Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В петък изтича срокът за кандидатстване в гимназиите след 7 клас

МОН: Резултатите от НВО след 7 клас са по-добри от миналогодишните

| обновено на 03.07.19 в 17:54
Снимка: Архив, БНР

Резултатите от тазгодишното националното външно оценяване на учениците от 7 клас представи днес Министерството на образованието и науката. На него се явиха над 61 хиляди ученици от цялата страна, които на 17 юни държаха изпит по български език и литература, на 19 юни – по математика, а на 21 юни – по избран от тях чужд език.

От днес до петък е срокът за кандидатстване след 7 клас в профилираните и професионални гимназии. За първи път кандидатстването за класиране в гимназиите ще е изцяло електронно. То може да се направи както от вкъщи, така и в училищата-гнезда.

Учениците могат да кандидатстват в неограничен брой училища. Всяка желана паралелка трябва да бъде вписана като отделно желание. При кандидатстването се посочват областта, града, училището и специалността, в която учениците искат да продължат образованието си.

Максималният брой точки, с които могат да кандидатстват учениците, е 500. 400 от тях са от националното външно оценяване, провело се миналия месец. Останалите точки са от свидетелството след 7 клас.

След като бъде обявено първото класиране, учениците могат да се запишат в учебното заведение, за което са класирани или да продължат на второ класиране, без да имат право да разместват желанията си. На третото класиране желанията могат да бъдат пренаредени в зависимост от останалите свободни места.

2499 паралелки са заложени в държавния план-прием след 7 клас. 57 на сто от тях са професионални, а останалите-профилирани. 

Резултатите от Националното външно оценяване след 7 клас като цяло са по-добри от миналогодишните - такава е обобщената оценка на МОН, представена на пресконференция днес. Само 1 седмокласник в цялата страна е получил максималните 100 точки и на двата изпита - по БЕЛ и по математика. Традиционно с най-висок общ успех са учениците от математическите гимназии в Пловдив, София и Варна, които са постигнали над 90 точки и при двата изпита. 

Точното сравнение с резултатите от предишни изпити е невъзможно поради новия единен формат на изпита. Той съдържа материал от 5, 6 и 7 клас, с изключение на литературата, където са включени произведения само от 7 клас, подчерта зам.-министър Таня Михайлова:

"Имаме различно разпределение на задачите, нов тип задачи, ориентирани към функционална грамотност, към това да могат да се оценяват и умения. В тестовата част имаха и различна тежест не както преди всяка задача да носи равен брой точки".

Средният резултат от изпита по БЕЛ е 53,06 точки и според експертите се равнява на добър и много добър. С най-висок успех са децата в областите  София, Смолян и Пазарджик, а най-слаби резултати отчитат в Ямбол, Сливен и Шумен. Т.нар. "отворени въпроси" затрудняват повече учениците, обобщи експертът по БЕЛ Александър Трингов:

"Най-много ги затрудняват задачите, които изискват от тях възпроизвеждане на знания, свързани с граматиката, със синтактичната синонимия и задача, която изисква умения, т.е. тълкуване на откъс от художествен текст."

По математика резултатът е значително по-слаб - едва 33,63 точки и се съотнася към среден и добър успех.  Областите София, Варна и Смолян са на челните места в класацията по най-добри резултати. На опашката са учениците от Видин, Шумен и Монтана. Близо 80 на сто от седмокласниците изобщо не са отговаряли на отворените въпроси, които изискват пренасяне на знания от целия етап на обучение, и това обяснява по-слабите резултати, смята експертът по математика Маня Манева:

"Тази година са срещнали трудност при определянето на еднаквите фигури. Миналата година именно задача с еднакви триъгълници имаше най-висок процент постижимост, а тази година такава задача е с 23% само. по отношение разчитане на данни, т.нар. "функционална грамотност", учениците няма как да се справят ако нямат натрупани знания от минали години, само със знанията от 7 клас."

Все още системата не е заработила по-добре, обобщи образователният министър Красимир Вълчев.

"Промените, новите учебни програми, които бяха въведени не са дали драматично различни резултати. Основният фактор за доброто обучение си остава по-мотивирани учители, повече методическа подкрепа, повече квалификация. ние трябва ефективно и последователно да настроим системата да дава и функционална грамотност."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на Благоевград Методи Байкушев иска спешна среща с просветния министър Галин Цоков

Кметът на Благоевград иска спешна среща с просветния министър

Кметът на Благоевград Методи Байкушев е поискал спешна среща с министъра на образованието проф. Галин Цоков във връзка с необходимостта от съкращаване на паралелки в средното образование заради по-малкия брой ученици в областта. Градоначалникът беше категоричен, че няма да съгласува предложения за намаляване на паралелките в нито едно училище...

публикувано на 09.01.25 в 16:58
Река Дунав

Два поредни дни с температурни рекорди в Силистра

Отчетените през последните два дни максимални температури надминават тези през годините, на съответните дати, от както има метеорологични наблюдения в Силистра, съобщават от обсерваторията в крайдунавския град. Във вчерашния ден измерените 18,2 градуса са с две десети повече от рекорда за датата 8 януари. Днес скалата показва 19,9..

публикувано на 09.01.25 в 16:50
Иво Инджов

Иво Инджов: Вече се създава усещането, че Сарафов може и да не бъде избран

Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов и добави, че "трябва да се калкулира и сделката дали да има правителство, или да бъде избран Борислав Сарафов за главен прокурор". " В последните няколко дни се създава усещането, че Сарафов може и..

публикувано на 09.01.25 в 16:41

Как работи новата система за управление на трафика пред Терминал 2 на Летище София

Нова система за управление на трафика пред Терминал 2 на Летище София влезе в сила в 7:00 часа тази сутрин. Целта е чрез контрол на достъпа да се предотврати неправилното паркиране и задръстванията, поясняват от аерогарата.  От 9 януари: Нова организация за достъп и престой пред Терминал 2 на Летище София Всички автомобили преминават през..

публикувано на 09.01.25 в 16:25

Първият смъртен случай от грип за тази година бе регистриран в Кипър

В Кипър бе регистриран първият за тази година смъртен случай от грип А, съобщиха днес здравните власти. Болниците в страната вече са на предела си заради увеличените сезонни инфекции. Пикът на заболяванията от грип се очаква в края на месеца. Първата жертва на грипа е 43-годишен мъж, най-младият хоспитализиран в интензивното отделение на..

публикувано на 09.01.25 в 16:22

Съдът постанови домашен арест за собственика на конете, причинили ПТП-то до Ябълково

Районният съд в Кюстендил постанови мярка за неотклонение "домашен арест" за 69-годишния Стоян Игов, чиито безстопанствени коне причиниха ПТП на пътя при село Ябълково, при което загина 18-годишната Андреа, а две други момичета бяха ранени. Определението подлежи на обжалване пред Окръжен съд-Кюстендил. Окръжната прокуратура беше внесла..

публикувано на 09.01.25 в 16:13
Пламен Тончев говори пред депутатите -  9 януари 2025 г.

В приемните центрове за бежанци има напрежение между сирийци от арабски и кюрдски произход

На този етап разширяването на географията на конфликтите в Близкия Изток не оказва влияние на миграционния натиск върху България и профила на незаконните емигранти. Това каза по време на изслушването си в парламента , председателят на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) Пламен Тончев. В края на декември служители ДАНС са установили на..

публикувано на 09.01.25 в 16:02