Изложбата на студентите от магистърска програма "Дигитални Изкуства" в Националната художествена академия отправя послания за това как трябва да подхождаме към технологиите с мисъл за планетата.
Сигурно имате някой забравен 20 годишен мобилен телефон, уокмен от детските години или развалени кабели от първия си компютър. Студентите от магистърска програма "Дигитални Изкуства" са превърнали част от тези предмети в изкуство.
"Беше интересен въпроса защо въпреки това усъвършенстване на технологиите и пропагандиране, че имаме всичко, от което се нуждаем ние все пак поддържаме интереса към старите технологии", обяснява Пепа Паришева.
"Сега колкото повече се автоматизира ежедневието ни, толкова повече оставяме някакви банални и ежедневни процеси да ни ги решават машини и започваме да не се замисляме за обикновени неща. Ежедневни дейности и така почваме нашето мислене да се автоматизира."
Марио разказва за творбата си :
"Тук пише, че бъдещето е безжично както целия свят се стреми към безжичното бъдеще, но всъщност излиза така, че бъдещето не е безжично, защото дори безжичното бъдеще има нужда от инфраструктура, по която да работи съответно това са кабели," казва Марио.
Гласът на Александра е записан на лента, която излиза от машината и се връща в нея.
"Много харесвам уокмена като малка много обичах да слушам на уокмен неща. Това ми беше първото устройство и е супер симпатично и това най-малкото е първото нещо, което безжично можеш да носиш със себе си насам натам и от него тръгна всичко останало музикално. Посланието е, че всичко старо може да се използва отново дори да е счупено, дори сам да си го счупиш както в случая да се използва по нов начин. Ако можете не си хвърляйте старите предмети, а ги ремонтирайте. Възпитава техническото във Вас. Тези всички нещо, които се правят и използват трябва да отидат някъде много части не се рециклират изобщо остават на бунищата и просто стареят."
Изложбата на студентите от магистърска програма "Дигитални Изкуства" в Националната художествена академия е до втори юли в София.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..