Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социална тревожност е когато смятаме, че другите живеят по-добре

Пламен Димитров- Дружество на психолозите в България
Снимка: Ани Петрова

Психологически проблем е когато изпитваме непреодолим страх, че другите живеят по-добре от нас. Страхът от пропуснати възможности също е проблем. Това коментира пред БНР д-р Пламен Димитров от Дружеството на психолозите в България.

„Това е непреодолима форма на опасение, което изпитваме, че другите може би имат по-награждаващи ги, по-приятни, по-вълнуващи преживявания от самите нас и ние не участваме в такива дейности, в такива събития, в тази среда, в която другите живеят по-добре. Психолозите, психотерапевтите, психиатрите, които отдавна познават този комплекс го свързват обикновено с това, което наричаме социална тревожност. Тревожност в отношенията с другите и в отношението към себе си като социално същество“, каза той в предаването „Хоризонт до обед“.

Д-р Пламен Димитров говори и за проявата на засилено желание да се интересуваш какво правят другите, да знаеш как живеят и да сравняваш себе си с тях.

„Това е най-добре обяснено от екзистенциалната психология и психотерапия, които казват, че хората изпитват празнота, несигурност в своето благополучие и в правилността или полезността на действията. Не се наслаждават на живота си тук и сега и не са потопени в потока от собствени преживявания, дейности, които да им дадат това наслаждение, тази удовлетвореност от случващото се в собствения им живот, и имат нужда да надничат в битието, в действията на другите.“

Пламен Димитров обясни и проблема със страха да не съжалява човек за нещо: 

„Имам такива изследвания, дългогодишни, с хората, които имат този екзистенциален проблем, че, непрекъснато анализирайки живота си, установяват, че са пропуснали възможности или се сравняват с околните, връстниците си например. Те имат този натрапчив страх от това, че съжаляват за случилото се или за пропуснатите възможности и наблюдават как се справят с това другите и често пъти им се иска да живеят като тях.“

Жители на Враца коментираха психологическия проблем наречен FOMO, т.е. страхът от пропусната възможност.

„Много интересно, защото сега се диагностицирах, анализирах и може би го имам този синдром, защото имам постоянно страх като пропусна някой рок концерт и не само рок концерт, много обичам да ходя на концерти и гледам после да компенсирам с някои други, които не са ми точно на сърце. Сега разбирам, че може би да имам и аз такива предпоставки за този синдром - FOMO.“

„Аз ги определям като хора консуматори и никога не им стига. Те винаги искат да посетят всичко, да видят всичко и това са доста предприемчиви хора и са много насъскани за самия живот и са готови на всичко, на всяка цена да притежават колкото могат повече. Наскоро чух за този синдром и според мен това са абсолютни глупости.“

„С новите технологии - нови болести, нови пристрастявания. Едното върви за ръка с другото. Хората непрекъснато искат да бъдат информирани, да не пропускат неща, винаги да са осведомени, винаги да знаят какво се случва, винаги да изискват най-доброто. Просто до някаква степен не умеят да се наслаждават на момента, на мига и на това, което имат, а просто гледат винаги ако могат по някакъв начин навсякъде да взимат максимално от всичко и да не пропускат нищо. Интересното е, че улисани в това нещо, в тези технологии, непрекъснато четейки къде какво можем,  ние пропускаме това, което го имаме в момента и в настоящето и така, без да го виждаме това, което ни е пред очите, не го забелязваме, винаги гоним това, което го нямаме и пропускаме това, което го имаме.“ 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39