Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на българския печат

Снимка: Ани Петрова, БНР

Вестник "Земя" цитира становището на Антикорупционния фонд, че проверката на "Апартаментгейт" е формална. В повечето от решенията на антикорупционната комисия изобщо не е коментирана цената по сделките, която е значително под пазарната, а в някои случаи и под данъчната оценка. Не е коментиран и начинът на заплащане на цената по сделките и не е проверено дали и как е платено, коментират от неправителствената организация. 

"КЕВР не е готова за сделката с ЧЕЗ", констатира "Дума". Вестникът припомня изказване на купувача на ЧЕЗ, Асен Христов от Надзорния съвет на "Еврохолд", че дружеството се надява да получи всички разрешения от регулаторните органи до края на годината. 

"24 часа" също цитира Асен Христов от ръководството на "Еврохолд", че холдингът кани представител на държавата в Борда на енергийното дружество. От изявлението му става ясно, че до месец и половина документите за одобряване на сделката ще бъдат внесени в Комисията за защита на конкуренцията. Холдингът очаква заем от 300 милиона евро за сделката от две банки.

"24 часа" отделя още място за енергетиката – в интервю за вестника експертът проф. Атанас Тасев пояснява, че НЕК поема голям финансов риск заради законовото задължение да търгува на борсата ток от малки възобновяеми енергийи източници. 

В периода 1997-2005 година знакови места в Борисовата градина са продавани и заменяни, пише "Труд" на първа страница. Това е отбелязано в специален доклад на кмета Йорданка Фандъкова. В четвъртък документът ще бъде разгледан на заседание на Столичния общински съвет.

"Столична община се изгаври със закона заради барбекюто на Пламен Георгиев" – е водещото заглавие на "Сега". Постройките върху личния покрив на шефа на Антикорупционната комисия нямат документи, но не могат да бъдат премахнати, пояснява вестникът. Това е решението на специалисти от Общината, с чието становище кметът Фандъкова тепърва щяла да се запознае, пише още изданието. 

В началото на летния сезон се забелязва ръст на контрабандния износ на твърд алкохол, пише "Монитор". "Митничари конфискуват по бутилка алкохол от турист всеки ден". 

Заместник-министърът на земеделието Чавдар Маринов подчертава, в интервю за "Телеграф", че българските градинари търпят големи загуби заради доста по-ниската цена на зеленчуци от съседните страни. 16 стотинки на килограм на едро е цената на домати от Гърция, посочва като пример той. Полските ябълки, които се продават у нас, са отглеждани за преработка, а не за продажба, допълва заместник-министърът на земеделието.

В интервю за "Труд" историкът акад. Георги Марков коментира скандала с новите учебници по история, атакувани заради пропуски в отразяване годините на управление на БКП. Според академик Марков е време да се спре използването на историците за политически цели. 

По темата вестник "Сега" допълва, че министърът на образованието е спрял спорните учебници по история. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тимчо Муцунски

Муцунски: Евроинтеграцията на РСМ спря заради неизпълненото условие за промени в Конституцията

Министърът на външните работи и външната търговия на Северна Македония Тимчо Муцунски заяви, че евроинтеграцията на Скопие е спряла заради неизпълненото условие за промени в Конституцията. В интервю за телевизия "Телма" той каза и, че трябва да бъде отложено действието на промените, говорейки за изискванията българите да бъдат вписани в..

публикувано на 15.01.25 в 08:17

На кръгла маса в УНСС обсъждат проблемите на земеделските производители за достъп до пазара

Достъпът на българските производители на храни до пазара и проблемите, които срещат, за да реализират продукцията си - ще обсъждат на кръгла маса днес земеделци, преработватели и учени. Форумът ще се произведе в Университета за национално и световно стопанство.  Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет..

публикувано на 15.01.25 в 08:11
Борислав Петков

Борислав Петков по казуса с чумата по овцете във Велинград: Където има дим, ще има и огън

Работата на временната парламентарна комисия за чумата и шарката по дребните преживни животни се удължава, защото има да изслушва още длъжностни лица, а заради коледните празници е пропуснато време. Това обясни пред БНР Борислав Петков, депутат от МЕЧ и председател на Комисията  Той посочи, че още от първото заседание е констатирал " доста..

публикувано на 15.01.25 в 08:10

Константин Стаменов: Механизмът на компенсации за тока е важен за икономиката

Механизмът на компенсации, който вчера всички подкрепиха в бюджетната комисия, е изключително важен за нормалното функциониране на икономиката.  Това заяви пред БНР председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов в коментар на високите цени на тока, компенсациите за небитовите потребители и..

публикувано на 15.01.25 в 08:09
Пожарът унищожава

Предупредиха за "особено опасна ситуация" заради ветрове в района на пожарите в САЩ

Предупреждение за "особено опасна ситуация" заради очаквани силни ветрове в ранните часове на днешния ден в района на Калифорнийските пожари е в сила в САЩ. Вече седмица продължават усилията за овладяване на пламъците. Това е поредното предизвикателство пред пожарникарите, които продължават тежката си битка за овладяване на огнената..

публикувано на 15.01.25 в 07:52

Изстреляха българския спътник "Балкан-1"

Изстрелян е първият български спътник "Балкан-1", който ще предава данни за програмата "Коперник" на Европейския съюз, предаде БТА.  Спътникът е разработка на компанията "ЕндуроСат" и бе изведен в космоса с ракетата "Фалкон 9" на компанията "Спейс Екс". Мисията бе наблюдавана онлайн в Планетариума на Висшето военноморско училище във..

публикувано на 15.01.25 в 07:50
Израелски войници в Ивицата Газа.

Споразумението за примирие в Газа е "по-близо от всякога"

След преговори в Катар, продължили повече от 8 часа, официални лица от посредниците Катар, Египет и САЩ, както и Израел, и "Хамас" заявиха, че споразумението за примирие в обсадения анклав и освобождаването на заложниците е по-близо от всякога. Палестинците и израелците изразиха предпазлив оптимизъм, че сделката за прекратяване на огъня в..

публикувано на 15.01.25 в 07:42