Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евроинтеграцията на Западните Балкани след срещата в Познан

Снимка: БГНЕС

В тази „дупка“ (по-думите на Никола Димитров) на географската карта на Европейския съюз, ври и кипи, ако трябва да изберем как да довършим изречението на министъра на външните работи на Северна Македония Никола Димитров, който по време на срещата на върха в Познан описа мечтата на страните от Западните Балкани. Мечта, която поне към момента не съвпада с плановете на френския президент Еманюел Макрон, според когото - на Обединена Европа, сама по себе си доста крехка и нереформирана, не ѝ трябват нови проблематични държави засега. И макар посланието да не е изречено толкова директно, повечето експерти го прочитат между редовете дори и при избора на следващ върховен представител на Европейския съюз - испанеца Жозеп Борел.

„Предишните двама върховни представители ръководеха диалога между Косово и Сърбия. Ние по презумпция приемаме, че и новият ще го прави, но не е задължително да се случи точно така. Много е важно кой ще бъде еврокомисарят по разширяването, защото може именно той да е човекът, ангажиран с преговорите. Никой не казал, че върховният представител задължително ще се занимава с разширяването.

Но дори и той да води преговорите, аз мисля, че може да донесе много позитивно развитие. Фактът, че Испания не признава независимостта на Косово може да се окаже проблем, разбира се, но ако помислим - какво като Катрин Аштън беше от държава, която е признала независимостта на Косово! Същото важи и за Федерика Могерини, която е от Италия. Фактът, че Борел е от една от страните, които не приемат Косово за независима държава, не би трябвало да е толкова проблематично“, заяви в интервю за „Събота 150” проф. Джеймс Кър-Линдзи, изследовател на Западните Балкани и проподавател в Лондонското бизнес училище по икономика и политически науки и допълни:

„Голямата опасност е в това, че се отправя много лошо послание към страните от Западните Балкани. Те трябва да продължат да се реформират и ние трябва да отправим послание към тях, че - да, в следващите 5 години няма да има разширяване на Европейския съюз, но вие трябва да продължите с реформите. Опасно е френското послание към Северна Македония и към Албания: „Ние не ви искаме!“

Самият Кър-Линдзи обаче признава, че Албания не е готова за следващ етап към европейската си интеграция, най-малкото защото местните избори миналата седмица бяха поредното ясно доказателство за показването на декомкрацията и разцвета на корупцията.

Но в случая със Северна Македония има нещо друго. Тук вече е въпрос на чест. Тази държава промени името и конституцията си, защото една страна членка на Евросъюза казваше: "Няма да ви позволим да започнете преговори, докато не го направите!" Тогава други еврочленки убедиха Скопие да го направи. И сега, ако бъдат отказани присъединителни преговори, репутацията на Евросъюза ще бъде опетнена. Затова смятам, че поведението на Франция е наистина лошо.

Ето защо - макар и да демонстрира приятелски отношения с българския премиер Бойко Борисов, колегата му от Северна Македония Зоран Заев аргументира надеждата си за успех със срещата си с Едуар Филип - френския министър - председател, който представляваше страната в Познан.

Докато в Познан говорим с експерта по Западни Балкани, в Северна Македония прозвуча химна на страната без Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев и Яне Сандански, въпреки че в оригиналния му текст те присъстват. Изпълнението бе посрещнато с аплодисменти от политическия елит, а певицата Тамара Тодевска обясни действията си с „еуфорията”, която я е завладяла при изпълнението й в американското посолство в Скопие. За повечето изследователи е ясно, че тази „еуфория” е твърде показателна.

Ако България и Северна Македония имат спор за исторически събития, то Сърбия и Косово продължават да пишат конфликтите страници от настоящето на Балканите. Косово наложи 100 % мита на сръбския внос през ноември, а в северната част на Косово, в която живее предимно сръбско население, от близо седмица е заплашена от хуманитарна криза. Официалната позиция на Прищина е, че цялата вина за ситуацията се носи от Белград. Логично - Сърбия е на точно обратната позиция, а според премиера на страната Ана Бърнабич - с Прищина просто не могат да се водят нормални преговори:

„Ако канцлерът Меркел и президентът Макрон не могат да разоварят с тях, аз не знам кой би могъл. Но се надявам това да се промени. Това преди всичко не е от интерес на албанците в Косово и Метохия. Ако погледнете цените там след налагането на 100-процентовите мита - те скочиха, търговският им дефицит – също“.

„Винаги съм казвала, ако искате да бъдете популисти, много е лесно. Много лесно! Само че това в дългосрочен план не е добре нито за вас и икономиката ви, нито за европейската ви интеграция и перспективите пред вас“, отбелязва тя.

Въпреки всичко Джеймс Кър-Линдзи е оптимист: „Мисля, че можем да постигнем споразумение между Белград и Прищина. Ситуацията в момента е ужасна и тя се дължи на наложените тарифи от страна на Косово върху сръбския внос. Много европейски страни изразиха гласно несъгласието си, а комисарят по разширяването Хан заяви, че употребата на търговски мерки за политически цели е погрешна. Много хора са съгласни с него. Въпреки това мисля, че трябва да гледаме на ситуацията отвъд конкретния проблем, който съществува в момента“.

Без оптимизъм експертът говори единствено за Босна и Херцеговина, макар че според него надежда не бива да се губи. Ако се стигне дори и до малка развръзка при който и да е от проблемите, тя ще се дължи на икономически фактори и свързаността - транспортна, енергийна, търговска, категоричен е Кър-Линдзи:

„И все пак - дълбоката икономическа свързаност не помага и на Европейския съюз да остане единен политически, независимо дали говорим за теми като бежанците, разпределението на общия бюджет и дори отношението към присъединяването на страните от Западните Балкани към европейското семейство: „Абсолютно. Икономическата интеграция е необходимо, но не достатъчно условие за цялостна интеграция. Но мисля, че без нея ние не бихме могли да имаме и политическа интеграция или ако не интеграция, то поне сътрудничество“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър иска да е председател на ОССЕ през 2027 г.

Република Кипър официално подаде кандидатурата си за председател на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа /ОССЕ/ за 2027 г., съобщи правителственият говорител Константинос Летимбиотис. Тя ще бъде представена на започваща днес в Малта двудневна среща на върха. Кипърският външен министър Константинос Комбос ще запознае колегите си..

публикувано на 05.12.24 в 05:21

Британски адмирал: Светът навлиза в нова ядрена ера

Светът навлиза в нова ядрена ера с разпространение на оръжия и почти пълен срив на правилата за контрол на използването им, предупреди командващият въоръжените сили на Обединеното кралство адмирал Тони Радакин. В най-острото си публично изявление по време на лекция в Кралския институт на обединените въоръжени сили Тони Радакин обвини Русия, че отправя..

обновено на 05.12.24 в 05:15
Френският министър-председател Мишел Барние напуска, след като вотът на недоверие срещу правителството му беше приет в Националното събрание в Париж, Франция, 4 декември 2024 г.

Френският парламент гласува вот на недоверие на правителството на Барние

Долната камара на френския парламент - Националното събрание, гласува вот на недоверие на правителството на министър-председателя Мишел Барние, предадоха световните агенции. В сряда се очаква вот на недоверие да свали френското правителство Депутатите гласуваха с мнозинство от 331 гласа при 574 мандата, като п арламентаристи и от крайната..

публикувано на 04.12.24 в 23:44
Италианският министър-председател Джорджа Мелони посреща унгарския премиер Виктор Орбан в Рим, 4 декември 2024 г.

Унгарският премиер Орбан се срещна в Рим с италианската си колежка Мелони и с папа Франциск  

Унгарският премиер Виктор Орбан бе днес в Рим, където се срещна с папа Франциск и с министър-председателя на Италия Джорджа Мелони. Мелони и Орбан са обсъдили "положението в Близкия изток, както и подкрепата си за справедлив и траен мир в Украйна въз основа на принципите на Устава на ООН и международното право, както и ангажимента си с оглед на..

публикувано на 04.12.24 в 20:49
Протестиращи стрелят с фойерверки срещу полицията по време на демонстрация пред парламента в Тбилиси, Грузия, 3 декември 2024 г.

Властите в Грузия са арестували 7 души по обвинения в организиране и ръководене на масови безредици

Властите в Грузия обявиха, че 7 души са арестувани  по обвинения в организиране и ръководене на масови безредици. В съобщението се посочват само инициалите на задържаните. И тази хиляди демонстранти с грузински и европейски знамена се събират пред сградата на парламента в Тбилиси. В Грузия отново се проведоха протести срещу решението на..

публикувано на 04.12.24 в 20:34

Кабинетът отпусна 1 млн. лв. от бюджета за преместване на Българската агенция за инвестиции в нова сграда

Правителството отпусна 1 милион лева от държавния бюджет на Министерството на иновациите и растежа за преместване на Българската агенция за инвестиции в нова сграда.  В Закона за държавния бюджет за 2024 г. са заложени целеви средства в размер на 5 млн. лв. за преместване на Българската агенция за инвестиции (БАИ) в нова сграда, припомнят от..

публикувано на 04.12.24 в 20:21
Елена Ласкони

Чолаку обяви подкрепата си за Ласкони на втория тур на президентския вот в Румъния

Румънският премиер социалдемократ Марчел Чолаку обяви, че подкрепя кандидатката на опозиционния "Съюз за спасение" на Румъния Елена Ласкони на втория кръг на президентските избори, който ще се състои на 8 декември, предаде Ройтерс. Чолаку се класира трети на първия тур на президентската надпревара и обяви, че подава оставка като лидер на..

публикувано на 04.12.24 в 19:36