военен инцидент“.
В същото време делегация на гръцкото министерството на отбраната е в Анкара за преговори, които официално са обявени за „постигане на доверие между двете страни“. Министърът на отбраната отрече медийна информация, че се прехвърлят гръцки войски към островите в Егейско море, но въпреки това прекрати годишните отпуски на всички военни.
Кипър и Гърция са в готовност да блокират модернизацията на митническия съюз с Турция, като предлагат и още по-строги мерки към Анкара заради сондажите на турски кораб до Кипър.
В същото време Никозия е пред решаваща дипломатическа битка на най-високо ниво в Европейския съюз тази седмица, за да си осигури силна подкрепа срещу Турция и ескалацията на нейните провокации с незаконни проучвателни сондажи за газ край острова. В тясна координация с Атина тя се бори да осигури европейска рамка от конкретни мерки срещу Анкара, освен изразената вече политическа подкрепа, като крайната цел е ЕС да приеме решение за налагане на санкции срещу Турция.
Провеждащите се днес и утре Съвет по външните работи и Съвет по общите въпроси на ЕС се разглеждат от Никозия като проправяне на пътя за обща европейска реакция по време на Европейския съвет на 20 и 21 юни.
Решение за налагане на санкции на Анкара трябва да се вземе единодушно, но според информации в кипърската преса няма съгласие от редица страни, включително от страна на България, заради отношенията между Брюксел и Анкара по проблемите с бежанците и енергийните проекти.
Очаква се ЕС да осъди „незаконната дейност на Турция в Източното Средиземноморие”, да изрази „сериозна загриженост” и ангажимент за „адекватна реакция” в пълна солидарност с Кипър, според проектодекларацията, която във вторник ще издаде Съветът по общи въпроси.
Никозия се опитва да обвърже европейската позиция срещу турските нарушения в офшорната ѝ зона с мерки по възлови въпроси от преговорите с Турция. Кипър може да блокира модернизацията на митническия съюз, либерализацията на паспортния режим, насърчаването на преговорни глави.
Целта е чрез този натиск да се спре сондажната дейност на турския кораб „Фатих”, който от 4 май е на 36 морски мили от западния бряг на Кипър, както и да се предотврати идването на втория сондажен кораб „Явуз”, което Турция насрочи за юли.
Според изявление на външния министър на Турция в петък той вече е започнал сондажи за газ. Правителството в Никозия заяви, че не е в състояние да потвърди тази информация заради противоречиви изявления.
Кипър издаде заповеди за арест на персонала на „Фатих” и съпътстващите го кораби заради участие в незаконни операции и нарушение на офшорната зона на страната.
Президентът Ердоган предупреди в неделя, че Турция ще продължи газовите си сондажи край Кипър и ще защитава кораба си с военни фрегати и самолети.
Две къщи за гости горят в троянското село Орешак. За момента няма информация за пострадали и за причините за пламването на огъня. Очаквайте подробности.
Педиатричното отделение в областната болница във Велико Търново е препълнено. Лечебното заведение е поискало от Регионалната здравна инспекция разрешение за разширение с още 10 легла за лечение на болните от грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ) деца. От утре във Великотърновска област се обявява грипна епидемия. 40-дневно бебе с..
Фотодокументалната изложба "Погромът в Босилеградско 15-16 май 1917 г." ще бъде представена в Народното събрание - откриването е насрочено за 29 януари от 12:30 часа в мраморното фоайе на парламента. Това съобщи за БНР историкът от Кюстендил доц. д-р Ангел Джонев, който е автор в оформянето и създаване на текстовете към фотосите, като има и издадена..
Международният фестивал на маскарадните игри "Сурва" е към своя край. Над 12 000 носители на маскарадната традиция в продължение на три дни представиха в Перник традиционни игри и обичаи с маски. Във фестивалните дефилета участие взеха и 22 чуждестранните групи. Много емоция и много настроение имаше тези дни в Перник. Енергията на участниците..
Ден преди 80-годишнината от освобождението на нацисткия лагер на смъртта Аушвиц-Биркенау в Полша германският вицеканцлер Роберт Хабек поиска повече средства за нова култура на паметта. Изправени сме пред предизвикателството да запазим спомена за това, заяви Хабек. Трябва да отделяме повече, а не по-малко средства и ресурси за поддържане на паметта ни..
Президентът на Беларус Александър Лукашенко заяви, че не съжалява, че е предоставил територията на страната като плацдарм за началото на руската инвазия в Украйна. "За нищо не съжалявам," подчерта 70-годишният авторитарен лидер, който на днешното гласуване се опитва да си осигури седми президентски мандат след повече от 30 години на власт в бившата..
Ако Дания реши да продава Гренландия, първо трябва да я предложи на Обединеното кралство, а не на Съединените щати, пише "Сънди таймс“, като се позовава на споразумение от 1917 година. Тръмп вярва, че САЩ ще получат контрол над Гренландия В интервю за "Сънди таймс“ Том Хьойем, представител на Дания в Гренландия от 1982 до 1987..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...