Премиерът Бойко Борисов заяви днес в Брюксел, че македонците трябва още да узреят, за да получат дата за начало на преговори за присъединяване към ЕС.
На журналистически въпрос за отлагането на датата той отговори:
„Те (македонците - б.р.) имат много неща да поправят още. Нека не ме разберете грешно, но докато се спори Гоце Делчев българин ли е, македонец ли е – това дребнотемие за едни герои, които действително са се били за България и за Македония, за родния край, и най-хубавите ни песни са свързани с тях, докато това е темата и непрекъснато и непрекъснато опозицията ще ме подпитва какво прави комисията… Нека да узреят. Не ме разбирайте грешно“.
„На нас ни трябва време да си довършим работата на комисията. При едни преговори, вече влизаме в друга хипотеза, и след това те ще кажат: „България ни спря“, „България ни пречи“, а аз не мога да допусна това. България направи всичко и те се изстреляха в небето. Сега те трябва да правят компромиса в комисията и антибългарската реторика“, добави Борисов.
Премиерът може би визираше Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, който България подписа и това даде началото на края на застоя в приближаването на Скопие към европейските и евроатлантически институции. Както и вкарването на темата за интеграцията на Западните Балкани, част от които е Северна Македония, в дневния ред на ЕС по време на българското председателство на Евросъюза през първата половина на 2018 г.
Смесената българо-македонска експертна комисия, която трябва да изчисти спорните исторически въпроси досега постигна съгласие за праисторията и античността, но не и по темата за Гоце Делчев.
Ще бъде историческа грешка, ако преговорите за присъединяване на Северна Македония и Албания към Европейския съюз не започнат сега. Това коментира пред "Хоризонт" вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева преди заседанието на Европейския съвет на..
Съвет "Общи въпроси" отложи определянето на дата за начало на преговори за присъединяване на Албания и Северна Македония към ЕС за октомври. Новината съобщи на брифинг еврокомисарят по разшивярането Йоханес Хан след края на заседанието на..
Председателят на Европейския съвет определи като "впечатляващ" напредъка на България по пътя за членството в Еврозоната: "Сега очакваме двата финални доклада от ЕЦБ и от ЕК през юни и се надявам оценката да е положителна. И ако това е така, ще можем да..
Московски съд наложи най-тежката мярка за неотклонение - задържане под стража - на заподозрения за атентата, при който в петък беше убит заместник-началникът на Главното оперативно управление на Генералния щаб на руската армия генерал Ярослав Москалик. Това..
"Празник на зелника и сладките изкушения" бе организиран за 17-и пореден път в кюстендилското с. Жабокрът от местното читалище "Съгласие 2007" с подкрепата на Общината. Стотици хора от района и страната опитаха от невероятната вкусотия, а миналата..
15- годишната цигуларка Доника Митева е големият победител в тазгодишния 19-ти Международен конкурс за млади изпълнители на класически музикални инструменти, който се проведе в Перник. Тя спечели голямата награда на кмета на Перник – "Гран при”-..
Американският държавен секретар Марко Рубио повтори предупреждението на САЩ, че ще се откажат от посредническите усилия за мир в Украйна, ако не видят в близките дни реални изгледи за успех на дипломацията. Марко Рубио: САЩ се опитват да преценят дали..
Невижданата досега динамика в геополитическите процеси изисква решително да преосмислим въпросите на сигурността, да изграждаме адекватни отбранителни способности и да преодолеем фрагментацията в европейската отбранителна индустрия. Това каза..
Временно е спряно движението от Асеновград към Пловдив заради необходимостта да бъде изтеглен тежкотоварен камион, който към 13 ч. днес се е ударил в мантинела в зоната на кръгово кръстовище за Долни Воден. Според предварителната информация камионът е..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.